Skončili prázdniny a tretí september sa stal dňom slávnostného otvorenia školského roka. Spoločne sme sa stretli na školskom ihrisku pred budovou školou. Pani riaditeľka Mgr. Marta Borovská po zaznení slovenskej hymny predniesla slávnostný príhovor, v ktorom všetkých srdečne privítala a do budúcna popriala mnoho krásnych chvíľ strávených v našej škole, veľa zážitkov a úspešného získavania vedomostí, zručností a schopností počas celého roka.
Zvlášť privítala nových žiakov školy, najmä tých najmladších. Nasledovalo predstavenie pedagogického zboru a rozdelenie jednotlivých tried.
V našej škole v tomto školskom roku budú pracovať títo noví kolegovia: Mgr. Katarína Gliganičová v autistickej triede, Mgr. Mária Pjataková vychovávateľka, Mgr. Zdenka Juhošová vychovávateľka a Lýdia Kollárová pomocná vychovávateľka.
V školskom roku 2012/2013 máme spolu 25 tried. Vo variante A je sedem tried, tri triedy vo variante B, deväť tried vo variante C , dve autistické triedy , štyri triedy praktickej školy a tri oddelenia ŠKD.
Prajeme všetkým šťastný nový školský rok.
Školský rok 2011/2012 sa skončil a z úst väčšiny žiakov na našom školskom dvore zazneli vytúžené čarovné slová :
HURÁ, KONEČNE PRÁZDNINY!
Zazvonil školský zvonec, nastal čas rozlúčky. V živote bývajú rôzne, zväčša ťažké. Tie školské naopak.
Žiaci za zvukov štátnej hymny iba netrpezlivo prešľapujú a nevedia sa dočkať, kedy budú v rukách držať vysvedčenie, ktoré je priepustkou na vytúžený oddych.
U nás tomu nebolo ináč. Skôr, ako sa žiaci a ich učitelia mohli oddať čaru vychutnávania voľných dní, vypočuli si ešte pár slov na zamyslenie od p. riaditeľky a zástupkýň školy.
Po krátkych príhovoroch si tí najusilovnejší z ich rúk odnášali odmeny a poďakovanie za mimoškolskú činnosť. Pred zrakmi prítomných sa prehýbal stôl, naložený knižnými a vecnými odmenami. Počas celého roka naši žiaci absolvovali veľké množstvo kultúrnych, športových aj vzdelávacích podujatí. Preto bolo za čo odmeňovať.
Najväčšou a zároveň najdôležitejšou odmenou na konci roka je spomínané vysvedčenie. Žiaci si ho prevzali od triednych učiteľov už vo svojich triedach.
Až potom sa rozbehli za slnkom, vodou, pohybom a pobytom v prírode.
Vo štvrtok 21.6. 2012 sa v našej škole uskutočnil posledný tohtoročný deň aktivít. Bol zameraný na výchovu k manželstvu a rodičovstvu. Je to obsiahla téma a aby sme sa neminuli účinku a urobili správny záber, zavolali sme si na pomoc na slovo vzatých odborníkov.
Naše pozvanie prijali gynekologyčka MUDr. Brehová, ktorá sa rozprávala so staršími žiakmi z druhého stupňa. Zvolili sme spôsob besedy osobitne s dievčatami a potom s chlapcami na rovnakú tému dospievanie a výber budúceho partnera.
S mladšími žiakmi rozprávala Mgr. Haľková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Pani lektorka našich žiakov poinformovala o hygiene a starostlivosti o vlastné telo.
V druhej časti dňa jeho organizáciu prevzali do svojich rúk triedni učitelia. Žiakov rozdelili do šiestich skupín. Jednotliví vedúci pp. Albertyová, Nehila, Kovaľová, Zbihlejová, Jániová a Vaľušová uskutočnili so žiakmi rôzne netradičné, zábavné a pútavé aktivity zamerané na budovanie rodiny a správny výber budúceho partnera. Svojpomocne z papiera a iných materiálov pripravili výbavičku pre novorodenca, vymysleli vtipnú uspávanku a zúčastnili sa na kvíze.
Na záver bola v priestoroch vestibulu výstavka prác žiakov. Za priebeh dňa aktivít boli zodpovedné pp. Krasová a Okruhľanská.
14.6.2012 sa v SOU Ľ. Podjavorinskej uskutočnil halový futbalový turnaj o Pohár integrácie. Medzi ôsmimi mužstvami zo ŠZŠ v Medzilaborciach, Svidníka, Jarovníc, Veľkého Slivníka, Chminianskych Jakubovian, Prešova z ulice Masarykovej sa ocitli aj naši žiaci. Až penaltový rozstrel pri nerozhodnom výsledku v zápase s mužstvom z Veľkého Slivníka rozhodol o tom, či príde futbalový tím trénera Nehilu do školy s medailou. Šťastie stálo pri našich žiakoch. Bez prehry, s tromi remízami a dvomi výhrami sme v konečnom poradí získali krásne tretie miesto. Prvé a druhé miesto obsadili Chminianske Jakubovany a Prešov Masarykova.
Fotky z turnaja sú v našom albume.
DSS Slniečko oslávil MDD síce s oneskorením, ale podľa slov prítomných o to krajšie. 8.6.2012 pp uč. Grančičová, Mikitová a Šofranková pripravili hudobný program s názvom Hlas Slniečka. Na programe boli prítomní aj rodičia žiakov. Milým prekvapením v úvode programu bolo vystúpenie hudobnej skupiny Šisupeda zo SOŠ na Košickej ulici 20 v Prešove. Po nich sa predviedli naši žiaci, ktorí prekvapili aj samotnú skupinu. Zaspievali moderné piesne i slovenský folklór, nechýbal rap, rôzne hudobno pohybové kreácie a hudobný sprievod k skladbe. Výkony jednotlivcov sledovala porota rodičov, učiteľov a zamestnancov zariadenia. Za výkony žiaci dostali sladké odmeny a diplomy.
Počas programu si rodičia opekali rozličné špecialitky v záhrade zariadenia.
Podobne ako Slniečkari, aj žiaci z DSS na Volgogradskej ulici mali z MDD veľmi dobré zážitky. Zabezpečili ich pp. uč. Czielová, Hudáková, Škvarková a Kobulská, ktoré nenechali nič na náhodu. Dopredu pripravili svojim žiakom rozličné netradičné úlohy. Žiaci súťažili, športovali a zabávali sa počas celého dopoludnia.
V piatok v našej škole sme oslávili MDD.
P. Gamčíková školským rozhlasom vyzvala všetkých žiakov, aby sa už od rána aktívne zapojili do osláv MDD. Vysvetlila, že sa budú žiaci navzájom zabávať. Vyhlásila súťaž o najkrajší model šiat.
Na prvých dvoch hodinách žiaci pod vedením svojich učiteľov vytvorili tímy návrhárov a zhotoviteľov modelov šiat. Zvolili zo svojich radov modela, ktorý potom odev predviedol. Podmienkou bolo, aby na zhotovenie šiat použili iba druhotné suroviny, teda odpadový materiál. Aby tak demonštrovali svoj pozitívny vzťah k ochrane životného prostredia. Zhotoviť bolo možné akýkoľvek model na akúkoľvek príležitosť. K modelu si žiaci pripravili aj krátky a vtipný komentár.
Výsledkom fantázie módnych návrhárov boli modely šiat od výmyslu sveta, ktoré boli odprezentované na gala prehliadke v čase tretej vyučovacej hodiny. Medzi súťažiacich zavítala módna polícia v zložení p. riad. Borovská a pp. zást. Dacková a Šofranková v dobových eko kostýmoch. Okamžite si získala priazeň žiakov. Výrazne prispela k vytvoreniu pohodovej a uvoľnenej atmosféry. Tak deťom ani na um neprišlo, že bude nasledovať prísny výber a hodnotenie modelov.
Po vyhlásení výsledkov súťaže si potom na sladkých odmenách zamaškrtili tri víťazné triedne kolektívy. Aj ostatní žiaci neobišli naprázdno. Z účtu ZRPŠ bol poskytnutý finančný príspevok na zakúpenie sladkosti. Každý žiak dostal čokoládu, napolitánku a množstvo cukríkov.
Veselá diskotéka na štvrtej hodine uzavrela tohtoročný, na ekológiu, tvorivosť a zábavu zameraný Medzinárodný Deň Detí. foto si prezrite v albume.
Naša škola dostala pozvánku na 9. ročník tanečnej súťaže pre všetky deti, ktoré majú radosť z pohybu a chcú získať zlatú korunu kráľa moderného tanca. Hneď sme vedeli, že je to určené aj našim žiačkam, členkám tanečného krúžku, ktorý vedú pp. uč. Chalupová a Chrapčiaková. Ich žiačky ukázali svoje kvality na nejednom školskom podujatí, a tak dostali našu dôveru. Boli sme presvedčení, že nebudú ľutovať ani ony, ani my, ak vycestujú do Sabinovského okresu a zasúťažia si.
Spojená škola v Lipanoch na Tehelnej ulici č.23 v spolupráci s mestom Lipany a Komunitnou nadáciou Modrá Torysa vyhlásili tanečnú súťaž pre deti z detských domovov, ŠZŠ, IŠ a špeciálnych tried ZŠ v modernom tanci. Podujatie sa uskutočnilo v Galérii mesta a bolo určené deťom, ktorým osud nedoprial plné zdravie, aj rodičom a pedagógom, ktorí s týmito deťmi pracujú, aby im pomohli pocítiť chuť víťazstva, aby mohla byť ocenená ich dlhoročná a obetavá práca s deťmi, s ktorými sa život „nemazná“.
Naše žiačky Nikola Gabčová, Anička Gabčová , Silvia Gabčová a Klaudia Bandyová 31. mája 2012 v kategórii Tanečná skupina do 16 rokov išli síce na plný výkon, ale presadiť sa im nepodarilo. Vystúpili s programom moderného tanca. Nič to, veď získali skúsenosti aj predstavu, ako na sebe popracovať, aby boli v budúcnosti úspešnejšie.
29.5.2012 žiaci PrŠ Damián Homoľa a Peter Vaľko reprezentovali našu SŠ na 3. ročníku prezentácie odborno praktických zručností žiakov praktických škôl s názvom Škola života. Do Humenného sa títo žiaci v sprievode pp.uč. Gomolovej a Viňarskej doviezli krásnym, špeciálne pre túto príležitosť objednaným osobným autom.
Slovo súťaž je v tomto prípade trošku kontroverzné, lebo nikto sa nestal víťazom, ani porazeným. Žiaci dostali možnosť zodpovedať si na otázku, či by sa dokázali sami o seba v budúcnosti postarať. Bolo to motto, zámer i cieľ súťaže.
Súťaž bola previerkou vlastných síl, praktických zručnosti a schopností. Bola aj príležitosťou porovnať sa s ostatnými žiakmi z iných škôl rovnakého zamerania v tej istej oblasti. Päť základných úloh vychádzalo z predpísaných učebných osnov pre žiakov PrŠ. V škole na vyučovaní naši žiaci absolvovali teoretickú i praktickú prípravu z oblasti pomocných prác v záhradníctve a aranžovaní, pomocných prác v kuchyni, ručných prác a šití, prípravy jedál a výživy a napokon domácich prác a údržby domácností. Veľmi sa im to zišlo, lebo všetky súťažné úlohy vychádzali práve z týchto okruhov.
Ďalším okruhom, ktorý sa už v UO nenachádza, ale je súčasťou školy života, je oblasť socializácie a medziľudských vzťahov. Na tomto podujatí dostal zelenú. Žiadnou teóriou sa toto „učivo“ nemožno naučiť. Prax je v tomto prípade nenahraditeľná. Len osobnou účasťou je možné získať nové, bohaté a praktické skúsenosti. A to sa naplnilo. Chlapci dostali príležitosť rozprávať s novými, doteraz nepoznanými ľuďmi a praktizovať sociálnu komunikáciu.
Domov sa vracali so vztýčenou hlavou a posilneným sebavedomím. V rukách sa im skvel účastnícky diplom, ktorý sa pre nich stal symbolom šikovnosti a životnej zrelosti.
Každý, kto čítal knihu Márie Ďuríčkovej Jasietka vie, že chlápätko Pipapendy Goroš vozil Žofku Jafurovú z Dolného Jalšovíka po Rozprávkovej krajine z rozprávky do rozprávky, aby Žofka vyslobodila dievčatko menom Jasietka.
Náš tohtoročný deň otvorených dverí , ktorý sa uskutočnil 30. mája 2012 bol akoby jej vernou kópiou, s tým rozdielom, že u nás hostia putovali z triedy do triedy za rozprávkami a neoslobodzovali sme nijaké dievčatko, ale žiaci so svojimi triednymi učiteľmi kráčali za poznaním svetom fantázie . V každej triede sa za ich dverami odohrávala nejaká rozprávka. Hostia podľa nápovedí a ilustrácií na dverách učební vedeli , do akej rozprávky vstupujú. Ale nepredbiehajme a poďme po poriadku.
DOD mal svoj vlastný program. Najprv slávnostné otvorenie, príhovor riaditeľky školy, kultúrny program „To sme my“, v programe vystúpili hlavne žiaci, ktorí boli úspešní na recitačných, speváckych a tanečných súťažiach, prezentácia školy spojená s výstavkou vo vestibule, ktorú pripravila p. Viňarská, otvorené vyučovacie hodiny s motivačnými prvkami rozprávok a nakoniec vyhodnotenie vyučovacích hodín spojené s výmenou pedagogických skúseností .
Kde a aké bolo to z rozprávky do rozprávky? Každý triedny učiteľ si dopredu vybral rozprávku podľa vlastného naturelu a pripravil v svojej triede so svojimi žiakmi takú vyučovaciu hodinu, aby využil, čo najviac prvkov z danej rozprávky a splnil cieľ dvoch ľubovoľných vyučovacích hodín.
Tým cieľom bola hra, zábava i vzdelávanie naraz: “ tri v jednom“. Či sa cieľ podarilo splniť je nám pomerne ťažko hodnotiť. Na to by vedeli najlepšie odpovedať hostia, ktorí k nám v tento deň zavítali. Boli medzi nimi rodičia, aj odborná pedagogická verejnosť. Pre nás bola zvlášť vzácnou návšteva zo (ŠÚ )pod vedením vedúceho úradu p. Kaliňáka. Sprevádzali ho aj ďalší pracovníci pp. Bibiána Šabeková, Mária Stanislavová a Peter Švaňa.
Aby bolo všetko ako „z rozprávky“, na to dohliadala naša kolegyňa Gaľová. S výzdobou školy jej pomohli pp. asistentky Imrichová a Lehocká a kolega Kormoš. Prezentáciu nainštaloval p. Šárossy.
Nebolo to jednoduché ani ľahké a je potrebné dodať, že rovnaké úsilie a námahu ako vynaložili organizátori DOD, za čo im patrí veľká vďaka, tak rovnaké úsilie a námahu vynaložili aj triedni učitelia, ktorí zodpovedným prístupom a prípravou prispeli k úspešnému zavŕšeniu dňa.
Ale najdôležitejšie je vedomie, že to stálo za to. foto z akcie nájdete v našom albume.
Sadnúť si do zubárskeho kresla, nemusí hneď znamenať strach a obavu. Strach z bieleho plášťa, zo zubárskej vŕtačky alebo nebodaj zubárskych klieští. Môže to byť aj neuveriteľné náhodné šťastie.
Naša kolegyňa počas ošetrenia chrupu priznala svojej lekárke, že je učiteľkou v špeciálnej škole a pani doktora vycítila príležitosť, ako našich žiakov nepriamo zapojiť do projektu čistých zúbkov. Preto nepriamo, lebo pôvodný projekt zahŕňal iba žiakov MŠ a ZŠ a na žiakov špeciálnych škôl nemyslel. Lekárka dala našej kolegyni základné inštrukcie, pribalila vzorky zubných pást a potom už nasledoval dobrý nápad.
Bola to p. uč. Chalupová, ktorá spolu s kolegyňou Chrapčiakovou pripravili našim žiakom neopakovateľné náučné dopoludnie formou nášho tradičného dňa aktivít.
Na prvej hodine si žiaci spolu s triednymi učiteľmi rozprávali, čo už vedia o starostlivosti o chrup, riešili zábavné úlohy v pracovných listoch, pozreli si reklamnú rozprávku na interaktívnej tabuli, prezentáciu v power pointe sprevádzanú kvalitným komentárom zásad starostlivosti o zdravé zuby a o prevencii pred zubným kazom.
Do programu dňa zdravia pani učiteľky zaradili aj šport. Uskutočnil sa v telocvični školy. Spomínané kolegyne s pomocou p. asistentky Imrichovej zmerali nie tak fyzickú silu žiakov, ale skôr ich šikovnosť v zhadzovaní kolkov a triafaní na terč. Za výkon si žiaci vyslúžili letáky, vzorky zubnej pasty a indície na riešenie „zubnej“ hádanky.
V triedach vyriešili rébus a skúsili si praktické čistenie zubov. Správnosť svojho postupu si mohli overiť počas názornej ukážky na obrovskej demonštračnej zubnej protéze a zubnej kefke.
Vo zvyšnom čase si ešte žiaci zahrali futbal na školskom dvore. Ak si vedomosti získané počas tohto dňa odnesú do života, a to bol cieľ praktického vyučovania, potom budú mať
zubní lekári oveľa menej práce.
Štrnásty ročník speváckej súťaže Jakuboviansky slávik, ktorú organizovala Spojená škola Chminianske Jakubovany pre žiakov špeciálnych základných škôl pod záštitou Nadácie prof. Emílie Kováčovej v spoločenskej sále OcÚ Chminianske Jakubovany sa v tomto školskom roku konal16. mája 2012. Súťažilo sa v speve ľudových, moderných a rómskych piesní v dvoch vekových kategóriách.
Našu školu v tejto súťaži reprezentovali tri žiačky Slávka Oberleová, Nikola Gabčová a Daniela Gáborová, ktoré na súťaž pripravovala p. Gamčíková. Nikola Gabčová a Slávka Oberleová súťažili v kategórii ľudových piesní s piesňou „A jaki ti parobek“ s akordeónovým sprievodom v podaní pani učiteľky Gamčíkovej. V kategórii moderných piesní sme zaznamenali nádherný úspech. Daniela Gáborová a Slávka Oberleová sa umiestnili na 1. mieste. Pred porotou a naplnenou sálou zaspievali pieseň „Tak sa neboj mama“ od skupiny Tweens. Do školy priniesli diplom a medailu.
Na súťaži počas celého dopoludnia vládla veľmi príjemná, neformálna a veselá atmosféra. Určite k tomu prispela skutočnosť, že usporiadatelia okrem iného nezabudli ani na občerstvenie. Každý účastník si tiež domov odniesol vecnú pozornosť.
Tento úžasný výsledok je pre nás veľkým povzbudením. Zároveň sme nadobudli presvedčenie, že sa na pôde našej školy objavili nové spevácke talenty.
Asi týždeň pred akadémiou visel na dverách chodieb oznam pre milé mamičky a babičky, ktorý nielen ich, ale aj príslušníkov ich rodín pozýval na slávnostnú akadémiu, ktorá sa uskutočnila dňa 14.5.2012 popoludní v priestoroch školskej jedálne pri príležitosti Dňa matiek.
Za priebeh a organizáciu slávnostného popoludnia niesli zodpovednosť pp. uč. Novotná a Švidroňová. Zostavili harmonogram jednotlivých vystúpení. Aby bol program pútavý a pekný, dopomohli im aj ďalší naši učitelia, ktorí pripravovali jednotlivých žiakov. P. uč. Gamčíkova nacvičila s dievčatami dve piesne, p. uč. z autistických tried zostavili programové pásmo. Aktívne sa zapojili aj členovia hudobnodramatického krúžku. Staršie žiačky vystúpili v kultúrnom programe v spolupráci so žiakmi z variantu C, ktorým nezabránili ani vozíčky vystúpiť a zaspievať svojim mamkám. Žiaci kolegýň Albertyovej, Gomolovej a ďalších sa predbiehali v recitácii básní. Prítomné mamičky sa nad tým všetkým rozciťovali a na záver tešili pohľadom na tancujúce žiačky.
Pani riaditeľka vyjadrila spokojnosť a pochválila program, ktorý bol podľa jej slov dynamický a príťažlivý.
Z príležitosti sviatku Dňa matiek si naše deti pod vedením svojich učiteľov pripravili pre rodičov krátky, ale zaujímavý program, ktorý obsahoval básničky, pesničky, dramatizáciu a originálny tanec s vozíkmi. Takto sme prežili spoločne strávené dopoludnie, ktoré sa všetkým páčilo a hodnotili ho pozitívnym ohlasom. súčasťou tohto dňa bol aj deň otvorených dverí, kde rodičia mali možnosť nazrieť ako prebieha vyučovací proces v trieddach. V rámci otvorenej hodiny sme žiakov pripravili zážitkové učenie z predmetu vecné učenie. cieľom hodiny bolo poznávať život pri mori. Celá hodina sa niesla v duchu rozprávkovej tematiky o námorníkovi Pepkovi. Žiaci sa oboznámili s morskými živočíchmi, hrali sa s pieskom, museli prežiť búrku na mori a súťažili v lovení rýb, pričom sa do súťaže zapojili aj dve naše kolegyne, ktoré sa prišli pozrieť na našu otvorenú hodinu. v závere deti zrelaxovali pri zvukoch mora, ľahli si na vankúše a pozerali sa na akvárium plné rybiek. Všetci žiaci získali medailu šikovného námorníka.
V Spišskej Novej Vsi, v budove ĽŠU sa 10.5.2012 uskutočnil 2. ročník celoštátnej súťažnej prehliadky v prednese poézie a prózy, Gaňova Tarnava. Na súťaži sa po prvýkrát zúčastnila aj naša špeciálna škola. Na prehliadke si merali sily štyridsiati deviati žiaci z celého Slovenska z tridsiatich štyroch spojených a špeciálnych základných škôl. Súťažilo sa v troch kategóriách v prednese poézie a prózy. Súťaž prebehla v dvoch koncertných sálach ľudovej školy umenia. Odbornú porotu tvorili traja porotcovia. V oboch prípadoch v zložení spisovateľ, etnograf a pedagóg, aby bolo zabezpečené objektívne hodnotenie.
Prítomným učiteľom veľmi dobre padli slová uznania z úst predsedu poroty, ktorý sa pochvalne vyjadril nielen na adresu samotných účinkujúcich za ich prezentáciu, ale jeho slová smerovali aj na adresu špeciálnych pedagógov za mimoriadne vhodný výber textov.
Žiačka našej školy Slávka Oberleová, ktorú pripravovala p. uč. Novotná, súťažila v druhej kategórii pre štvrtý a šiesty ročník poézie a prózy s prózou Jiřiho Žáčka - Klobúkové starosti, za ktorú získala prvé miesto a zaslúžila sa tak o jedno z troch ocenení pre východ .
BLAHOŽELÁME!
27.4. 2012 sa v našej škole uskutočnil deň aktivít na tému Prečo som na svete rád.
Pp uč. Taišová a Šarossy ponúkli svojim kolegom niekoľko námetov na prácu so žiakmi, spracovaných formou dramatických hier, napr. Naše telo je náš domov, Áno-Nie, Zaprášený text, ktoré mali doviesť žiakov k odpovedi na otázku: „ Kedy som šťastný a prečo som na svete rád.“
V ten deň sa podarilo spojiť dobré aj pekné s užitočným. Žiaci neformálnym učením a verbalizovaním na elementárnej úrovni postupne ako sa prehrýzli jednotlivými aktivitami presviedčali svojich učiteľov, že si uvedomovali, kedy sú šťastní, čo je k šťastiu potrebné, čo ich vedie k sebaúcte, učili sa budovať si pozitívny postoj k vlastnému telu a ako prijať seba samého. Rozprávali o vlastných pocitoch, opakovali si poznatky o zdravom životnom štýle, o negatívnom dopade fajčenia na zdravie, ale hlavne prezentovali vlastné názory prečo sú na svete rady.
V praktickej časti dňa žiaci spolu so svojimi učiteľmi vytvorili plagáty na spomínanú tému . Tieto práce v ten deň zabojovali o postup do 18. ročníka výtvarnej súťaže Prečo som na svete rád. Veľmi sme sa snažili, lebo zapojiť sa do súťaže, ktorá je celoslovenským protidrogovým projektom s medzinárodnou účasťou a je kľúčovým projektom ministerstva kultúry SK k prevencii drogových závislostí, je pre nás cťou i povinnosťou.
Naša kultúrna komisia sa riadne zapotí, kým vyberie dve najkrajšie práce, ktoré by zaujali aj odbornú porotu v Národnom osvetovom centre v Bratislave 10. mája 2012. My veríme, že tak, ako sa práce páčili nám, budú sa páčiť aj porote. Teraz si musíme držať palce, lebo všetci sme sa podieľali na zhotovovaní plagátov.
Exaktným dôkazom toho, že deň aktivít splnil svoj cieľ je aktívne zapojenie sa všetkých žiakov do výtvarnej tvorby. Všetky práce boli na záver vystavené na centrálnej nástenke školy.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov sa 24. apríla 2012 v ŠZŠ v Zborove uskutočnil halový turnaj žiakov špeciálnych základných škôl o putovný pohár Romale cup. Na turnaji súťažilo 9 družstiev. Naši žiaci sa pod vedením trénera p.uč. Nehilu umiestnili na peknom treťom mieste po žiakoch z Vranova nad Topľou a ŠZŠI na Masarykovej ulici v Prešove.
Sme presvedčení, že si naši chlapci týmto otvorili cestu k medailovým účastiam na športových súťažiach a že sa im konečne podarilo prelomiť „smolu“, ktorá sa ich v novej zostave doteraz držala.
17. apríla sa žiaci Ernest Gabčo, Anton Gabčo, Mário Šivák, Róbert Hricko a Vojtech Bandy pod vedením p. uč. Nehilu zúčastnili 9. Halového futbalového turnaja žiakov ŠZŠ Prešovského kraja a Podkarpatskiego Wojewódstva Svidník 2012. Šťastena pri nich v tento deň síce nestála; nedoniesli domov nijakú medailu, ale neprišli sklamaní, lebo medailoví súperi boli skutočne lepší. Foto z turnaja je v našom albume.
Na tomto mieste hodno spomenúť aj mená úspešných účastníkov výtvarnej súťaže 13. komnata Môj sen. Žiaci Marek Gavroň a Anton Gabčo sa pod vedením pp. uč. Gomolovej a Zbihlejovej sa umiestnili na 3. mieste, čím získali aj medailové ocenenie ich tvorivej práce.
Od 16. marca 2012 si v galérii Abilympiáda v Prešove prebiehala výstava súťažných výtvarných prác žiakov s mentálnym postihnutím pod návzom Trinásta komnata - Môj sen, kde sa nachádzali aj práce našich žiakov. Túto súťaž tradične organizuje ŠZŠI Masarykova Prešov spoločne s Občianskym združením pri ŠZŠI pre mentálne a telesne postihnutých v Prešove. Do výtvarnej súťaže zapojilo 20 škôl, spolu 169 výtvarných prác.
Blahoželáme všetkým úspešným žiakom a prajeme im do budúcna veľa tvorivého elánu. My ostatní si želáme, aby sme mohli naďalej o našich žiakoch písať len takéto povzbudivé správy.
Prišla atmosféru umocňujúca jar a tá je pre nás neklamným znakom, že je tu čas, aby sme sa v našej škole pripravili na nový, v tomto školskom roku 17. ročník GLP. Uskutočnil sa 17.4. 2012.
Účastníkmi recitačnej súťaže boli žiaci ŠZŠ Jarovníc, Chminianskych Jakubovian, Malého Slivníka, Hanušoviec, Giraltoviec, Starej Ľubovne, Popradu, Vranova Lipian, Humenného aj Prešova.
Organizačne bol zvládnutý na sto percent. Svoju zásluhu na tom mali hlavne poverení učitelia. Moderovanie zabezpečili pp. Vaľušová a Taišová, pri prezentácii účastníkov asistovali pp. uč. Farbancová a Švidroňová, diplomy vypisovali pp. uč. Gomolová a Zbihlejová a fotodokumentáciu mal na starosti p. uč. Šarosy.
O žiakov, ktorí nesúťažili bolo tiež riadne postarané. Pp. uč. Gamčíková, Krasová, Kovaľová v pavilóne B a Chrapčiaková, Chalupová, Novotná, Albertyová, Lehocká a Gaľová v telocvični pripravili zábavný program v podobe zaujímavých súťaží a hier.
Je už všeobecne známe, že po 15. rokoch došlo na GLP k výraznej organizačnej zmene. Práve tento ročník sa dočkal pokračovania recitačnej súťaže. Víťazi si začali merať si sily na celoslovenskej súťaži, ktorá odštartovala v Spišskej Novej Vsi pod názvom 1. Celoštátna prehliadka v prednese poézie a prózy Gaňova Trnava .
Spojená škola J. Fabiniho 3 si od 11.5. 2011 v priestoroch ZUŠ úspešne vyskúšala svoje organizačné schopnosti. V tomto školskom roku tam budeme mať po prvý krát aj nášho zástupcu, recitátorku Slávku Oberleovu, ktorú bude sprevádzať p. uč. Novotná.
Rozhodla o tom odborná porota pre variant B a C v zložení Mgr. Suchožová, Mgr. Oravcová a Mgr. Kubíková. Variant A hodnotila porota v zložení Doc. Šebeňová, PhD., Bc. Macejová a Mgr. Valková.
Obe poroty sa usilovali o objektívne hodnotenie, dozerali nad regulárnosťou súťaže a podpísali sa pod návrh na postup víťazov do celoslovenského súťažného kola.
Porota konštatovala, že výber textov na tejto súťaži bol veľmi vhodný a veku primeraný. Zdôraznila, že na vytvorení príjemnej atmosféry sa určite podpísalo množstvo humorných básničiek a príbehov. Nezabudla dodať, že výkony našich recitátorov sa vyrovnali úrovni prednesu žiakov bežných základných škôl.
Po vyrovnanom, ale férovom finále boli napokon oznámené tieto výsledky:
1.kategória, variant A
poézia ml. ž. –1.m. Slávka Oberleová, 2.m. Patrik Makula, 3.m. Daniela Gáborová
cena poroty – Andrea Husárová
próza ml. ž. – 1.m. Daniela Balogová, 2.m. Natália Gončárová, 3.m. Ladislav Balogh
1.kategória, variant A
poézia st. ž. – 1.m. Mária Kalejová, 2.m. Marek Petra, 3.m. Dominika Babčáková
cena poroty – Šimon Godla
próza st. ž. – 1.m. Milan Madar, 2.m. Martina Červeňáková, 3.m. Jarmila Lacková
2. kategória, variant B a C
poézia, próza ml .ž. – 1.m. Marek Kima, 2.m. Marko Prokop, 3.m. Miroslav Dušenko
poézia, próza st. ž. – 1.m. Vladimíra Lešková, 2.m. Janka Gomolová, 3.m, Bohdan Pavlovský
3.kategória, praktická škola
poézia, próza –
1.m. Radoslav Rejta, 2.m. Michaela Grigerová, 3.m. Peter Vaľko, Miroslav Lancoš
cena poroty – Renáta Horvátová
Foto si pozrite v našej galérii.
Nie každý metodický deň sa dostane hneď aj do kroniky. Ten z desiateho a jedenásteho apríla 2012 však určite áno. Zvláštnym sa stal preto, že učitelia našej školy počas neho oslávili aj svoj Deň učiteľov.
Program v prekrásnom prostredí Lipoviec rozplánovaný na dva dni bol pestrý, a preto zlákal mnohých. Účasť na ňom síce nebola stopercentná, ale poučenie a zábava určite áno.
Prvý deň bol venovaný vzdelávaniu. Naše kolegyne zo špeciálno-pedagogickej poradne pp. Okruhľanská a Župinová vystúpili s informáciami ako pracovať so žiakmi školy a klientmi CŠPP alternatívnou metódou Bazálnej stimulácie.Táto metóda sa v zahraničí úspešne používa už viac ako 30 rokov. Informovali kolegov o význame použitia danej metódy v našich podmienkach, možnostiach absolvovania kurzov BS , tlmočili aj skúsenosti z vlastnej práce touto metódou.
Zaujímavou formou boli podané aj informácie na tému tvorby projektov, ktoré prezentovali kolegovia Mikitová, Gaľová a Šarossy.
Po tomto vzdelávacom programe nasledoval vytúžený relax, oddych, poznávanie prírody, turistika, športové zápolenia a napokon aj veselá zábava. Vyvrcholením programu bolo na druhý deň neformálne posedenie pri kotlíkovom guláši, ktorý sa, akože ináč, mimoriadne podaril.
Nikomu sa veru nechcelo vrátiť do reality a na ďalší deň sa venovať svojim žiakom. Ale kto vie, či hneď aj niektorí z nás využili poznatky získané na MZ a do vyučovania zaradili napríklad bazálnu stimuláciu, alebo začali rozmýšľať nad novým projektom, ktorý by priniesol finančný zisk pre školu, žiakov. Čas určite ukáže, pretože nadobudnuté poznatky boli skutočne motivujúce.