27.5. 2010 sa v športovej hale v našom meste konal megakoncert INTEGRÁCIA 2010. Bol to druhý ročník benefičného koncertu a zúčastnilo sa ho okolo 6 000 detí z celého východoslovenského kraja.
Najväčšiu zásluhu, aby sa toto podujatie uskutočnilo mal p. Slavomír Krafčák , riaditeľ ŠZŠ z Malého Slivníka. Pod gesciou KŠÚ, za účasti primátora p. Hagyaryho a za výraznej pomoci sponzorov sa podarilo mega podujatie. Jeho cieľom bolo deklarovať reálnu integráciu postihnutých a zdravých detí. Ukázalo, že je to možné a všetky deti si vedia podať ruky a spoločne prezentovať svoje schopností na verejnosti.
Naši žiaci svojou účasťou vyjadrili podporu takejto skvelej myšlienke. Kolegovia Baluchová, Škovránková, Timková, Nehila a Šarossy vypomohli organizačne.
Dňa 20.5 2010 sa športová hala Prešovskej univerzity stala dejiskom konania 6. ročníka halového futbalového turnaja o putovný Pohár integrácie 2010. Ide o turnaj žiakov špeciálnych základných škôl a základných škôl, ktorého vyhlasovateľom je Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. V spolupráci s Krajským školským úradom v Prešove ho organizovali Spojená škola internátna Prešov so Združením ŠZŠI pre mentálne a telesne postihnutých v Prešove. Cieľom tohto turnaja je integrácia hendikepovaných medzi zdravú populáciu, zdravý životný štýl žiakov a správne trávenie voľného času. Pohára integrácie sa zúčastnilo jedenásť slovenských družstiev, ktoré organizátori rozdelili do dvoch základných skupín. Zápasy v nich boli celkom vyrovnané. Do semifinálových bojov zo skupiny A postúpili tímy Spojenej školy Chminianske Jakubovany a Spojenej školy Matice slovenskej. Zo skupiny B družstvá ZŠ Matice slovenskej a 1. ZŠ Jarovnice. Úvodný semifinálový zápas medzi SŠ Chminianske Jakubovany a SŠ Matice slovenskej lepšie zvládlo družstvo Spojenej školy Matice slovenskej v penaltovom rozstrele a vyhralo 2:1. V druhom semifinálovom stretnutí sa stretli 1. ZŠ Jarovnice a ZŠ Matice slovenskej, ktorá zvíťazila hladko 4:1. V boji o tretie miesto vyhrali Chminianske Jakubovany nad Jarovnicami 3:0. Vo finále ZŠ Matice slovenskej zdolala našu školu a už po štvrtý raz sa stala držiteľom Pohára integrácie. Najlepšie hrajúcou špeciálnou školou sa stala naša škola, ktorá bola odmenená pohárom, získali sme diplom, futbalovú loptu a žiaci dostali medaily a vecné ceny. Našu školu pod vedením p. uč. Nehilureprezentovali títo žiaci: Daniel Gábor, Jozef Gábor, Jozef Petík, František Petík, Ernest Gabčo, Milan Rajz, Mário Sivák a Róbert Hricko. Našim reprezentantom patrí poďakovanie za vzornú reprezentáciu a tešíme sa na ich ďalšie úspechy. Pohár si môžete pozrieť v našej galérii.
Spojená škola v Chminianskych Jakubovanoch pripravila aj v tomto školskom roku pre všetkých spevu chtivých záujemcov špeciálnych škôl tradičnú spevácku súťaž
Jakuboviansky slávik
Dvere spoločenskej sály OcÚ Jakubovianskeho kultúrneho domu sa otvorili 13. mája 2010 o deviatej hodine, hoci prezentácia súťažiacich bola už od ôsmej.
Pod záštitou starostu obce Chminianske Jakubovany a riaditeľky Spojenej školy, Mgr. Márie Pigulovej sa uskutočnil jeho 11. ročník.
Súťažilo sa tak ako po minulé roky v troch kategóriách. V speve ľudových piesní, rómskych piesní a piesní populárnych.
My sme sa prihlásili do tretej kategórie ľudová pieseň, duo vystúpenie s pesničkami Oči, oči, čierne oči a Ja parobek z Kapušan vo veku nad dvanásť rokov. Žiaci – speváci, Katarína Bačová a Tomáš Hudák za akordeónového sprievodu pani Daniely Okruhľanskej svojim vystúpením dôstojne reprezentovali našu školu.
Medzi účastníkmi bola konkurencia z celého Prešovského kraja. Nechýbali tradične školy zo Starej Ľubovne, Podolínca, Lipian, Malého Slivníka, Prešova ... Najpočetnejšie zastúpenie účastníkov mala domovská špeciálna škola.
Svojím vystúpením všetci zaujali a publikum ich za spevácke výkony odmenilo pekným mohutným potleskom. Naši dvaja reprezentanti si z podujatia nedoniesli diplom; v silnej konkurencii na odbornú porotu nezapôsobili. Domov však neprišli s prázdnymi rukami. Získali účastnícku odmenu vo forme vecných darov a do školy doniesli reprezentačnú plaketu. Katku a Tomáša v krojoch si pozrite v našom albume.
29.apríla sa uskutočnil DOD 2010.Na tento, pre našu školu významný a dôležitý deň sa každoročne dôsledne pripravujeme a nenechávame nič na náhodu.
Priestory školy prešli badateľnou rekonštrukciou a my sme sa tešili, že sa pred svetom budeme môcť ukázať v novom šate. Ohlasy, s ktorými sme sa stretli potvrdili naše predpoklady. Dostalo sa nám ocenenia, že naši žiaci majú kultúrne a vhodné podmienky pre vzdelávanie. Nemálo obdivu sme zožali aj na adresu pomôcok a technického vybavenia. Mnohé školy by si želali, aby sa aj ich žiakom dostalo takých vymožeností, aké poskytuje naše zariadenie.
Príroda a počasie tiež nesklamali. Ukázali sa v plnej paráde a len umocnili príjemnú atmosféru, ktorá počas dňa nechýbala.
Ostáva vyjadriť poďakovanie tým, čo sa podieľali na dobrej organizácii. Aspoň tak sa vyjadrovali prítomní hostia, ktorými boli rodičia a kolegovia z blízkych škôl. Napríklad zo ŠZŠ z Bardejova, Chminianskych Jakubovian, ale aj z Jarovníc a iných. Navštívila nás aj p. vedúca z DSS na ulici Volgogradskej a ďalší, ktorí svoju účasť prezentovali podpismi v tejto kronike.
Dňa 20.4. 2010 sa naši žiaci zúčastnili futbalového turnaja v Zborove pod názvom Romale Cup. Na turnaji sa prezentovalo 6 družstiev – Vranov, Prešov, Bardejov, Svidník a Zborov A, B. Žiaci po veľmi dobrom výkone dosiahli pekný výsledok a umiestnili sa celkovo na 3. mieste. Za ich výkon im srdečne gratulujeme. Foto je v našom albume.
Nedajte sa pomýliť názvom tohto príspevku.
Nebol pondelok, ale piatok 16. apríla 2010 a nebol to neskorý predpolnočný vysielací čas, ale dopoludňajšie a hlavne vyučovacie hodiny. A nešlo o televízny program jednej súkromnej televízie o neuveriteľných udalostiach zachytených na núdzovej linke ako sa zvykne uvádzať v televíznom programe, ale išlo o tradičný deň aktivít našej školy.
Jeho cieľom bolo oboznámiť žiakov s núdzovou linkou 112 a vysvetliť jej význam a nebezpečenstvo zneužívania hlavne deťmi. Tiež ukázať prácu jednotlivých zložiek záchranného systému a to: hasičský zbor a policajný zbor z nášho mesta a profesionálny záchranársky team z Gelnice.
Zodpovední pp. uč. Chalupová a Nehila pripravili jasné organizačné pokyny, spočívajúce v počiatočnej príprave žiakov v triedach spolu s triednymi učiteľmi, ktorí žiakov teoreticky pripravili na pobyt na školskom dvore, na ukážky prác záchranárov. Upozornili tiež na bezpečnosť pri práci. Bolo až neuveriteľné, ako naši žiaci prežívali kontakt s pracovníkmi spomínaných zložiek. Všetky tri stanovištia lákali žiakov ako na nanuk. V požiarnickom aute si radi posedeli chlapci ako aj dievčatá. S hadicou poostrekovali najbližšie stromy. Rovnako policajti dovolili žiakom vyskúšať si prácu s mikrofónom priamo v aute, ponosiť ťažkú nepriestrelnú vestu a svietiť teleskopickou baterkou. Napokon na stanovišti pri lekárskej záchrannej službe deti skúsili zlaňovať strom. No nezdravá strava a málo pohybu u niektorých žiakov bola varovná, lebo tí s vyššou hmotnosťou si nemohli nasadiť bezpečnostné remene a nemohli vyliezť na strom. Mali z toho veru hlavu v smútku. Ostáva veriť, že tí, ktorých sa to týkalo, začnú jesť viac zeleninky ako slaninky. Okrem iného aj to by mohlo patriť k prínosu podujatia.
Pravidelne v našej škole prebieha jarné upratovanie. Aj tohto roku naši žiaci aktívne upratovali a čistili celý areál. Výsledkom spoločnej práce žiakov a učiteľov bol príjemný pocit z vykonanej práce pri skrášľovaní priestorov našej školy.
Dňa 23.3. 2010 sa naši žiaci zúčastnili futbalového turnaja vo Svidníku za účasti 9 družstiev z prešovského kraja a 1 družstva z poľského mesta Jaslo. naši žiaci obsadili celkové 7. miesto. Foto je v našom albume.
Neuveriteľné, ale tohtoročné maturitné písomky sa podpísali pod náš Deň aktivít, ktorý mal prozaický názov MAREC MESIAC KNIHY. Dvadsaťpäť študentiek strednej zdravotnej školy spolu so svojou pani profesorkou Evou Konečnou využili 16. marec svoj voľný deň svojrázne. Kým sa ich spolužiačky štvrtáčky trápili pri „zelených stoloch“, oni nazreli do našej školskej „kuchyne“ a oboznámili sa s prostredím a učebným procesom žiakov s mentálnym postihnutím všetkých variantov.
Naši žiaci sa rozdelili do štyroch skupín a pod vedením triednych aj netriednych učiteľov „obracali“ umelecké slovo na rôzne spôsoby. Pravda nie na paprike, či šampiňónoch, ale pomocou modernej techniky sa preniesli do virtuálneho sveta rozprávok a príbehov, podľa fantázie pridelených učiteľov a za výdatnej pomoci mladučkých študentiek.
Tretiaci a B3 čítali, reprodukovali a triedili. Ovocie a zeleninu vyobracali z každej strany a študentky vysvetľovali význam vitamínov. Ostáva veriť, že dievčatá našich žiakov presvedčili a ich jedálny lístok sa od tejto chvíle stane racionálnejší a v ich aktovkách ubudne sladkostí a pribudne vitamínov rôzneho druhu. Štvrtáci, piataci, šiestaci, siedmaci, ôsmaci aj deviataci sa predviedli prváčencom. Ohurovali aktivitou a vedomosťami, preto za odmenu sledovali interaktívnu rozprávkovú knihu na multimediálnom nosiči „Snehulienka a siedem trpaslíkov“. Praktická škola sa pustila do kurzu záchrany, kde „zdravoťáčky viedli prím a zachraňovali, čo sa dalo“.
Zahanbiť sa nedali ani B1, B2 a céčkari, ktorí si vyrobili knihy pre počiatočných adeptov čítania. Zhotovili tri jednoduché leporelá. Mali názov Zajačik prváčik, Domček, domček, kto v tebe býva a Na tom našom dvore. Všetko známe klasické tituly. Boli od originálov na nerozoznanie.
Vyučovanie znova ubehlo ako voda a so stúpajúcou dobrou náladou a nabití vedomosťami sa naši žiaci len ťažko lúčili s mladými dievčatami a chlapcami, s ktorými sa možno niekedy v budúcnosti stretnú v ambulanciách niektorých lekárov.
Pred týmto „dňom aktivít“ si naši žiaci 12. marca v sále PKO pozreli aj divadelné predstavenie „Popletená rozprávka“.
Po polročnej klasifikácii a jednodňových prázdninách na prelome mesiacov január a február 2010 by sa dal očakávať pokoj a útlm na každej, nie len na našej škole. Pravda je iná. Rozruch narobil hneď v stredu 4. februára v popoludňajších hodinách karneval v ŠKD, ktorý pre deti a spolu s deťmi pripravili pp. vych. Marošiová, Novotná, Šofránková a p. asistentka Imrichová. Vyhotovili si masky indiánky, princeznej noci, Mikuláša, princa a princeznej, pážatka , šaša, ktorý trošku pošaškoval a pobavil deti veselým vystúpením. Ďalej medzi maskami zažiarila cigánka, čo predviedla pravé cigánske tance, nechýbalo slnko, čarodejnica, hokejista, futbalista, lev i kuchárka. A čo dodať k programu. Špičkový, bláznivý, veselý, radostný. Najprv sa predstavili masky, potom sa všetci spoločne naučili novú pieseň GAŠPARKO, zatancovali párový a spoločný tanec masiek, pridali plné stoly dobrôt a na záver sa udeľovali diplomy, balóny a sladká odmena. Záverečný spoločný tanec ukončil toto fašiangové hodovanie. V podobnej zábave prebehol aj karneval v našom SLNIEČKU, ktorý pripravili pani učiteľky spolu s rodičmi a deťmi.
Pod heslom „Fašiangy – symbol veselosti, zábavy a hodovania,“ sa uskutočnili ďalšie dva karnevaly, ktoré prichystali školáci v dopoludňajších hodinách v pavilóne A a pavilóne B spolu s triednymi učiteľmi, s ktorými pripravovali škrabošky a netradičné masky 12.2. 2010, tesne pred odchodom na jarné prázdniny. Ani tam nechýbal organizovaný program. O ten sa postarali pp. uč. Čerevková, Škovránková, Kovaľová a Timková. Prichystali aj obohatenie programu o fašiangové rozprávanie na tému Fašiangy v minulosti a dnes, zvyky a tradície . Vedomosťami prekvapili všetci žiaci. Možno aj preto, lebo vo vestibule chodby na hlavnej nástenke boli už od začiatku mesiaca informácie o fašiagoch a valentínskej tradícii na Slovensku. Program rozdelený do štyroch vyučovacích hodín bol pestrý a bohatý. Na prvej hodine sa masky dotvárali, spolu komunikovali, potom sa začala oslava prehliadkou a prezentáciou masiek. Nasledoval úvodný tanec, ktorým zábava pokročila. Po pohostení a párovom tanci začali hry Kto zachráni princeznú, stavanie veže, modelovanie šišiek a fánok. Masky hľadali rozprávkové postavy a za aktivitu získavali diplomy a mňam, mňam výhry. Na štvrtej hodine prebiehal fašiangový bál. FOto v našom albume.
Začiatkom februára sme do školy dostali jedinečnú ponuku z Krajského školského úradu v Prešove, ktorý nám umožnil v svojich priestoroch prezentovať výtvarné práce našich žiakov. Takáto prezentácia a predstavenie sa širokej verejnosti nás samozrejme zaujala. Pp. uč. Gomolová, Viňarská a Zbihlejová „presnorili“ všetky triedy, aby pozháňali a povyberali to naj. A bolo z čoho. Naši žiaci sú šikovní a tvoriví. Z množstva prác pani učiteľky vyhotovili na štvrtom poschodí KŠÚ šesť násteniek, ktoré od utorka 2.2.2010 výstižne vypovedali o umeleckých zručnostiach žiakov našej školy. Na prvom paneli boli umiestnené základné informácie o škole a fotografie zo školských podujatí. Dva panely venovali výtvarným prácam žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia, po jednom paneli žiakom so stredným a ťažkým stupňom mentálneho postihnutia a autistickým deťom. Nechýbali ani informácie o žiakoch z praktickej školy. O ich šikovnosti vypovedali panely, na ktorých boli výkresy, výšivky, drobné výrobky a priestorové práce z aranžovania. O každom vzdelávacom variante , ktorý praktizujeme na našej škole vyhotovili krátke a výstižné informácie. Pri jednotlivých paneloch boli vkusne nainštalované ručné práce. Ako vyzerajú panely si môžete pozrieť v našej galérii.
Vianoce, čas naplnených želaní a nekonečných zázrakov. Tak nejako alebo podobne sa to v tomto čase ozývalo z médií. 17.decembra 2009 v podvečerných hodinách sme sa usilovali o naplnenie obsahu týchto myšlienok aj v našej škole. Vtedy sa totiž u nás stretli ľudia dobrej vôle, aby si spríjemnili adventný čas. Tohto roku prišla medzi deti a ich rodičov a priateľov školy babička, pani vychovávateľka Škovránková, aby vyrozprávala, aké zvyky a obyčaje sa vtedy zachovávali a ako to bolo na dedinách v čase jej mladých liet. Jej ratolesti pp. uč. Švidroňová a Viňarská ju všelijakými otázkami nútili načrieť hlboko do minulosti a tým umožnili pútavo vyrozprávať veci poučné, aj zábavné. Slávnostnú atmosféru podfarbili naši žiaci, ktorí pod vedením svojich triednych učiteľov pripravili tradične veľmi pekný a dojemný program pozostávajúci z kolied, spevu, básní, tancov a scénok o Vianociach. Pre rodičov boli pripravené výrobky s vianočnými motívmi, výtvarné práce, ikebany, vianočné kytice a darčekové predmety, ktoré zdobili chodbu školy a svedčili o pracovnej aktivite žiakov počas školského roka. Nechýbali tradičné zdobené medovníčky, výrobky z drôtu, či tkané koberčeky. Pekné foto je v našej galérii
Do našej školy nás prišiel pozdraviť Mikuláš, anjelik a čertica. Žiaci jednotlivých tried si pre nich pripravili básničky, koledy, vinšovačky a pesničky. Od Mikuláška každý žiak dostal sladkú odmenu a na pamiatku sa spoločne odfotili. Ak to chceš vidieť, pozri sa do galérie fotiek.