HISTÓRIA ŠKOLY PROFIL ŠKOLY

PROFIL ŠKOLY

                 Organizačné zložky školy:

 

Špeciálna materská škola poskytuje výchovu a vzdelávanie

  • deťom s mentálnym postihnutím,
  • deťom so sluchovým postihnutím,
  • deťom so zrakovým postihnutím,
  • deťom s telesným postihnutím,
  • deťom s autizmom alebo inými pervazívnymi vývinovými poruchami,
  • deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou,
  • deťom s viacnásobným postihnutím,
  • deťom s viacnásobným postihnutím,
  • deťom s poruchami správania.

 

Hlavným cieľom výchovy a vzdelávania v špeciálnej materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu pre školské vzdelávanie v základnej škole a pre život v spoločnosti. Všeobecným cieľom v špeciálnej materskej škole je zlepšovať sociálnu aktivitu dieťaťa a napĺňať potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi i s dospelými, uľahčovať dieťaťu plynulú adaptáciu na školské prostredie či podporovať vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu. Ďalej podporovať rozvoj individuálnych spôsobilostí dieťaťa, umožňovať dieťaťu napĺňať život a učenie prostredníctvom hry, priamej skúsenosti a aktívneho bádania, uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a ďalšími partnermi s rešpektovaním potrieb dieťaťa a vytvárania podmienok pre blaho všetkých detí a zabezpečovať dostupnosť a rovnosť vo výchove a vzdelávaní.

 

Špeciálna základná škola poskytuje výchovu a vzdelávanie

  • žiakom s ľahkým, stredným a ťažkým stupňom mentálneho postihnutia,
  • žiakom s viacnásobným postihnutím

 

Hlavnými cieľmi primárneho vzdelávania žiakov s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia je viesť žiakov k spoznávaniu svojich schopností, k využívaniu svojich možností, ku kompenzácii svojich obmedzení, aby dosiahli čo najvyšší možný stupeň socializácie.

Cieľom primárneho vzdelávanie žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je rozvíjať vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre osobný život, s dosiahnutím čo najvyššej miery socializácie a zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej inklúzie.

Cieľom primárneho vzdelávania žiakov s ťažkým alebo hlbokým stupňom mentálneho postihnutia – variant C je pripraviť žiaka na fungovanie v bežnom živote, osvojiť si základné zručnosti a vedomosti, ktoré sú nevyhnutné pre život. Výchova a vzdelávanie ťažko mentálne postihnutých je zameraná najmä na to, aby bolo dieťa v bežnom živote čo najviac samostatné pri vykonávaní základných činností.

 

Základná škola pre žiakov s autizmom

postupuje pri výchove a vzdelávaní žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami podľa vzdelávacieho programu pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi poruchami bez mentálneho postihnutia a s mentálnym postihnutím. Školský vzdelávací program pre žiakov s autizmom vymedzuje špecifické potreby a požiadavky na komplexnú odbornú starostlivosť o žiakov. Žiaci sú vzdelávaní podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích programov.

Hlavnými cieľmi základného vzdelávania žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami je rozvinutie kľúčových kompetencií na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná a maximálne možné integrovanie do spoločnosti. Deti postihnuté autizmom sú špecifickou skupinou ľudskej populácie, preto vyžadujú špeciálny prístup a špecifické vzdelávacie postupy. Výchovno-vzdelávací proces prebieha v štruktúrovanom prostredí (vo vlastnom pracovnom priestore) a využívajú sa metódy a prvky alternatívnej a augmentatívnej komunikácie.

 

Praktická škola

zabezpečuje výchovu a vzdelávanie pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, u ktorých nie je predpoklad zvládnutia špeciálnej strednej odbornej školy alebo odborného učilišťa, či už z dôvodu ťažšieho mentálneho alebo viacnásobného postihnutia alebo z dôvodu slabých manuálnych zručností. V praktickej škole sa žiaci pripravujú na praktický život a vykonávanie jednoduchých prác. Škola má žiakom poskytnúť možnosť fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli čo najsamostatnejšie žiť v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku.

Cieľom praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu a na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby. Odborno-praktické predmety: rodinná výchova, zdravotná výchova, ručné práce a šitie, príprava jedál a výživa, domáce práce a údržba domácnosti sú zamerané ako príprava na rodinný život. Žiak si vyberá z voliteľných profilujúcich predmetov: tkanie na tkáčskom stave, pomocné práce v záhradníctve a aranžovaní, výroba keramiky.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov Špeciálna materská škola, Špeciálna základná škola, Základná škola pre žiakov s autizmom, Praktická škola
    Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov
  • +421 911 412 855 /ZRŠ /
    +421 911 868 933 /riaditeľka školy/
    +421 51 458 400 5 /oddelenie PaM/
    +421 911 868 927 /ekonomický úsek/
    +421 911 412 848 /hospodár školy/

Fotogaléria