Tretí mesiac v roku sa tradične nesie v znamení kníh. I keď sa ich čítaniu nevenujeme tak intenzívne ako v minulosti, stále sa medzi nami nájde dosť ľudí, ktorí si s obľubou prečítajú dobrú knihu, a ktorí sa vo voľnom čase dobrovoľne odtrhnú od reality a zablúdia do sveta fantázie vytvoreného čiernymi škriatkami na bielych stránkach.
Tradícia MMK sa odvodzuje od Mateja Hrebendu, osobnosti, ktorá sa v 19. storočí aktívne podieľala na šírení slovenskej knižnej kultúry.
Mottom tohto ročného mesiaca knihy sa v našej škole stal výrok:
„Vyber si autora, ako si vyberáš priateľa“.
Namiesto veľkých slov do pracovnej aktivity našich žiakov povolala 30.3.2012 báseň Jar sa hlási o stošesť a výzva Knihy nás bavia. Pre lepšiu predstavu uvedieme spomínanú básničku.
Jar sa hlási o 106, máme tu zas novú zvesť. Mesiac dobrej knihy je tu zas, z každej malý hrdina žije v nás. Žiaci, aj vy druhí, vyberte si pre seba knihy. Encyklopédie, rozprávky, či romány, urobia vám náladu hneď od jari.
Zodpovedné pp. uč. Kmecová a Čerevková pripravili na tento deň zaujímavý program. Žiaci var. B, C, aut. tried a praktickej školy navštívili knižnicu na sídlisku III, kde besedovali s p. knihovničkou Verešpejovou. Prečítali si tam niektoré ukážky z poézie a prózy, pozreli si ilustrácie detských kníh a zoznámili sa s novým prostredím.
Žiaci var. A si počas prvých dvoch hodín čítali úryvky z rozprávok, ktoré mali dokončiť podľa vlastnej fantázie a vytvoriť k rozprávke ilustráciu. Na tretej a štvrtej hodine bola prezentácia žiackej tvorivosti, vyhodnotenie a udelenie odmeny najlepším autorom. Zvíťazili všetci.
Pretože sa podarilo splniť všetky naplánované úlohy a žiaci z vyučovania odchádzali v dobrej nálade, možno tvrdiť, že aj tento Deň aktivít sa zaradil k tým úspešným.
Každoročne jeden z fašiangových dní patrí v Slniečku karnevalu. Deti sa naň tešia celé týždne a úporne spolu s rodičmi rozmýšľajú, akú masku si tento rok zvolia.
Tohtoročný karneval sa konal 24. februára 2012. Krásna výzdoba , nápadité masky, zaujímavé ceny...a veseliace sa deti.
Dobrá nálada nechýbala, tak sa chceme o našu radosť s vami podeliť. Preto neváhajte, pozrite sa aj vy...
Fašiangové zvyky a obyčaje sa dodnes zachovávajú už len v niektorých dedinách a odľahlých osadách.
Mládenci – fašiangovníci, poobliekaní do masiek sa v minulosti v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávali , vajíčka, koláče . . .
Aby tieto zvyky nezanikli ani v súčasnosti, do našej školy vo fašiangovom čase, konkrétne 17. februára 2012 na úvod zavítali dvaja koledníci. Boli to prezlečená p. uč. Švidroňová v maske dedinského mládenca a žiak Tomáš Hudák, ako stará dedinská žienka. V každej triede zakoledovali a vyslúžili si aj sladkú odmenu. Pravdou je, že podľa starého zvyku sa mali s vykoledovanými potravinami podeliť na večernej tancovačke. To sa u nás nestalo, lebo program bol prispôsobený na školské podmienky. Žiaci sa zabávali hneď od rána a zábava vyvrcholila počas tretej a štvrtej vyučovacej hodiny. Poprezliekaní za rozprávkové alebo fantastické postavy si na školskom karnevale dokonca aj dobre zasúťažili, zatancovali a veselo sa zabavili, lebo súčasťou fašiangových tanečných zábav a plesov boli rôzne súťažné hry, ale aj sprievody remeselníckych cechov, prijímanie učňov za tovarišov.
K typickému pečivu „na ponúkanie“ na dedinách patrili smažené šišky – pampúšiky a fánky. Tento zvyk sme u nás zachovali, vďaka pp. uč. Novotnej a Švidroňovej, ktoré mali na starosti celú organizáciu tohto veselého dopoludnia a ktoré od rána vypekali sladké koláčiky a nimi potom žiakov ponúkali na výbornej tancovačke.
Vyvrcholením fašiangových sviatkov býval fašiangový utorok. Posledná muzika bola spojená s pochovávaním basy. U nás v škole sme basu nepochovali, ale dohodli sme sa, že symbolicky zachováme štyridsaťdňové pôstne obdobie a do veľkej noci nebudeme organizovať žiadne diskotéky.
Fašiangy boli a hádam ešte aj sú nielen tou zvláštnou časťou roka, keď – ako hovorí tradícia – „by malo byť všetko naopak “, ale je to i čas stretávania sa, čas spoločenských posedení a akéhosi „vzývania“, aby rok, ktorý sa len nedávno začal, bol štedrý a bohatý ako fašiangový čas.
Na fašiangové zvyky a obyčaje nezabudli ani v DSS na Volgogradskej ulici. Pp uč. Hudáková, Czielová a Škvarková pripravili spolu so svojimi žiakmi v spolupráci s klientmi zariadenia veselý karneval 14. februára 2012. Netušili, že sa tento deň zmení na nevídanú veselicu. Dôvodom bola návšteva v podobe známej prešovskej skupiny Mloci, ktorej sa podarilo vytvoriť takú skvelú zábavu, na ktorú budú všetci dlho spomínať. Foto z akcie máme v našom albume
V utorok 14.02.2012 sme v našom detskom stacionári nielen oslavovali deň sv. Valentína, ale sa aj zabávali na karnevale.
Ráno sme sa poobliekali do pripravených masiek a presunuli do kinosály DSS, kde nás čakal program plný zábavy. Najprv bolo vystúpenie detí zo stacionára pod názvom Rozprávka o bacilovi Cecilovi a zubnej hliadke. Nasledovala promenáda a predstavovanie masiek. Po tanečnej chvíľke bolo vyhodnotenie masiek. Určiť prvé miesta bolo pre porotu veľmi náročné, pretože všetky masky boli nápadité a pekné. Nakoniec sa porota uzhodla na nasledovných oceneniach. V kategórii deti vyhrali: 1. miesto Slniečková pani (Lenka Faixová), 2. miesto Motýlia kráľovná (Veronika Valeriánová), 3. miesto Ander z Košíc (Paľko Olejár). V kategórii dospelých boli ocenení: 1. miesto Pipi dlhá pančucha (Silvia Gromošová), 2. miesto Mesiac (p. Chromík), 3. miesto Country tanečnica (p. Bodnárová). A nakoniec to najlepšie - svojim príchodom nás prekvapila prešovská hudobná skupina Mloci. Prišli nám nielen zahrať, ale nás aj poriadne pozabávať. Celý program sme ukončili veselou diskotékou. Za pekný deň ďakujeme všetkým účinkujúcim aj organizátorom tejto milej fašiangovej a tiež valentínskej slávnosti. Foto z akcie si prezrite v našom albume.
Od nepamäti je zaužívaný názor, že učiteľ musí byť aj herec. Je to tak.
Na našej vianočnej besiedke, ktorá sa konala 21.12.2011 na pôde Domova sociálnych služieb na Volgogradskej ulici v priestoroch kinosály sa ukázala dokonca plejáda talentov.
Pani učiteľky Timková a Vaľušová všetkých prítomných previedli imaginárnou krajinou zázrakov.
„Zajačik a Alica“ v ich podaní počas celého slávnostného popoludnia uviedli rodičom našich žiakov a klientom DSS na Volgogradskej ulici „zázraky“ v podobe s deťmi nacvičených tancov, scénok, piesní, koncertných vystúpení, kolied a vinšov. Do programu sa zapojili všetci žiaci našej školy pod vedením triednych, aj netriednych učiteľov.
Tento milý program doplnilo ešte aj vystúpenie speváckeho zboru učiteľov z našej SŠ. Tóny vianočných melódií v ich podaní umocnili adventnú atmosféru.
Súčasťou programu bola aj prehliadka pestrých výrobkov našich žiakov.
Foto si prezrite v našom fotoalbume
Veľkolepý koncert populárnej hudby a tanca v podaní popredných slovenských, aj českých umelcov sa konal 19.12. 2011 v športovej hale v Prešove. Bol to tretí ročník integrácie rodičov a detí, umelcov a amatérov a zdravých a zdravotne znevýhodnených detí. Zúčastnilo sa na ňom okolo 6000 detí takmer z celého Slovenska. Predvianočný adventný čas spôsobil, že v hale bola vynikajúca atmosféra, čo nezabudli podčiarknuť moderátori podujatia pp. Katarína Brichtová a Patrik Švajda. Na koncerte sa podarilo splniť dvanásť vysnívaných želaní detí. Ich prianím bolo vidieť vystupovať Daru Rolins, Petra Nagya, Mariána Čekovského, skupinu Kmeťoband, Bena Christovaa, Moniku Bagárovu, Laciho Stika a SDA, Martina Haricha, Otta Kolnanna, Beátu Dubasovu, Juraja Mokrého a v upútavke aj krstných rodičov Integrácie - manželov Vitekovcov.
Podujatie sa znova uskutočnilo vďaka snahe a neúnavnej iniciatíve p. Slavomíra Krafčáka , riaditeľa projektu Integrácie a zároveň riaditeľa ŠZŠ z Malého Slivníka. Koncert Integrácia prevzal pod svoju záštitu p. Chudík, predseda Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa osobne zúčastnil na tomto podujatí.
Projekt Integrácia podáva aj pomocnú ruku deťom v ťažkých životných situáciách. Anna a Adam Feketeovci, žiaci našej školy, patrili medzi tých šťastných, ktorých nadácia vybrala a dostali od nej poukazy na rodinnú dovolenku a vecné dary. Zo srdca im to prajeme a spolu s nimi sa úprimne tešíme z tejto pozornosti.
Aj ostatní žiaci našej školy svojou účasťou vyjadrili podporu tejto skvelej myšlienke. Kolegovia M. Nehila, V. Šarossy, I. Šofránková, M. Mikitová, ale aj iní vypomohli organizačne, za čo im patrí naše poďakovanie.
Tesne pred Vianocami by sme sa mali postiť, ale nám sa to nepodarilo. Podarili sa nám „lepšie kúsky“. V piatok, 16.12. 2011 pripravili naši žiaci a učitelia v školskej jedálni detské vianočné posedenie pri teplom čaji a všakovakých sladkých dobrotách, ktoré sami napiekli. Nad všetkým dohliadali pp. učiteľky Novotná a Jániová.
Pečenie, zdobenie a prípravu drobného vianočného pečiva žiaci vyhotovovali na prvých dvoch vyučovacích hodinách. Hotové pečivo poznášali do kuchynky, kde sa najprv zrealizovala prezentácia hotových výrobkov. Zodpovední triedni učitelia tŕpli, či pečivo bude chutné, ale obavy boli zbytočné. Za všetko hovorili prázdne stoly. Medzi koláčikmi sme mali aj favorita. Žiakom najviac chutili piškóty s banánmi v čokoládovej poleve. Nad prípravou dohliadali naši mužskí kolegovia. No nič sa nedá robiť. To nás presvedčilo o tom, že nikdy netreba nič podceniť. Je to výzva pre pani učiteľky. Žienky sa budú musieť na budúci rok „viac snažiť“ a objaviť tajomstvo najviac žiadaných chutí! Foto si pozrite v našom albume.
„Martin neprišiel na bielom koni, na svätého Mikuláša nebola celá zima naša“..., jednoducho pranostiky sa akosi prestali plniť, a tak sme mali dôvod pochybovať, či Mikuláš do našej školy vôbec príde. No nebolo treba. Prišiel, a nie sám. So sebou doviedol anjelika aj čertíka a všetci spolu sa postarali o riadnu zábavku. Šiesteho decembra nikto nenechal nič na náhodu. Naši učitelia pospájali žiakov do šiestich skupín v šiestich triedach a čakanie na Mikuláša skracovali pestrým, zábavným programom. Niekde si čítali z detskej vianočnej knihy a opakovali vianočné zvyky a tradície, inde si vyrábali Mikuláša v skutočnej veľkosti, iba že zabudli na správnu čarovnú formulku, ktorou by postavičku oživili. Boli aj triedy, kde sa súťažilo, putovalo po bludiskách, sľubovalo konať dobro a upúšťať od čertoviniek, vyrábali sa darčeky, riešili tajničky v krížovkách, skladali puzzle, vymaľovávali omaľovánky. Niekde sa stíšili pri adventnom venci, kde už horela druhá sviečka.
V takejto atmosfére mal potom skutočný Mikuláš už len málo roboty. Od našich žiakov si prevzal darčeky a aby si ich mal kde odložiť, splnil najočakávanejšiu úlohu, na ktorú všetci tak čakali a odovzdal žiakom balíčky so sladkosťami. Potom sa už pobral ďalej, aby potešil aj iné deti.
Našim žiakom ostala povinnosť zachovať sľuby, ktoré dali Mikulášovi, aby mal dôvod prísť do našej školy aj na budúci rok.
V slove integráčik sa skrýva integrácia. S týmto pojmom sa naši žiaci prvýkrát oficiálne stretli pred dvoma rokmi, keď sa žiaci našej školy zúčastnili na celoslovenskej kultúrno-spoločenskej akcii s názvom Integrácia 2009, ktorá sa konala 23 a 24.03.2009 v Mestskej športovej hale v Prešove za prítomnosti 5 000 žiakov ŠŠ a ZŠ z celého Slovenska.
V tomto školskom roku sme zažili jej pokračovanie v trochu zmenenom šate. Naši žiaci sa tesne pred odchodom na jesenné prázdniny spojené s pamiatkou zosnulých aktívne podieľali na Dni aktivít s názvom Integráčik.
Vo štvrtok, 27.10.2011, k nám zavítalo divadielko Gašparko s predstavením Šípková Ruženka a p. uč. Gamčíková a asistentky Imrichová, Bašistová a Lehocká spoločne zorganizovali dvojhodinový program, do ktorého zaradili zaujímavé úlohy. Žiakov rozdelili do piatich skupín: I. stupeň, II. stupeň, B variant, C variant a autisti.
Prvá aktivita mala názov Slnko svieti pre všetky deti rovnako. Žiaci vytvorili slnko, ktoré svieti pre všetky deti rovnako. Toto slnko bolo zároveň logom integrácie. Vyrábali ho spoločne s triednymi učiteľmi podľa vlastnej fantázie. Využili kresbu, maľbu, modelovanie a pracovali aj s odpadovým materiálom. V druhej aktivite s názvom Kvíz o mlieku žiaci odpovedali na otázky o mlieku. Nasledovala Doplňovačka a puzzzle „INTEGRÁČIK“. Záver tvorila najočakávanejšia aktivita Prezentácia a ochutnávka „INTEGRÁČIKA“, v ktorej triedni učitelia predstavili žiakom nový tvarohový krém „Integráčik“.
Ochutnávka tvarohového krému sa skončila nad očakávanie dobre.
Pri príležitosti mesiaca úcty k starším pripravili naši žiaci z DSS Slniečko 21.10.2011 zábavný kultúrny program pre seniorov z DSS na Veselej ulici v Prešove. Bolo to pásmo básní a piesní s jesennou tematikou. Do scenára zaradili aj „karaoke“, napodobňovali známu skupinu Drišľak. Ľúbivé pesničky obohatili o hru na detských inštrumentálnych nástrojoch. Rytmus udával svojpomocne vyrobený ozembuch.
Spoločnú zábavu spestrila najmä súťaž v šľahaní bielka. „Nie je dôležité, kto zvíťazí, ale kto vyvolá najviac veselosti a zábavy,“ povedal prítomný zástupca z DSS a ktorého slová potvrdil aj zástupca z radu seniorov. Našim žiakom Zuzke Zlatohlavej, Norikovi Senderákovi, Peťkovi Kubíčkovi, Mirkovi Dušenkovi, Lívii Gumanovej Markovi Giňovskému Kristínke Kováčovej, Peťkovi Sirotňákovi, Klárike Vojtekovej, Tomášovi Mihálikovi, Olívii Olejárovej a Peťkovi Šandalovi sa na záver ušlo ešte aj chutné pohostenie a starkí nezabudli ani na sladkú odmenu pre všetkých..
Učiteľky Grančičová, Mikitová a Šofranková a rodičia, ktorí svojim deťom robili sprievod, odchádzali zo stretnutia s dobrými pocitmi a presvedčením, že starkým spríjemnili chvíle zaslúženého odpočinku a svojim žiakom a deťom prakticky demonštrovali úctu k starším občanom s starostlivosť a opateru v starobe.
Na konci septembra prišla do našej školy zaujímavá pozvánka od ZPMP pri SŠ Matice slovenskej 11 v Prešove pre našich žiakov, aby sa zúčastnili na prvom ročníku športového dňa pod názvom Šport nás spája. Bola to veľmi zaujímavá výzva, lebo talentovaní športovci v našej škole nechýbajú.
30. 9. 2011 si vybraní žiaci Aleš Balocký, Jakub Semančík, Adam Mathia, Jozef Bedeč a Tomáš Hudák pod vedením pp. učiteliek Albertyovej a Krasovej zmerali sily s členmi ZPMP a DSS Važecká v Prešove. Naše farby
s úspechom obhájili. Do školy doniesol Aleš Balocký striebornú medailu za druhé miesto v štafetovom behu a Tomáš Hudák zlatú medailu za prvé miesto v hode loptičkou. Súťažilo sa v štyroch disciplínach. Na Sigord ich doviezol školou objednaný autobus. Necestovali sami.
V tento deň vybraní žiaci z II., III., IV., VI., a VII. triedy spolu s pp. uč. Chrapčiakovou, Novotnou, Lehockou, Nehilom a Sárossym tiež na Sigorde len na inom mieste súťažili v športovo branných disciplínach, lebo absolvovali povinné cvičenie v prírode pod názvom OČAP. Žiaci si toto dopoludnie veľmi pochvaľovali, lebo na záver cvičenia si poopekali špekáčiky a dobre sa najedli.
Ani na ostatných žiakov sa v tento deň nezabudlo. Učitelia autistických tried, I.C, IIC, a I. triedy pripravili pútavý program pre svojich žiakov. Najprv si porozprávali o znakoch jesene, spomínali na minuloročnú šarkaniádu a v závere prvej hodiny si pripravili kvíz „Rýchlejší vyhráva“. Potom ich ešte čakala zaujímavá vychádzka s úlohou nazbierať, čo najviac jesenných plodov. Po návrate do triedy z týchto plodov vyrobili figúrky, z ktorých na chodbe nainštalovali peknú a pútavú výstavku. Po práci žiakov na štvrtej hodine čakala zaslúžená relaxačná chvíľa ukončená vyhodnotením aktivít celého dopoludnia.
Triedy I., II. a III.B. pod vedením pp. učiteliek Kovaľovej, Zbihlejovej a Gomolovej navštívili divadlo A. Duchnoviča v Prešove na Jarkovej ulici. Divadelné predstavenie tam odohrali žiaci ŠZŠ z Chminianskych Jakubovian. Umelecký zážitok našich divákov bol veľmi veľký. Vyjadrili iba poľutovanie, že predstavenie nevideli všetci žiaci školy.
Pekné foto z akcií si môžte prezrieť v našom albume.
Začiatok septembra so sebou prináša batoh povinností pre školákov. V tomto školskom roku bol piaty september tým dňom, keď školáci museli opustiť sladké ničnerobenie a začať sa pripravovať na poctivú školskú prácu. V triedach sa to skvelo výzdobami a voňavou čistotou, ale v úzadí našej školy ešte finišovali rekonštrukčné práce na telocvični. Už sa nevieme dočkať, kedy stavbári odídu a my sa budeme môcť na telesnú výchovu prezliekať vo vynovených šatniach a cvičiť vo vynovenej telocvični.
Dva mesiace zaslúženého oddychu sú teda preč a my sme sa stretli v trochu zmenenej zostave na školskom dvore.
Program slávnostného otvorenia školského roka 2010/2011 sa niesol v slávnostnom a v príjemnej atmosfére. V očiach žiakov bolo vidieť túžbu spoznať nových spolužiakov, a všetci sa tešili aj na pohľady prváčikov. Na dvore ich bolo neúrekom. Prvákov aj prípravkárov. Veríme, že sa u nás budú dobre cítiť a že budeme spolu dobre vychádzať.
Na úvod zazneli ľúbivé tóny našej štátnej hymny. Po hymne sa žiakom, rodičom aj učiteľom prihovorila pani riaditeľka Borovská. Privítala 17 nových žiakov z celkového počtu 161, ktorí sa budú v tomto školskom roku vzdelávať v dvadsiatich piatich triedach. Predstavila nové členky pedagogického kolektívu pp Mgr. Inu Šofrankovú, učiteľku a Janu Miheličovu, pomocnú vychovávateľku. V nových zamestnaneckých pozíciách sa ocitli kolegyne, ktoré v minulom školskom roku u nás už pracovali. Pp. Mgr. Sylvia Gamčíková a Mgr. Katarína Bodnárová nastúpili na pozíciu učiteľ, Mária Lehocká a Mária Bašistová ako asistent učiteľa, Mária Martinková ako vychovávateľka v ŠKD.
Pani riaditeľka i jej zástupkyne pp. Šofranková a Dacková v mene našich učiteľov dali prisľúb, že sa budeme všetci usilovať, aby sa koniec školského roka niesol v znamení splnených úloh.
Oznamujeme rodičom a zamestnancom školy.že od 1.septembra 2011 sa mení dodávateľ stravy.
Súkromná školská jedáleň, Volgogradská 3, Prešov
Bližšie informácie na tel. číslach: 051/7711101, 0911 984 609, 0911 984 608
Školský zvonec lenivo vyludzuje posledné melódie a to je signál, že je čas opustiť školské lavice, nahodiť turistickú výstroj a začať oddychovať, pretože sa končí školský rok a začínajú dvojmesačné prázdniny. Všetko nasvedčuje tomu, že oddych potrebujeme, slnko a povestné júlové jahody žiadostivo volajú všetkých žiakov do prírody a je nadmieru isté, že potrebujeme načerpať nové sily a nazbierať mnoho krásnych dovolenkových zážitkov.
Nastal čas opustiť školské lavice, obuť si túlavé topánky a spoznať nové zákutia prírody.
Hurá na prázdniny!
Tak týmito slovami sme sa lúčili vlani a nie inak je tomu aj teraz. Za vzornú prácu si každý zaslúži oddych a je nevyhnutné načerpať nové sily, aby sme v novom roku po prázdninách spoločne vykonali dobrú robotu.
Na odchádzajúcich deviatakov „áčkarov“ čaká práca v odborných učilištiach, žiakov, „desiatakov“ z variantu B zas práca v praktickej škole. Veríme, že sa im na nových miestach bude páčiť a že od nás odchádzajú dobre pripravení. Pre ostatných žiakov je povinný postup do vyššieho ročníka.
Čo na záver? Predsa: Hurá na prázdniny!
Nie prvý, ale tretí jún patril tohto roku našim deťom. Aby dôstojne oslávili svoj sviatok, o to sa postarali pp. uč. Viňarská, Chrapčiaková a Taišová. Umožnili žiakom aktivity zamerané na precvičenie kreslenia, písania, čítania aj tvorivého myslenia. Ale zaradili sem aj činnosti, v ktorých bolo veľa hier a športovania. Nezvládli by to sami, preto im v triedach a na jednotlivých stanovištiach pomáhali kolegovia Kormoš, Martinková, Gomolová, Zbihlejová a iní.
Spoločnými silami sa všetci učitelia usilovali o spestrenie piatkového dopoludnia.
Aby deti nemuseli dlho sedieť na internete a na prvej hodine hľadať odpovede na otázky odkedy sa oslavuje MDD, kde sa po prvý krát spomínala potreba oslavovať sviatok všetkých detí na svete....lebo aj na to bolo treba vedieť odpovedať, pp. uč. pripravili žiakom krátky leták so základnými informáciami. Tí sa dozvedeli, že myšlienka oslavovať MDD vznikla na svetovej konferencii v Ženeve v roku 1925. V letáku bolo ešte viac zaujímavostí.
Druhá, tretia a štvrtá hodina patrili workschopom, súťažiam a pravej zábave. Žiadne dieťa neostalo bez sladkostí. Len na konci vyučovania si rodičia akosi vlastné ratolesti zdráhavo preberali od učiteľov, lebo si vlastné deti nemohli spoznať, keďže sa pomaľovali farbami na tvár. Učitelia v tom čase veru pevne dúfali, že sa žiakom počas víkendu všetka farba stratí a v pondelok prídu do školy znova čisté a upravené. Čo sa aj stalo.
No hlavné bolo, že všetky úlohy žiaci hravo zvládli a šťastné sa poberali domov. Foto z akcie sú v našom albume
1. jún bol pre všetky deti slnečný a zábavný, súťažilo sa, spievalo a spoločnosť im robil aj nešikovný šašo. Ten svojimi nezbedami deťom vyčaril úsmev na tvári a všetkých dobre pobavil. Deti potleskom povzbudzovali aj prítomní rodičia. Za svoju šikovnosť dostali sladkú odmenu a diplomy. Tento deň sa zavŕšil spoločnou grilovačkou.
Podobne aj deti v DSS na ulici Volgogradská v detskom stacionári strávili tento deň rôznymi súťažiami, hádankami, spevom a spoločnou diskotékou. Foto z akcií nájdete v našom fotoalbume.
Posledný májový deň v školského roka 2010/2011 sa na pôde našej školy otvorili dvere dokorán a my sme mohli privítať hostí, ktorými boli všetci , čo mali záujem nakuknúť a poodhaliť skutočnosť ako vyzerá reálny život v našej škole. Teda, čo ponúkame deťom, aby sa mohli u nás kvalitne a odborne vzdelávať, oré aktivity so žiakmi uskutočňujeme. A skalní, tí mohli porovnať, k akým aktuálnym zmenám došlo oproti minulým rokom.
Pretože ide o tradíciu, mnohé náležitosti spojené s organizáciou dňa sa opakujú. Pani riaditeľka umožnila učiteľom upraviť rozvrh aj obsah vyučovacích hodín a dodržať systém prezentácie vyučovacieho procesu.
Počas štyroch vyučovacích hodín naši učitelia sprostredkovávali prácu žiakov v triedach na klasickom vyučovaní vo všetkých variantoch. Umožnili pozrieť prácu na tkáčskom stave, zrealizovali vyučovacie hodiny v počítačovej miestnosti, ale aj v dielni, či telocvični. V triedach využívali novo zakúpené didaktické pomôcky a do vyučovacích hodín zaraďovali netradičné formy práce s deťmi.
Pri hodnotení DOD ostáva vyjadriť pochvalu všetkým, čo sa podieľali na úspešnom a zdarnom priebehu. Aspoň tak sa vyjadrovali prítomní hostia, ktorými boli rodičia , ale aj kolegovia z rôznych ŠZŠ, ktorí účasť prezentovali svojimi podpismi v tejto kronike. Medzi podpismi boli dva, ktoré nás zvlášť príjemne potešili. Patrili zástupcom KŠÚ pp. Bibiány Šabekovej a Petra Švaňu.
Bezprostredne po aprílovom halovom futbalovom turnaji dostali naši chlapci možnosť napraviť si trochu naštrbenú reputáciu a zúčastniť sa ďalšieho športového zápolenia tento krát s názvom Romale cup.
26.mája 2011 vycestovali žiaci Robert Hricko, Mário Šivák, Ernest Gabčo, Jozef Gábor a Anton Gabčo spolu s trénerom p. uč. Nehilom do Zborova, aby si zahrali dobrý futbalový zápas, ale hlavne, aby si zmerali sily s rovesníkmi z ostatných špeciálnych základných škôl prešovského kraja.
Musíme konštatovať, že na víťazných súperov, chalanov z Vranova nad Topľou, Giraltoviec a Zborova nemali.
V turnaji sa naše mužstvo umiestnilo na piatom mieste z ôsmich. Nás teší, že neboli poslední a chceme im aj touto cestou odkázať, že im naďalej držíme palce.
Pohľady odborníkov na význam mlieka v živote človeka sa v niektorom smere rozchádzajú. Ale v každom prípade sa asi všetci zhodneme, že aspoň v rannom veku by mladí ľudia mali piť veľa mlieka, lebo podporuje rast a stavbu kostí, je zdrojom vápnika a je aj súčasťou racionálnej výživy.
O tom, aj o všeličom inom v súvislosti s mliekom si po celý deň rozprávali naši žiaci, keď pomocou kvízu puzzle, omaľovaniek a napokon vytvorením originálneho plagátu zisťovali, prečo máme piť mlieko, odkiaľ mlieko je, kde ho môžeme kúpiť, čo sa dá z mlieka vyrobiť, na ktoré časti tela má najväčší vplyv, ako často ho piť, akej je farby, kedy je už skazené...
To je len niekoľko z mnohých otázok, na ktoré sa snažili naši žiaci nájsť správnu odpoveď počas akcie Svetový deň mlieka, do ktorej sa naša škola zapojila vďaka kreatívnosti našej kolegyne p. uč. Chalupovej, ktorá zabezpečila plynulý priebeh celého dňa.
23.máj 2011 znamenal pre našich žiakov nielen skrátené vyučovanie, ale aj deň plný poučenia, športu a zábavy.
Žiaci absolvovali cvičenia na piatich stanovištiach, vyrobili mega škatuľu na mlieko a napokon si pochutnali na sladkom čerstvom mlieku na školskom dvore, kde bolo aj spoločné opakovanie kvízových otázok a vyhodnotenie celodennej aktivity.
Biele fúzy pod nosom a usmiate oči svedčili o tom, že deti prežili chutné, zábavné aj poučné dopoludnie. Ak chcete vedieť viac pozrite si naše foto.
Tak tieto veľkonočné sviatky sme ukončili ako sa patrí. „Kilečká“, ktoré sme počas sviatkov nabrali, sa nám totiž podarilo okamžite zhodiť, lebo po práci, akú sme odviedli 26.apríla tomu ani ináč nemohlo byť.
Na to, aby sme sa pustili do riadnej chlapskej roboty, sme mali dobrú motiváciu. Celá naša škola sa chystala na 16. ročník GLP, a tak bolo treba poupratovať areál školy, vyzdobiť chodby a seriózne sa prichystať na prijatie hostí z okolitých škôl. Zo skúseností vieme, že počas vyučovania sa nie vždy všetko stihne.
Tak sme dostali dobrý nápad. Pracovný deň bezprostredne po veľkej noci naši učitelia využili na jarné upratovanie. Rozdelili sa do dvoch pracovných skupín. Jedni presádzali kvety, upravovali parapety a chodby a tí druhí upratovali na školskom dvore. Práce bolo dosť pre každého, kto chcel priložiť ruku k dielu. Svedčia o tom aj dva vyvezené veľkokapacitné kontajnery odpadu. NEUVERITEĽNÉ.
Najkrajšie na celom dni bolo, že všade vládol smiech a dobrá nálada.