• Školská jedáleň - v zložke Oznamy

    Školská jedáleň -  v zložke Oznamy
    27. 8. 2009
  • Záver školského roka

    Záver školského roka
    3. 7. 2009 Prázdniny, vysvedčenie, vysvedčenie, prázdniny. S posledným zvonením a s blížiacim sa koncom školského roka sa žiakmi i učiteľmi toľko skloňované slová v utorok, 30.6.2009, stali túžobne očakávanou realitou.
    Práve vtedy si všetci na školskom dvore povedali dovidenia v novom školskom roku. Predtým však pp. zástupkyne Šofranková a Dacková a hlavne p. riaditeľka Borovská prítomných privítali a po krátkych príhovoroch zbilancovali dosiahnuté výsledky celoročnej práce žiakov pod vedením skúsených pedagógov. Ocenení boli tí najlepší, tí ktorí reprezentovali nás všetkých nielen na pôde školy, ale aj na rôznych krajských športových a kultúrnych podujatiach. Z ocenenia sa tešili hlavne naši futbalisti a ich tréner a učiteľ telesnej výchovy p. Nehila , ktorí v tomto školskom roku vybojovali pre školu krásne druhé miesto na Halovom futbalovom turnaji INTEGRÁCIE žiakov špeciálnych základných škôl. Za reprezentáciu v recitačnej súťaži GLP za prvé miesto v 3. kategórii Paľko Olejár , za tretie miesto Bohdan Pavlovský a Matúš Douděra a Vladimíra Lešková za druhé miesto v druhej kategórii.No nezabudlo sa ani na ostatných žiakov.
    Naposledy pred svojich spolužiakov vystúpili aj končiaci žiaci z deviateho ročníka a žiaci PrŠ: Nikola Stankovičová, Mária Petíková, Matúš Douděra, Monika Šľachtičová, Soňa Mikulecová, Michaela Ehrlichová, Martina Vašková, Michal Varhoľák, Martin Gabčo a Jozef Gábor. Nenápadné slzičky v ich očiach hovorili za všetko. V našej škole sa cítili dobre, hlavne tu prežili pekné spoločné chvíle, na ktoré im isto zostane trvalá spomienka.
    Aj keď slniečko čoraz viac pripekalo a volalo všetkých do prírody za oddychom, ostala posledná povinnosť, rozdať vysvedčenia, ktoré prezrádzali to, čo žiaci počas celého roka dosiahli.
    Po krátkej a milej rozlúčke postupne tíchli triedy, chodby a napokon aj školský dvor a všetci sme sa rozišli na zaslúžené prázdniny za rekreáciou.
  • Krajské kolo súťaže GAŇOV LITERÁRNY PREŠOV

    Krajské kolo súťaže GAŇOV LITERÁRNY PREŠOV
    20. 6. 2009 V poradí už 14. ročník GLP sa uskutočnil na pôde našej školy 12.06.2008 za účasti reprezentantov jedenástich špeciálnych škôl Prešovského kraja.
    Výberu do finále predchádzalo školské kolo, ktoré sa u nás uskutočnilo 21.5.2009. Z neho sa do krajskej súťaže prebojovali a postúpili v 2. kategórii poézia Nikola Stankovičová a v próze Zlatka Janáčová. V 3. kategórii boli udelené dve prvé miesta, preto si svoje sily vyskúšali Pavol Olejár a Matúš Douděra. V ďalšom poradí školského kola sa ešte umiestnili na 2. mieste v 2.kat. Vladimíra Lešková a na 3. mieste Peter Vaľko. V próze 2. miesto obsadila Angelika Raizová a 3. miesto patrilo Leovi Ferkovi. Vtretej kategórii obsadili 2. miesto Bohdan Pavlovský a na 3. mieste bola Soňa Mikulecová.
    Napriek vynikajúcim výkonom sa všetkým súťažiacim, ktorých bolo v tomto školskom roku presne dvadsať, postúpiť nepodarilo. Porotu v zložení pp. uč. Kmecová, Hudáková a Krasová ale riadne potrápili.
    Pretože v minulom školskom kole sme mali v tvrdej konkurencii na krajskej súťaži iba jedného oceneného, pred nami bola pomerne ťažká úloha vylepšiť si vlastné renomé. Výsledky školského kola napovedali, že na to máme.
    Porota v zložení pp. PhDr.Suchožová /MC/, Mgr.Beňová, uč. Sj ZŠ a Mgr. Verešpejová /spisovateľka/ a druhá porota v zložení PhDr. Čekanová /PU/, PhDr. Fuksová /PU/ a p. Pastirčíková /Komunitná nadácia PO/ naše predpoklady potvrdili a ocenili až štyroch našich žiakov.
    Prvé miesto v 3. kategórii získal Paľko Olejár a na treťom mieste sa umiestnili ďalší dvaja žiaci našej školy Bohdan Pavlovský a Matúš Douděra. Druhé miesto v druhej kategórii ešte patrilo aj Vladimíre Leškovej.
    Títo žiaci nám všetkým urobili veľkú radosť.
    Blahoželáme a veríme, že aj v budúcnosti ešte zažijeme úspechy v recitačných súťažiach a že sa zapoja aj tí žiaci, ktorí doposiaľ v sebe nenašli odvahu verejne vystúpiť, hoci na to majú, aby tiež reprezentovali našu školu v oblasti kultúry.
    Foto máme v našej galérii
  • Plavecký výcvik

    Plavecký výcvik
    20. 6. 2009 V dňoch od 3.6.2009 – 17.6.2009 sa uskutočnil plavecký výcvik starších žiakov. Niektorí z nich sa zúčastnili prvý krát, iní boli už „ostrieľaní“ plavci. Všetci však dosiahli veľké pokroky. Či už išlo o prekonanie strachu z vody, ochotu ponoriť sa, až po nácvik a zdokonalenie plaveckých techník. Na tvárach detí sa počas celých dvoch týždňov zrkadlila radosť z pohybu. Už teraz sa tešíme na ďalšie plavecké zážitky.
    Prezrite si zaujímavé fotomomentky.
  • AKO SME SLÁVILI MDD

    AKO SME SLÁVILI MDD
    8. 6. 2009 Pri tejto príležitosti sa naša škola 1.6.2009 zúčastnila filmového predstavenia v CINEMAX-e, kde žiaci si pozreli českú filmovú rozprávku „Peklo s princeznou“ a o princeznej sa rozprávalo v našej škole aj 5.júna.
    KTO ROZVESELÍ PRINCEZNÚ?
    Dáva sa na známosť, že jediná dedička...princezná Chichôtka ochorela na záhadnú chorobu. Pozývame všetkých, ... aby ju spevom, tancom, slovom alebo hocijako ináč prišli rozveseliť. Komu sa to podarí, odmena ho neminie. To bol oznam vyvesený vo všetkých triednych kráľovstvách. A tak sa začali prípravy jednotlivcov i celých kolektívov. Pred kráľovskou radou, ale hlavne pred smutnou princeznou sa ukázali všetci, ktorí princeznú chceli vyliečiť. A podarilo sa to. Princezná sa vyliečila. Na počesť jej uzdravenia, kráľ vyhlásil rytierske turnaje. V nich súťažili všetky triedne kráľovstvá a po každej súťaži ich čakali sladké odmeny. Kráľovstvá súťažili v týchto disciplínach – v SIENI UDATNÝCH RYTIEROV sa pasovali s mečom, kŕmili DIVOKÚ ŠELMU, aby pokorili draka, museli zdolať náročný DRAČÍ CHODNÍK. V 13 KOMNATE hľadali pre princeznú drahokamy a zo ZÁZRAČNEJ STUDNE museli vyloviť sladké poklady. Po týchto náročných súťažiach sa všetci udatní rytieri stretli v kráľovskej sieni a vypočuli si ďakovné slová kráľa a princeznej.
    Žiaci z tohto zábavného dopoludnia odchádzali s nezabudnuteľnými zážitkami.
    Zaujímavé fotografie si môžete prezrieť v našom fotoalbume.
  • ÚSPEŠNÉ ZAVŔŠENIE FUTBALOVEJ SEZÓNY

    ÚSPEŠNÉ ZAVŔŠENIE FUTBALOVEJ SEZÓNY
    30. 5. 2009 Dňa 28.5.2009 sa naši žiaci zúčastnili halového futbalového turnaja o putovný „Pohár integrácie“ pod záštitou KŠÚ a SŠI na ul. Masarykovej v Prešove. Za účasti 10 družstiev nielen z prešovského kraja, ale aj žiakov zo ŠZŠ v Košiciach a z Považskej Bystrice naši žiaci dosiahli vynikajúci úspech. Po víťaznom družstve ZŠ Matice slovenskej získali na silne zastúpenom turnaji 2. miesto.
    foto nájdete v našom albume
  • Novinky z nášho Slniečka

    Novinky z nášho Slniečka
    20. 5. 2009 Zimné radovánky – v zimnom období sa deti veľmi tešili na sánkovačku a guľovačku, do ktorej sa všetci s veľkou radosťou zapojili.
    Marec – mesiac knihy – Do nášho Slniečka sme pozvali p. spisovateľku Verešpejovú, ktorá nás zaujala rozprávaním o svojich knihách aj úsmevným príbehom z vlastnej skúsenosti, na ktorý deti spontánne reagovali a otázkami sa do besedy zapájali.

    Deň matiek – v mesiaci máj si každoročne pripomíname tento krásny sviatok. Naše deti pre svoje mamičky pripravili pekný kultúrny program, na ktorý sa veľmi tešili. Mamičky od svojich ratolestí dostali aj darčeky. V rámci Dňa otvorených dverí si rodičia mohli pozrieť ako ich deti v triedach pracujú.

    Planetárium – 19.5. 2009 sa naši žiaci zúčastnili náučného programu o vesmíre v priestoroch prešovskej hvezdárne. Pre deti tento program bol veľkým a nezabudnuteľným zážitkom.
    foto si pozrite v našej galérii
  • DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

    DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ
    30. 4. 2009 Utorok 28.04.2009 sa stal pre našu školu dňom „D“. Uskutočnil sa DOD, na ktorý sa každoročne veľmi dôsledne pripravujeme.
    Upravil sa rozvrh hodín tak, aby sa vytvoril systém prezentácie vyučovacieho procesu. Počas troch vyučovacích hodín si návštevníci mohli prezrieť prácu žiakov na tkáčskom stave, odprezentovali sa vyučovacie hodiny v počítačovej miestnosti, ale aj v dielni, či telocvični. V triedach pedagógovia využívali novo zakúpené didaktické pomôcky a do vyučovacích hodín sa zaradili aj netradičné formy práce s deťmi.
    Na tento deň sa zodpovedne pripravili aj naše pracovníčky z CPPP. Odborne zodpovedali na kladené otázky a niektorých rodičov v rámci možností usmernili a poskytli dobré rady ako postupovať pri riešení rôznych problémov.
    V audio učebni počas celého dňa si hostia mohli pozrieť prezentačné DVD našej školy, ktoré vzniklo pri príležitosti 60. výročia založenia školy. Na záberoch DVD bolo možné vidieť aj naše detašované pracoviská školy, ktoré sa nenachádzajú v jej areáli, ale sú jej súčasťou. Ide o DSS Volgogradská a Slniečko.
    Počas štvrtej a piatej vyučovacej hodiny sa uskutočnila beseda s hosťami v zborovni školy. Naši učitelia pripravili aj pohostenie, aby sa atmosféra uvoľnila a aby rozhovory nadobudli neformálny charakter.
    Pri hodnotení DOD ostáva vyjadriť pochvalu všetkým, čo sa podieľali na úspešnom a zdarnom priebehu. Aspoň tak sa vyjadrovali prítomní hostia, ktorými boli rodičia , ale aj kolegovia zo ŠZŠ z Bardejova, Chminianskych Jakubovian, či Jarovníc, tiež p. vedúca z DSS na ulici Volgogradskej a iní, ktorí účasť prezentovali svojimi podpismi v našej kronike.
  • Integrácia 2009

    Integrácia 2009
    26. 3. 2009 Kultúra národa sa hodnotí aj podľa toho ako sa vie postarať o ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Takto začínal text pozvánky na celoslovenskú kultúrno-spoločenskú akciu. Toto veľkolepé podujatie s názvom Integrácia 2009 sa počas dvoch dní, 23 a 24.03.2009 uskutočnilo v Mestskej športovej hale v Prešove za prítomnosti 5 000 žiakov ŠŠ a ZŠ z celého Slovenska. Na túto akciu dostali pozvanie aj žiaci našej SŠ a v počte približne 80 žiakov sme sa na nej zúčastnili.
    Podujatie podporili MŠ SR, MPSVaR SR, mesto Prešov, KŠÚ Prešov, MSS Prešov s.r.o, Hotel Senátor Prešov, PKO Prešov, TV Markíza, 1FC Tatran Prešov. Riaditeľom podujatia bol Mgr. Slavomír Krafčák, riaditeľ ŠZŠ Malý Slivník.
    Hlavnou myšlienkou koncertu bola integrácia handicapovaných detí do života prostredníctvom kultúry a prehliadky talentov. Podarilo sa tu spojiť deti zo všetkých kútov Slovenska a ukázať cestu k vzájomnej tolerancii a porozumeniu medzi deťmi ZŠ, ŠZŠ, intaktnej mládeže a deťmi s postihnutím.
    Podujatím prítomných sprevádzal moderátor televíznej relácie Reflex, šarmantný Pavol Bruchala. Na pódiu privítal známe osobnosti zo sveta kultúry, účastníkov šou Slovensko má talent, programu Modré z neba, tanečnej súťaže Let´s dance a Bailando, rôzne kapely, profesionálnych spevákov, tanečníkov a iných.
    Prítomné deti počas celého dopoludnia zažívali veľa pekných chvíľ a v závere, keď spoločne s umelcami zaspievali pieseň Kým vieš snívať..., potvrdili, že sen sa občas môže stať skutočnosťou. Kým deti šťastím, radosťou a v eufórii burácali, pískali, spievali alebo tlieskali, v očiach nejedného „dospeláka“ sa v tej chvíli objavili slzy šťastia a radosti. Pekné foto z akcie máme aj v našom albume.
  • Marec - mesiac knihy

    Marec - mesiac knihy
    23. 3. 2009 J.A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“
    Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i s mesiacom knihy. Kniha - najväčší priateľ človeka od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých, či starých. Prečo si Mesiac knihy pripomíname práve v marci?
    „Mesiac knihy“ si pripomíname od roku 1955. Podľa jednej verzie sa stal mesiacom knihy z komerčných dôvodov. Zvolili si to sami kníhkupci, pre malú návštevnosť v obchodoch. A marec preto, lebo v tomto mesiaci sa narodil aj zomrel Matej Hrebenda, významný buditeľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej knižnej kultúry.“, toľko text z internetu.
    Na našej škole sme si mesiac knihy pripomenuli dňom aktivít dňa 20.3.2009. Pp. uč. Jániová, Rusnáková, Švidroňová a Kormoš pripravili žiakom dopoludnie plné zábavy a hier. Žiaci za svoje výkony získali aj sladké odmeny. Vytvorili vlastné návrhy na obálky, záložky do kníh a pekné ilustrácie k prečítaným bájkam a rozprávkam, napríklad Rozprávky na niti, Čin - čin, Červená čiapočka, ale aj iné. Spoznali spisovateľov a ilustrátorov, dostali nový pohľad na detskú literatúru. Z prečítaných príbehov získali vedomosti. Pri prezentácii vlastnej tvorivosti radi využili novoosvojenú obohatenú slovnú zásobu. Foto nájdete v našej galérii.
  • Medzinárodný deň materinského jazyka

    Medzinárodný deň materinského jazyka
    24. 2. 2009 „Materinský jazyk je pre človeka školou úcty k sebe samému, k svojim dejinám a kultúre, najmä však k úcte k inému človeku.“ Medzinárodný deň materinského jazyka pripadá na 21. februára. Materinský jazyk je vzácny každému človeku, v ňom každý jedinec vyslovuje prvé slová a najlepšie vyjadruje svoje myšlienky.
    Prvýkrát sa Medzinárodný deň materinského jazyka pripomínal v roku 2000 v Paríži. Kofi Annan vtedy vyzdvihol, že jazyky predstavujú kultúrne dedičstvo ľudstva. Vyzval na zvýšené úsilie orientované na zachovanie jazykov práve ako kultúrneho dedičstva ľudstva.
    Túto výzvu sme prijali za svoju aj my a na našej škole dňa 21.2. 2009 pp. uč. Kubíková a Kmecová zorganizovali deň aktivít pod názvom Slovenčina naša.
    Všetci žiaci na prvých dvoch vyučovacích hodinách pod vedením triednych učiteľov s využitím internetu a dostupnej literatúry vypracovali zábavné PL zamerané hlavne na rozvoj slovnej zásoby a získavania nových vedomostí o rodnom slovenskom jazyku. Starší žiaci navyše naštudovali učivo o uzákonení spisovnej slovenčiny.
    Na tretej a štvrtej vyučovacej hodine spoločne svoje práce prezentovali a vyhodnotili. Pre spestrenie niektorí odvážnejší jednotlivci zarecitovali básničky a zaspievali pesničky
    Na záver podujatia čakala na usilovných žiakov zaslúžená odmena v podobe sladkostí. Do každej triedy zároveň putovala jedna knižná publikácia, ktorú si budú môcť žiaci čítať spoločne na triednických hodinách alebo na hodinách čítania a literatúry.
    Pre zvedavejších je o tomto podujatí na našej webovej stránke umiestnená aj podrobná fotodokumentácia.
  • Hokejový zápas v ŠKD

    Hokejový zápas v ŠKD
    13. 2. 2009 11.2.2009 – popoludnie, školský dvor, napätá atmosféra.
    ŠKD pripravil pre svojich žiakov v rámci športového popoludnia hokejový zápas. Kapitáni mužstiev – Peter Ferko a Peter Vaľko si zostavili tím nielen z chlapcov, ale oporami im boli aj dievčatá. V napínavom zápase každý hráč odovzdal na ihrisku svoje maximum. A nebolo to ľahké. Veď hráči hokejkami nenaháňali klasický puk, ale tenisovú loptičku. Každý strelený gól znamenal obrovský výbuch radosti a nadšenia. Nechýbalo ani hlasné GÓÓÓL. Obe mužstvá boli veľmi dobré, o čom svedčí aj konečný výsledok 2:2. Za svoje bravúrne výkony, každý hráč – hráčka, dostali medailu. Ako ináč – medaila 1. miesta.
    Foto je v albume.
  • Vírus v DSS Volgogradská ul.?

    Vírus v DSS Volgogradská ul.?
    2. 2. 2009 Detský stacionár na Volgogradskej ulici v Prešove sa nakazil vírusom. Nie však chrípkovým, ale vírusom fantázie. Všetci sa pripravili na prehliadku v maskách, pri ktorej spoločne hádali, kto je v akej maske ukrytý. Na fašiangovom karnevale sa zišla naozaj vyberaná spoločnosť: - zbojník Jurko Jánošík, piráti z Karibiku, Smrtka, Múmia, šašo, cigánka... Dámy boli v prekrásnych róbach zo samých prvotriednych materiálov. Na výrobu použili kvalitný papier, staré záclony, roztrhané tričká. Najkrajšie tanečné kreácie predviedli cigánka, motýľ a ženích. Najoriginálnejšími kostýmami boli masky vodníka a Pipiny. Masky sa zabávali, tancovali, spievali. Spoločne tak oslávili odovzdávanie vysvedčení.
    Na záver iba krátko. Fašiangujme, veseľme sa, kým je na to čas. Veď predsa fantázii sa medze nekladú.
    Foto si pozriete v našom albume.
  • KARNEVAL v ŠKD

    KARNEVAL v ŠKD
    2. 2. 2009 Tohtoročný január 2009 priniesol so sebou poriadnu nádielku snehu a s ňou aj kopec zábavy. Ale tej nebýva nikdy dosť. Presvedčil nás o tom 28. január, keď deti z ŠKD spolu so svojimi vychovávateľkami pp Škovránkovou, Marošiovou a Ontkovou pripravili nádherné popoludnie v podobe karnevalu, ktorý má na našej škole svoju pevnú tradíciu.
    Je obľúbený aj medzi rodičmi, lebo tí nikdy nezabudnú povedať vetu kiež by bolo takých popoludní viac. Ale to nejde, lebo karneval je jedinečný a preto je len raz v roku. Má pevný a stály program: oficiálne otvorenie karnevalu, predstavovanie masiek, tanec masiek na obľúbené hity Darinka Mandarínka, Náš malý pes Bobi, či Včielka Maja. Nechýbalo „mňam, mňam“ občerstvenie, ale aj párový tanec s dámskou a pánskou volenkou.
    Čo by to bol za karneval, keby chýbalo oceňovanie masiek. Veď bolo z čoho vyberať. Dokonca aj pp. vychovávateľky „zahviezdili“, lebo sa zmenili na lekárku, kráľovnú a uvádzačku a deti išli na nich oči nechať. Zúčastnených dvadsaťdva detí sa presne o štrnástej hodine premenili na princeznú, mušketiera, tanečnice, pacienta, hokejistu, robotníka, princa, Mikuláša, tenistku, ježibabu, upíra, leva, Shreka, horára, červenú čiapočku, Indiánku, čerta, motýľa, kvet aj speváka. No vybral by si niekto najkrajšiu masku? Nedokázali to ani pp. vychovávateľky, preto ocenili všetkých. Deti dostali diplomy aj milé, drobné ceny.
    Radosť a spokojnosť vládla až do konca karnevalu, ktorý sa skončil záverečným tancom.
    Pozrite si aj foto.
  • ZEM SME MY

    ZEM SME MY
    8. 1. 2009 V mesiaci septembri 2008 prišli do našej školy propozície na súťaž Zem sme my. Projekt Zem sme My so svojimi právami vznikol ako voľné pokračovanie minuloročnej Dúhovej mozaiky práv dieťaťa.
    Cieľom tohto projektu bolo
    - dostať do povedomia žiakov práva, na ktoré majú všetci nárok a nikomu nemôžu byť upierané
    - osvojovanie si vedomostí a zručností, formovanie postojov, ktoré sú dôležité pre posilňovanie ľudskej dôstojnosti, rovnosti, plurality, zodpovednosti, spravodlivosti
    - viesť mladých ľudí otvorene hovoriť o svojich problémoch a potrebách, premýšľať a prežívať život s vedomím, že konajú správne
    - poskytnúť priestor učiteľom a žiakom na prezentáciu svojich skúseností, postrehov a nápadov v súvislosti s realizáciou preventívnych programov, výchovou a vzdelávaním v čase vyučovania, mimo vyučovania, vo voľnom čase.
    Prácu, ktorá sa zaoberala skúsenosťami s dodržiavaním a porušovaním základných ľudských práv a v ktorej sa odzrkadlil postreh z vlastného života prenesený do príbehu, napísal náš žiak Leo Ferko pod vedením p.Tamary Škovránkovej s názvom CHCEL BY SOM BYŤ KUCHÁROM. Pani vychovávateľka prácu poslala na emailovú adresu www.zemsmemygmail.com
    a oplatilo sa. Medzi ocenenými , ktorí získali polročné predplatné časopisu Kamarát bolo jeho meno.
    Autorkou projektu je PhDr. Zuzana Almáši Koreňová. Viac o tomto projekte je na stránke www.zemsmemy.qsh.eu, Tam je uverejnený aj príspevok žiaka našej školy Lea Ferka. Z víťazných prác má byť vydaná zbierka.
  • Decembrové akcie

    Decembrové akcie
    18. 12. 2008 December nabitý slávnosťami a udalosťami sa na našej škole zavŕšil 17.12.2008 slávnostným posedením pri vianočnom stromčeku.
    Pred touto slávnosťou si naši žiaci 9.12.2008 pozreli aj divadelné predstavenie, privítali Mikuláša, ktorý im rozdal balíček so sladkosťami, zúčastnili sa vianočného koncertu. Aj vysokoškoláčky z prešovskej univerzity navštívili našu školu a predstavili sa dramatickým pásmom „Betlehemská hviezda“.
    Naši žiaci dva dni pred nástupom na zimné prázdniny privítali svojich rodičov v slávnostne vyzdobenej triede pri vianočnom stromčeku s veľmi pekným a atraktívnym programom.
    Slávnostnú atmosféru vianočnej besiedky otvorila p. zástupkyňa Šofranková. Jej slová vďaky boli určené účinkujúcim žiakom aj učiteľov, ktorí už počas novembra a decembra pripravovali program k tejo vianočnej akadémii. Tradične pre rodičov bola pripravená aj výstavka žiackych prác. Boli tam výrobky s vianočnými motívmi, výtvarné práce, ikebany, vianočné kytice a darčekové predmety. Nechýbali zdobené medovníčky, výrobky z drôtu a tkané koberčeky.
    Všetky tieto udalosti prispeli k tomu, aby sa zúčastnení mohli rozísť v spokojnosti a tešiť sa na príchod zaslúžených zimných prázdnin.
    Foto z akcí si môžete prezrieť v našom fotoalbume.
  • 60. výročie založenia školy

    60. výročie založenia školy
    12. 12. 2008 Presne 60 rokov prešlo od vtedy, čo v roku 1948/1949 Povereníctvo školstva a národnej osvety v Bratislave zriadilo dve triedy Pomocnej školy v Prešove, ktoré boli pridelené k II. národnej škole v budove kláštora Sancta Mária na Konštantínovej ulici. Prvým riaditeľom sa stal Mikuláš Hritz a zapísaných bolo 35 žiakov.Za toto obdobie škola prešla mnohými administratívnymi, personálnymi, materiálnymi ale aj priestorovými zmenami. V súčasnosti škola od 1.1.2008 funguje pod názvom Spojená škola, Matice slovenskej 11, Prešov.
    Pri príležitosti tohto pekného, okrúhleho jubilea sa dňa 5. decembra 2008 v priestoroch DSS na Volgogradskej ulici v Prešove konala slávnostná akadémia.
    O 60 ročnej existencii školy sa hostia mohli dozvedieť z vydaného jubilejného bulletinu. Na jeho tvorbe pracovali p.riad. Borovská a pp. uč. Zbihlejová, Kozlíková a Šarossy. Prezentačné DVD o škole vytvoril p. Plančár. p.vychovávateľka Škovránková zo školských výtvarných prác zhotovila výročný kalendár. Darčeky pre hostí pripravovala pp. uč.Fecková, Gomolová. Scenár a réžiu slávnostného programu pripravili pp. uč. Vaľušová a Fecková .

    Program slávnostnej akadémie:

    1. Mažoretky z tanečnej školy LABI
    2. Oficiálne otvorenie – p.vych. Tamara Škovránková
    3. Príhovor p. riaditeľky Borovskej
    4. História školy - p. T. Škovránková
    5. Gratulácie hostí:
    - prednosta krajského školského úradu v Prešove, Ing. Jaromír Paulík
    - za metodicko - pedagogické centrum v Prešove Mgr. Taťána Ustohalová
    - predsedníčka Zväzu zdravotne postihnutých pani renáta Oravcová
    - p.riaditeľka ŠZŠ z Chminianskych Jakubovian Mgr. Mária Pigulová
    - p.riaditeľka odborného učilišťa v Prešove Ing. Valéria Varadská
    - p.riaditeľka ŠZŠI v Humennom Mgr. Katarína Typčuková
    - p.riaditeľ ŠZŠI vo Svidníku Mgr. Vladimír Kaliňák
    -p. riaditeľ ŠZŠ z Malého Slivníka Mgr. Slavomír Krafčák
    6. Hudobno-dramatické vystúpenie detí C variantu z DSS Slniečko /pripravili pp.uč.Grančičová, Mikitová, Končeková, Plančárová/
    7. Anička, Dušička spevácko-tanečné vystúpenie detí z tr. pre ž. s autizmom a ich kamarátov/pp.uč. Majkrzáková, Vaľušová, Kmecová, Čerevková, Fecková.../
    8. HIP HOP - žiaci so Spojenej školy pre sluchovo postihnutých v Prešove.
    9. Naša škola - spevácke vystúpenie detí z A variantu /pp.uč. Guman, Šarossy/
    10. Okuliare - báseň v podaní Nikoly Stankovičovej/p. uč. Zbihlejová/
    11. Gumimacko /pp.uč. Albertyová, Martinková, Kovaľová, Jániová, Krasová/
    12. Ocenenie pracovníkov školy /pp. uč. Kubíková, Grančičová, Kozlíková, Albertyová, Krasová, p. vych. Ontková, p. šp. pg.Farbancová, p.Šurkalová a p. Valková /
    13. Cirkus - pohybové pásmo žiakov praktickej školy /pp. uč. Kubíková, Kmecová/
    14. V škole - dramatizácia žiakov praktickej školy /p. uč. Karniš/
    15. Páslo dievča pávy - šatkový tanec žiakov ŠKD /pp.uč.Marošiová, Ontková, Škovránková/
    16. Škola v dobe kamennej - báseň- Ivana Šoltýsová /p. uč. Zbihlejová/
    17. Disco Dance - tanečný klub Spirit Prešov
    18. O zabudlivých mačiatkách - divadlo v podaní starších žiakov, členov dramatického krúžku /p. zást. Šofranková/
    19. Snehové vločky - tanečný klub Spirit Prešov
    Program oficiálne ukončila a všetkým za účasť a účinkujúcim za program poďakovala p. vych. Škovránková. Slávnostná recepcia sa konala v priestoroch Súkromnej obchodnej a hotelovej akadémie ESO EUROŠKOLA na Volgogradskej ulici v Prešove.
    Tým, čo sa aktívne podieľali na zdarnom priebehu slávnostného programu a na všetkých aktivitách s ním spojených patrí veľká VĎAKA!
  • NOVEMBER V NAŠEJ ŠKOLE

    NOVEMBER V NAŠEJ ŠKOLE
    17. 11. 2008 V piatky sa finišuje rôzne. Niektorí čakajú na koniec pracovného týždňa a na vidinu víkendového oddychu. Naši žiaci finišovali 14.11.2008 zábavne a aj súťažne.
    Zábavu a radosť zo svojského učenia prežívali počas dopoludnia školáci, keď si na dni aktivít zdôraznili význam rodiny. Pod dohľadom pp uč. Dackovej, Jániovej, Kubíkovej, Chrapčiakovej a Zbihlejovej rozprávali o rodine. Pre žiakov pani učiteľky pripravili pekné plagáty a pracovné hárky, do ktorých vpisovali rodokmeň svojej rodiny a základné údaje o nej. Potom si pozreli rodinný film - Prázdniny pod psa a S tebou mě baví svět z ponúknutej filmotéky p. uč. Zbihlejovej.
    Neskončil sa však finiš pre všetkých našich žiakov. V ten istý deň prijal Školský klub pozvanie OR SZZP na XII. ročník Športového dňa. Hneď popoludní o 13. hodine si v telocvični ZŠ Lesnícka v Solivare naši „družinári“ zmerali sily so žiakmi z internátnej špeciálnej školy na Masarykovej ulici v Prešove v detskom trojboji. Súťaže sa zúčastnili Leonid Ferko, Dezider Ferko, Lucia Ferková, Peter Ferko, Monika Šľachtičová, Jakub Semančík, Marek Petra, Marko Gašparovič a Damián Homoľa pod vedením pp. vychvávateliek Škovránkovej a Marošiovej.
    Trojboj pozostával z troch súťažných športových disciplín:
    1. kop loptou do brány
    2. hod lopty do basketbalového koša
    3. zhadzovanie kolkov
    Všetci súťažiaci mali tri pokusy. Počet bodov sa zapisoval a sčítaval, aby sa mohla vytvoriť stupnica poradia. Našim súťažiacim sa ušlo pekné 3. miesto z piatich družstiev. Bodoval žiak Leo Ferko. Za spomínané tretie miesto získal diplom a vecnú cenu. Pocit hrdosti nadobudli aj ostatní. Všetci súťažiaci dostali Účastnícky list ako spomienku na podujatie.
    Po vyhodnotení súťaže si žiaci pochutili na chutnom guláši.
  • Októbrové pestrosti

    Októbrové pestrosti
    4. 11. 2008 Počas celého októbra premieňali listy zo stromov cesty, chodníky a záhrady na pestrý obraz, akoby namaľovaný najtalentovanejším maliarom. Žltá, červená a zelená farba dominovali celým krajom. A lístie stále padá a padá.....
    A všetku tú krásu naši žiaci počas hodín pracovného vyučovania v rámci vyhláseného celoškolského upratovania počas celého októbra museli narušiť hrabaním a zametaním, aby sa dalo po chodníkoch chodiť, na ihriskách cvičiť a aby sa aj pôde ľahšie dýchalo.
    Za túto aktivitu boli žiaci aj patrične odmenení. Mali možnosť navštíviť dve divadelné predstavenia. 23. októbra v kultúrnospoločenskej sále SOU Stavebné na Volgogradskej ulici v Prešove si žiaci pozreli upravenú veršovanú rozprávku Ľ. Podjavorinskej Čin-Čin a 28.októbra v malej sále DJZ hudobnú rozprávkou Ako baba Pačmaga ženícha hľadala Obe rozprávky sa našim žiakom veľmi páčili.
    K spestreniu októbrovej nálady prispeli aj dva dni voľna. 30. a 31. októbra mohli naši žiaci, podobne ako ostatní ľudia, navštíviť miesta odpočinku svojich blízkych a pri zapálených sviečkach pospomínať na milované osoby.
    Učitelia našej školy vo štvrtok 30. októbra sa zúčastnili celoškolského MZ so zdravotnou tematikou. Profesionálna záchranárka z Rýchlej zdravotnej záchrannej služby z Bardejova p. Bc.Bogulská uskutočnila zaujímavú prednášku pre učiteľov s témou – ako poskytovať prvú pomoc pri epileptických záchvatoch. Daná problematika bola veľmi zaujímavá a medzi účastníkmi prebehla plodná a aktívna diskusia.
  • EURODEŇ V NAŠEJ ŠKOLE

    EURODEŇ V NAŠEJ ŠKOLE
    25. 9. 2008 „Slovensko oslavuje 100 dní do zavedenia eura“. Táto veta, ktorá sa skloňovala koncom septembra 2008 vo všetkých masovokomunikačných prostriedkoch, dorazila aj do našej školy.
    24.9.2008 pp uč. Dvořáková, Kovaľová a Majkrzáková pripravili pre našich žiakov zábavno-informačné dopoludnie pod názvom „EURO DEŇ“. Pútavou formou žiakom sprístupnili tému euro mena.
    Pri tejto aktivite využívali prezentáciu „Zoznámte sa s eurom“, CD-ROM pre žiakov „O EU“, rôzne plagáty s témou EU, euro mena, euro vlajky, ale aj skutočné eurové mince a eurové bankovky.
    Počas celého dopoludnia žiaci pracovali v troch blokoch. V prvom žiaci získali inštruktáž a základné informácie o euro mene a jednotlivým triedam boli zadané pripravené úlohy. Tieto úlohy potom v triedach pod vedením triednych učiteľov žiaci plnili. Pripravovali vlajky jednotlivých krajín EÚ, kde sa už používa euro mena. Po tejto aktivite sa znova stretli na spoločnom sedení, kde nazbierali komplexné vedomosti o novej mene platnej od 1. januára 2009. Nechýbali ani praktické činnosti a manipulácia so skutočnými bankovkami a mincami, ktoré sa stanú pre nás všetkých v novom roku realitou. Žiaci dostali priestor aj pre zvedavé otázky. Našich žiakov síce nezaujímali otázky týkajúce sa bankových operácií, či konverzný kurz 30,126 Sk. Ich zaujímalo skôr to, čo sa dá kúpiť za jedno euro, alebo koľko eur je sto korún. Teda premena jednotiek SKK na €, nákupy potravín a spotrebného tovaru zaujalo všetkých.
    Zorganizovanie nášho školského EURO DŇA prispelo k tomu, že euro v novom roku nebude pre našich žiakov žiadnym „strašiakom“.
    Zaujímavé fotografie z tohto dopoludnia sú vo foalbume.
strana:

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov Špeciálna materská škola, Špeciálna základná škola, Základná škola pre žiakov s autizmom, Praktická škola
    Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov
  • +421 911 412 855 /ZRŠ /
    +421 911 868 933 /riaditeľka školy/
    +421 51 458 400 5 /oddelenie PaM/
    +421 911 868 927 /ekonomický úsek/
    +421 911 412 848 /hospodár školy/

Fotogaléria