Vnútorné poriadky školy

Vnútorný poriadok praktickej školy

Spojená škola, Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vnútorný poriadok praktickej školy

(Školský poriadok)

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                 September 2016

 

 

Dokument:

Školský poriadok PŠ

V pedagogickej rade prerokovaný:

05. 09. 2016

V Rade školy prerokovaný:

21. 09. 2016

Platnosť od:

06. 09. 2016

Dôvod úpravy:

Zmena metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov praktických škôl.

Rozčlenenie Školského poriadku ŠZŠ a PŠ na samostatné školské poriadky obidvoch súčastí školy

Vydáva:

riaditeľka školy:

PaedDr. Andrea Chalupová

Súčasne sa ruší Školský poriadok Špeciálnej základnej školy a Praktickej školy platný od 12.09. 2014

 

V súlade s § 153 zákona č. 245/2008 Z.z.o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v záujme zabezpečenia chodu a organizácie školského života vydáva riaditeľka školy po prerokovaní s orgánmi školskej samosprávy a v pedagogickej rade školský poriadok.

Školský poriadok je v súlade so zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v súlade s vyhláškou MŠ SR zo 6.8.2008 o špeciálnych školách, v súlade s Deklaráciou práv dieťaťa.

Školský poriadok pozostáva z týchto častí:

Preambula....................................................................................................................str. 1

Prvá časť Práva a povinnosti žiakov, ich zákonných zástupcov

a zamestnancov školy ...................................................................................................... 2

Čl. 1 Práva žiakov ............................................................................................................. 2

Čl. 2 Povinnosti žiakov.......................................................................................................3

Čl. 3 Práva zákonných zástupcov........................................................................................3

Čl. 4 Povinnosti zákonných zástupcov ...............................................................................4

Čl. 5 Práva zamestnancov školy......................................................................................... 4

Čl. 6 Povinnosti zamestnancov školy................................................................................. 5

Druhá časť Prevádzka a vnútorný režim školy ............................................................ 6

Čl.1. Školská dochádzka, plnenie povinnej školskej dochádzky........................................ 6

Čl. 2 Dochádzanie žiakov do školy.....................................................................................7

Čl. 3 Správanie sa žiakov v škole a mimo nej ................................................................... 7

Čl. 4 Neprítomnosť žiakov v škole .................................................................................... 8

Čl. 5 Pochvaly, výchovné a ochranné opatrenia vo výchove.......................... ...................9

Čl. 6 Hodnotenie žiakov .................................................................................................. 11

Čl. 7 Zásady organizovania školských výletov a exkurzií ................................ ..............14

Čl. 8 Organizácia stravovania v školskej jedálni .............................................................15

Tretia časť Bezpečnosť a ochrana zdravia žiakov a ich ochrana pred sociálno-

patologickými javmi, diskrimináciou a násilím........................................................... 15

Čl. 1 Opatrenia na ochranu žiakov pred násilím a šikanovaním......................... .............15

Čl. 2 Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v škole.................................15

Čl. 3 Postup pri podozrení na výskyt prenosného parazitárneho alebo

infekčného ochorenie....................................................................................................... 16

Štvrtá časť Podmienky zaobchádzania s majetkom v škole.......................................16  

Preambula

Školský poriadok Praktickej školy SŠ, Matice slovenskej 11 v Prešove je základným a záväzným vnútroškolským dokumentom. Predstavuje súhrn noriem, zásad a pravidiel spolužitia celého kolektívu žiakov, pedagogických a ostatných zamestnancov školy, rodičov, ostatných zákonných zástupcov žiakov a verejnosti, ktorá je v kontakte so školou.

Škola dôsledne dbá na dodržiavanie záväzných právnych noriem, ako sú Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd ako aj iné platné dokumenty vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy.

Úlohou školského poriadku je docieliť dodržiavanie dohodnutých pravidiel a noriem v spolunažívaní kolektívu žiakov, zamestnancov školy, zákonných zástupcov a verejnosti za účelom efektívneho výchovno-vzdelávacieho procesu v škole, za účelom predchádzania školským a pracovným úrazom a rôznym sociálno-patologickým javom. Dôsledné plnenie práv, povinností a zásad vnútorného poriadku školy v praktickom živote školy je prejavom uvedomelého vzťahu k práci v škole a k plneniu svojich povinností všetkých zúčastnených strán.

 

Prvá časť

PRÁVA A POVINNOSTIŽIAKOV, ICH ZÁKONNÝCH

ZÁSTUPCOV A ZAMESTNANCOV ŠKOLY

Čl. 1

Práva žiakov

(1) Každý žiak bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického vyznania alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie.

(2) Žiak má právo na vzdelanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanoveným školským zákonom.

(3) Žiak má právo na úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti.

(4) Žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností .

(5) Žiak má právo na organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.

(6) Žiak má právo na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom.

(7) Žiak má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

(8) Žiak má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky; žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou sa zabezpečuje právo na výchovu a vzdelávanie prostredníctvom náhradných spôsobov dorozumievania.

(9) Žiak má právo na bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety.

(10) Žiak má právo na slobodnú voľbu voliteľných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom školským vzdelávacím programom.

(11) Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní.

(12) Žiak má právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.

(13) Žiak má právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.

(14) Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený a poznať v primeranej lehote výsledok hodnotenia.

(15) Žiak má právo na poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním, podľa svojich potrieb, využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora protidrogovej prevencie pri riešení problémov.

(16) Žiak má právo rozhodnúť o tom, s kým bude sedieť počas vyučovania. Pokiaľ by svojim správaním porušoval školský poriadok, o jeho mieste rozhodne triedny učiteľ, resp. vyučujúci.

(17) Žiak má právo na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí.

(18) Žiak má právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov.

(19) Žiak má právo na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu , má byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania.

(20) Žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.

(21) Žiak má právo na prestávky, ktoré majú slúžiť na regeneráciu síl, ale aj na prípravu na nasledujúcu vyučovaciu hodinu.

(22) V súvislosti s hodnotením prospechu má žiak právo vedieť, čo sa bude hodnotiť a akým spôsobom, dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia a mať tak právo na objektívne hodnotenie.

 

Čl. 2

Povinnosti žiakov

(1) Žiak je povinný dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia.

(2) Žiak je povinný pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať.

(3) Žiak je povinný neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania.

(4) Žiak je povinný ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia.

(5) Žiak je povinný konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.

(6) Žiak je povinný rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

(7) Žiak je povinný chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie.

(8) Žiak je povinný chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré mu boli bezplatne zapožičané.

(9) Na každú vyučovaciu hodinu je žiak povinný nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov učiteľov, prichádzať načas, pripravený.

 

Čl. 3

Práva zákonných zástupcov

(1) Zákonný zástupca má právo  na slobodnú voľbu školy alebo školského zariadenia pre svoje dieťa.

(2) Zákonný zástupca žiaka má právo žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania.

(3) Zákonný zástupca žiaka má právo oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a so školským poriadkom.

(4) Zákonný zástupca žiaka má právo byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa, o forme školskej dochádzky alebo povinnej školskej dochádzky.

(5) Zákonný zástupca žiaka má právo na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.

(6) Zákonný zástupca žiaka má právo byť prítomný na výchovno-vzdelávacom procese po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy.

(7) Zákonný zástupca žiaka má právo vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

(8) Zákonný zástupca žiaka má právo - ak má pochybnosti o správnosti hodnotenia prospechu v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka - do troch dní od ukončenia polroka písomne požiadať o komisionálne preskúšanie. Zároveň má právo byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľky školy.

(9) Zákonný zástupca žiaka má právo na priebežne informácie o výsledkoch a správaní žiaka. Primeraným spôsobom ho informuje triedny učiteľ, prípadne učitelia jednotlivých predmetov. V prípade mimoriadneho zhoršenia výsledkov alebo správania informuje zákonných zástupcov triedny učiteľ bezprostredne a preukázateľným spôsobom.

 

Čl. 4

Povinnosti zákonných zástupcov

(s poukázaním na ustanovenia § 144 ods. 7, 8, 9, 10, § 153 Školského zákona

a § 28 ods. 1, 2 Zákona o rodine)

(1) Zákonný zástupca žiaka je povinný vytvárať nevyhnutné materiálne, sociálne a psychohygienické podmienky pre úspešnú školskú prípravu svojho (zvereného) dieťaťa. Je povinný.

a) zabezpečiť pre svoje dieťa vhodné bývanie. Dieťa má mať svoje miesto na prípravu a na spanie,

b) starať sa o biologické potreby a o stravovací režim svojho dieťaťa,

c) zabezpečiť potrebné hygienické prostredie tak, aby dieťa prichádzalo do školy vyspané, umyté, čisté a riadne upravené,

d) zabezpečiť pre dieťa školské potreby, prezuvky a pomôcky, ktoré je dieťa povinné nosiť do školy.

 

(2)Zákonný zástupca žiaka je povinný pomáhať svoju dieťaťu v každodennej príprave do školy, najmä

a) dbať na to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas,

b) podnecovať u svojho dieťaťa adekvátny záujem o školské vzdelávanie, pravidelne prejavovať záujem o to, ako prebieha edukačný proces žiaka, aké má problémy a v čom spočívajú príčiny jeho ťažkostí,

c) komunikovať, spolupracovať s vyučujúcimi a tak zjednocovať svoje výchovné pôsobenie, čo sa v konečnom dôsledku odrazí v skvalitňovaní školských výsledkov dieťaťa,

d) v domácej príprave kontrolovať a viesť svoje dieťa k pravidelnej práci a taktiež k zodpovednému a kvalitnému plneniu úloh, v súvislosti s praktickou školou viesť ho k praktickým zručnostiam v domácnosti, ktoré v škole nadobúda,

e) nezabúdať pochváliť svoje dieťa za veľmi dobrý výkon v škole, aby pochvalou pozitívne posmeľoval a motivoval svoje dieťa,

f) viesť svoje dieťa k požadovaným školským výsledkom, ale aj k prekonávaniu ťažkostí vo zvládaní náročných úloh,

g) osobitnú pozornosť venovať rozvíjaniu a upevňovaniu jazykových zručností a schopností; učiť svoje dieťa komunikovať, myslieť a poznávať vo vyučovacom jazyku, čo môže podstatným spôsobom ovplyvniť jeho výchovno-vzdelávacie výsledky.

 

(3)Zákonný zástupca žiaka je povinný zabezpečiť starostlivosť o zdravotný stav svojho dieťaťa:

a) je povinný svoje dieťa liečiť pod dohľadom lekára, dodržiavajúc jeho pokyny najmä vo vzťahu k detským prenosným ochoreniam (ochorenia dýchacích ciest, infekčné ochorenia, žltačka, pedikulóza, svrab;

b) je povinný písomne ospravedlniť neprítomnosť svojho dieťaťa nepresahujúcu tri dni. Pri dlhšej neprítomnosti sa vyžaduje písomné potvrdenie príslušného lekára, ktoré bolo vystavené na začiatku liečenia;

c) je povinný informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.

(4)Zákonný zástupca žiaka je povinný rešpektovať špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby svojho dieťaťa.

(5)Zákonný zástupca žiaka je povinný nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

(6) Zákonný zástupca žiaka je povinný dodržiavať školský poriadok školy, ktorú navštevuje jeho dieťa.

Čl. 5

Práva zamestnancov

(1) Zamestnanci majú právo na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, na informácie o nebezpečenstvách vyplývajúcich z pracovného procesu a pracovného prostredia a o opatreniach na ochranu pred ich účinkami.

(2) Zamestnanec má právo na rovnaké zaobchádzanie v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov osobitným zákonom.

(3) Zamestnanec má právo podať zamestnávateľovi sťažnosť v súvislosti s porušením zásady rovnakého zaobchádzania v súlade s § 13 ods. 1 a 2 Zákonníka práce; zamestnávateľ je povinný na sťažnosť zamestnanca bez zbytočného odkladu odpovedať, vykonať nápravu, upustiť od takého konania a odstrániť jeho následky.

(4) Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov. Nikto nesmie byť u zamestnávateľa v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu alebo návrh na začatie trestného stíhania.

 

Čl. 6

Povinnosti zamestnancov

Zamestnanec je povinný :

(1)Zamestnanec je povinný:

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,

b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,

c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,

d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,

e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,

f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone práce vo verejnom záujme a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám, a to aj po skončení pracovného pomeru; to neplatí, ak ho tejto povinnosti zbavil štatutárny orgán alebo ním poverený vedúci zamestnanec, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

 

(2) Okrem povinností uvedených v ods. 1 je zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme povinný konať v súlade s verejným záujmom a plniť všetky povinnosti ustanovené § 8 ods. 1 zákona č. 552/2003 Z. z. a Zákonníkom práce.

(3) Obmedzenia a činnosti, ktoré zamestnanec pri výkone práce vo verejnom záujme nesmie vykonávať, ustanovuje § 8 ods. 2 zákona č. 552/2003 Z. z..

(4) Pedagogický zamestnanec je povinný:

a) ustavične skvalitňovať a prehlbovať účinnosť výchovnovzdelávacieho procesu, za výsledky ktorého zodpovedá;

b) postupovať podľa schválených základných pedagogických dokumentov a pedagogicko-organizačných pokynov, dodržiavať stanovené metodické postupy;

c) plniť vyučovaciu činnosť a činnosť výchovnej práce v rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti stanovenej osobitným predpisom a vykonávať ostatné činnosti súvisiace s pedagogickou prácou;

d) zvyšovať úroveň svojej práce vzdelávaním, samostatným štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov, ak to vyžaduje potreba;

e) viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré

sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri vyučovaní predmetov, pri ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia žiakov a pri školských podujatiach;

f) starať sa o hospodárne zaobchádzanie s učebnicami, školskými potrebami a pomôckami pre výchovnovzdelávaciu činnosť;

g) v záujme jednotného výchovného pôsobenia na žiakov spolupracovať so zákonnými zástupcami žiakov; na požiadanie zákonných zástupcov informovať ich na triednych schôdzach, prípadne na individuálne dohodnutej schôdzi o prospechu a správaní žiakov, a to ústne alebo písomne;

h) spolupracovať s ostatnými zamestnancami školy a školského zariadenia, s triednym učiteľom a výchovným poradcom;

i) viesť žiakov školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím;

j) dodržiavať všeobecne záväzné právne predpisy, týkajúce sa mlčanlivosti o skutočnostiach súvisiacich s výkonom povolania, zvlášť o zdravotnom stave žiakov;

k) dbať o svoju bezpečnosť a zdravie a o bezpečnosť a zdravie žiakov. Sú povinní plniť úlohy v tejto oblasti, ktoré im vyplývajú z osobitných predpisov a opatrení zamestnávateľa, prijatých na bezpečnosť a ochranu zdravia, a z opisu pracovných činností.

 

(5) Pedagogický zamestnanec je ďalej povinný:

a) prichádzať na pracovisko včas, včas nastupovať na vyučovaciu hodinu a neukončiť ju pred zvonením;

b) zodpovedne sa pripravovať na každú vyučovaciu hodinu, učebné pomôcky na vyučovaciu hodinu si prichystať cez prestávku, predchádzajúcu danej vyučovacej hodine;

c) zúčastňovať sa na pracovných poradách, pedagogických radách, zasadnutiach MZ;

d) mať v poriadku pedagogickú dokumentáciu a po ukončení vyučovania ju odkladať v pridelenom priečinku;

a) e)zabezpečiť na poslednej vyučovacej hodine v triede uzavretie okien, vyloženie stoličiek na lavicu, uzamknúť triedu, internátnych žiakov odprevadiť na internát, obedujúcich žiakov odprevadiť k asistentke učiteľa na prízemí, neobedujúcich žiakov odprevadiť a vyviesť z budovy školy.

e) ohlásiť bezodkladne priamemu nadriadenému svoju neprítomnosť, lekárske potvrdenie o PN, OČR doručiť do 3 dní, ukončenie PN alebo OČR oznámiť priamemu nadriadenému 1 deň vopred;

f) nepoužívať počas vyučovacích hodín mobilný telefón.

 

(6) Pedagogický zamestnanec nesmie od žiakov žiadať, aby si obstarávali učebnice a učebné texty, ktoré neboli schválené Ministerstvom školstva SR alebo pomôcky na výchovu a vyučovanie, ktoré sú veľmi nákladné.

(7) Pedagogický zamestnanec nie je povinný viesť agendu, ktorá sa netýka priamo výchovno-vzdelávacieho procesu, vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve, napr. agendu spojenú so zberom odpadových hmôt a liečivých rastlín, s distribúciou tlače a pod.

Druhá časť

PREVÁDZKA A VNÚTORNÝ REŽIM ŠKOLY

Čl. 1

 

Školská dochádzka, plnenie povinnej školskej dochádzky

(1) Praktickú školu internátnu, ako org. zložku Spojenej školy internátnej navštevujú žiaci s mentálnym postihnutím a žiaci s viacnásobným postihnutím.

(2) Žiakov prijíma riaditeľka školy na základe prihlášky žiaka do praktickej školy, písomnej žiadosti zákonných zástupcov a na základe záverov psychologického vyšetrenia z Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPP) alebo Centra špeciálnopedagogického poradenstva (CŠPP) a záverov špeciálnopedagogického vyšetrenia z CŠPP. V záveroch psychologického aj špeciálnopedagogického vyšetrenia musí byť diagnostikované mentálne postihnutie a odporúčanie pre prijatie do praktickej školy.

(3) Povinná školská dochádzka je desaťročná a trvá do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 16. rok veku (§22, odst. (1) zákona č. 245/2008). Ak je žiak prijatý do praktickej školy ešte s neukončenou povinnou školskou dochádzkou, tak sa vzťahujú na neho všetky povinnosti vyplývajúce z povinnej školskej dochádzky. Od plnenia povinnej školskej dochádzky nemožno oslobodiť nikoho (§ 19 ods. 1, 2 zákona č. 245/2008).

(4) Ak žiak dovŕši vek 16 rokov v priebehu školského roka, skončí plnenie povinnej školskej dochádzky dňom 31. augusta príslušného školského roka (par. 22, odst.(1) zákona č. 245/2008).

(5) Riaditeľka školy môže na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka s priloženým písomným vyjadrením všeobecného lekára pre deti a dorast rozhodnúť o oslobodení žiaka od povinnosti dochádzať do školy a o povolení individuálneho vzdelávania. Vzdelávanie žiaka zabezpečuje škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne (§ 24 ods. 3 zákona č. 245/2008 Z. z. a § 5 ods. 4 písm. b) a d) zákona 596/2003Z.z.

(6) Riaditeľka školy môže na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu žiaka s priloženým písomným vyjadrením všeobecného lekára pre deti a dorast rozhodnúť o oslobodení žiaka od vzdelávania sa v jednotlivých vyučovacích predmetoch alebo ich častí (§31, ods.4 zákona 245/2008Z.z. a §5, odst.4, písmeno c) zákona 596/2003 Z. z.).

 

Čl.2

Dochádzanie žiakov do školy

 

(1) Vchod školy sa pre denne dochádzajúcich žiakov otvára o 7.30 hod. Denne dochádzajúci žiak prichádza do školy najneskôr o 7.45 hod.

(2) Denne dochádzajúci žiaci v sprievode službu konajúcich učiteľov prichádzajú do školy a v priestore pred svojou triedou sa prezujú do otvorených prezuviek. Na chodbe pri skrinkách sa správajú slušne, ticho a neznečisťujú ju. Topánky a vrchné oblečenie si žiaci nechávajú uložené v šatni pred triedou. Neprezutý žiak porušuje školský poriadok a triedny učiteľ ho musí zaevidovať a vyvodiť opatrenie. Prezutí žiaci riadne odchádzajú do tried a čakajú na začiatok vyučovania.

(3) Žiak môže predčasne odísť z vyučovania len v sprievode zákonného zástupcu žiaka, alebo na základe jeho písomnej žiadosti, po predchádzajúcom vypýtaní sa od učiteľa.

(4) Časový harmonogram vyučovacích hodín a prestávok:

 

trvanie hodiny

prestávka

 

1. hodina

 

8.00-8.45

10 min

 

2. hodina

 

8.55-9.40

25 min

 

3. hodina

 

10.05-10.50

10 min

 

4. hodina

 

11.00-11.45

10 min

 

5. hodina

 

11.55-12.40

10 min

 

6. hodina

 

12.50-13.30

 /40 minútová h./

Koniec vyučovania

       

 

 

(5) Po ukončení vyučovania žiaci v sprievode vyučujúcich učiteľov opustia triedu. Žiakov, ktorí majú obed, odovzdá službu konajúcej asistentke učiteľa a žiakov, ktorí odchádzajú domov bez obeda odprevadí ku vchodu budovy, aby odišli z budovy školy.

(6) Ak zákonný zástupca žiaka sprevádza svoje dieťa do aj zo školy, je povinný v čase skončenia poslednej vyučovacej hodiny svojho dieťaťa čakať pred školou, alebo v priestoroch schodiska.

(7) Škola nenesie zodpovednosť za žiakov, ktorí po ukončení vyučovania opustia budovu školy.

 

Čl. 3

Správanie sa žiaka v škole a mimo nej

(1) Táto časť školského poriadku tvorí súbor pravidiel na správanie sa žiaka v škole, ale aj mimo nej.

(2) Žiak prichádza do školy vhodne oblečený a upravený, čisto a bez výstredností. Nie je povolené výstredné líčenie a nápadná úprava vlasov. Žiak dbá aj v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby.

(3) Žiak do školy nenosí predmety , ktoré nie sú potrebné na vyučovanie, napr. digitálne hry, prehrávače hudby, cenné predmety a väčšie sumy peňazí. Pri opakovanom porušovaní tohto bodu vyučujúci takýto predmet žiakovi odoberie a vráti ho predvolanému zákonnému zástupcovi.

(4) Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce vlastné zdravie a zdravie svojich spolužiakov a pedagogických zamestnancov, napr. cigarety, zapaľovač, zápalky, alkohol, omamné látky, drogy, rôzne útočné predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie spolužiakov.

(5) Žiak počas vyučovania nepoužíva mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy či jeho zástupcu. Pri viacnásobnom porušení tohto pravidla mu triedny učiteľ udelí východné opatrenie alebo zníženú známku zo správania.

(6) Žiak z bezpečnostných dôvodov sám neotvára okná, nevykláňa sa z nich, nevyhadzuje z okna predmet a nemanipuluje so žalúziami v triede.

(7) Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil z nejakého vážneho dôvodu, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.

(8) Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo spýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.

(9) Počas vyučovania ani cez prestávky žiaci bez dovolenia nevychádzajú zo školskej budovy, prípadne zo školského dvora.

(10) Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania môže žiak len za účelom návštevy záujmového útvaru, a to len v sprievode pedagogického zamestnanca školy.

(11) Žiak sa pred hodinou telesnej výchovy prezlečie do čistého cvičebného úboru podľa pokynov učiteľa.

(12) Žiak nesmie manipulovať s triednou dokumentáciou (triedna kniha, triedny výkaz).

(13) Pri odcudzení vecí má povinnosť stratu neodkladne hlásiť triednemu učiteľovi.

(14) Cez prestávky žiak nenavštevuje iné triedy. Počas prvej prestávky sa žiak zdržiava na chodbe. Po druhej hodine je desiatová prestávka – žiak sa zdržiava v triede, desiatuje a triedu môže opustiť len za účelom návštevy WC. Žiak počas prestávok neustále rešpektuje nariadenia službu konajúcich učiteľov.

(15) Žiak nepoužíva vulgárne výrazy a fyzicky ani verbálne nenapáda spolužiakov.

(16) Žiak reprezentuje školu svojím správaním aj v čase mimo vyučovania. Vo svojom voľnom čase sa správa v súlade s pravidlami spoločenskej morálky a neporušuje zákon.

 

Čl. 4

Neprítomnosť žiaka v škole

(1) Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.

(2) Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

(3) Každú neprítomnosť žiaka na vyučovaní ospravedlňuje rodič písomne.

(4) Písomné ospravedlnenie alebo úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca škole najneskôr do troch dní od nástupu žiaka do školy.

(5) Neprítomnosť žiaka do troch po sebe nasledujúcich dní môže ospravedlniť zákonný zástupca, vždy však len v odôvodnených prípadoch.

(6) Súhrnne, za celý školský rok, môže zákonný zástupca z vážnych rodinných dôvodov svojmu dieťaťu ospravedlniť 10 dní.

(7) Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je s nimi v trvalom styku, na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca dieťaťa ihneď riaditeľovi školy.

(8) Zákonný zástupca môže požiadať o uvoľnenie z vyučovania písomnou formou aj vopred, a to: na jednu vyučujúcu hodinu od príslušného vyučujúceho, na jeden až tri dni od triedneho učiteľa.

(9) Ak zákonný zástupca potrebuje uvoľniť svoje dieťa z vyučovania na viac ako 3 dni z iných dôvodov, než aké sú uvedené v 1. bode tejto podkapitoly, musí o to písomne požiadať riaditeľku školy.

(10) Dochádzka do záujmových krúžkov je pre zaradených žiakov povinná.

(11) Za neospravedlnenú neprítomnosť žiaka v škole sa považuje každá neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola ospravedlnená zákonným zástupcom alebo úradným dokladom.

(12) Tri neskoré príchody na vyučovanie sa hodnotia ako jedna neospravedlnená hodina.

(13) Ak ide o plnenie povinnej školskej dochádzky a zákonný zástupca dieťaťa nedbá o jej riadne plnenie, oznámi riaditeľ školy túto skutočnosť príslušnému orgánu štátnej správy, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (§5, ods.11 zákona č. 596/2003 Z.z).

 

Čl. 5

Pochvaly, výchovné a ochranné opatrenia vo výchove

 

(1) POCHVALY sa udeľujú sa za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Udeľujú sa ústne alebo písomne.

 

Škola udeľuje:

a) pochvalu od vyučujúceho– ide o ústnu pochvalu.

b) pochvalu od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy (za reprezentáciu triedy, za výborný prospech, správanie a dochádzku, a pod) - návrh na udelenie pochvaly sa prerokuje v pedagogickej rade a zaznamená sa do triedneho výkazu.

c) pochvalu od riaditeľa školy pred kolektívom školy (za viacnásobnú úspešnú reprezentáciu triedy, za výborný prospech, správanie a dochádzku, a pod.) - návrh na udelenie pochvaly spolu spojenej s odovzdaním diplomu alebo pochvalného uznania sa prerokuje v pedagogickej rade a zaznamená sa do triedneho výkazu.

(2) VÝCHOVNÉ OPATRENIA NA POSILNENIE DISCIPLÍNY. Výchovné opatrenia b), c), d) budú preukázateľne prerokované so zákonným zástupcom dieťaťa a založené v osobnom spise žiaka. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie previnenia. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:

 

a) písomné informovanie zákonného zástupcu

za jednorazové menej závažné previnenie sa proti šk. poriadku.

Za menej závažné porušenie školského poriadku sa pokladá napr.: zabudnutie pomôcok na vyučovanie, úboru na telesnú výchovu, menšie poškodenie učebníc a pracovných listov, neprezúvanie sa, nevhodné alebo výstredné oblečenie, vyrušovanie počas vyučovacej hodiny, nevhodné správanie, navštevovanie iných tried počas prestávok, otváranie okien a vykláňanie sa z okien, znečisťovanie WC, zdržiavanie sa v budove školy po ukončení vyučovania a podobné priestupky podľa ich charakteru.

b) napomenutie od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy

-za jednorazové závažnejšie porušenie školského poriadku,

-za 1 - 15 neospravedlnených vyučovacích hodín.

Znenie zápisu zapíše triedny učiteľ do triedneho výkazu

Pri vymeškaní a neospravedlnení od 1 do 15vyučovacích hodín pošle triedny učiteľ aj písomné „Upozornenie na nedbalú školskú dochádzku“ zákonnému zástupcovi žiaka (len u žiakov v povinnej školskej dochádzke).

Za menej závažné porušenie školského poriadku sa pokladá napr.: poškodenie učebnice, použitie mobilu alebo prehrávača hudby alebo hry počas vyučovania bez dovolenia vyučujúceho, hranie hazardných hier v škole, verbálne napádanie iného žiaka, používanie vulgárnych slov a podobné priestupky podľa ich charakteru.

c) pokarhanie od triedneho učiteľa pred kolektívom triedy udeľuje triedny učiteľ po prerokovaní v pedagogickej rade a so súhlasom riaditeľky školy: 10

-  za opakované porušovanie školského poriadku napriek napomenutiu triednym učiteľom,

-  za jednorazové závažné porušenie školského poriadku,

-  za 16 - 30 neospravedlnených hodín za jedno klasifikačné obdobie (za polrok).

Pri vymeškaní a neospravedlnení viac ako 15 vyučovacích hodín mesačne oznámi škola túto skutočnosť príslušnému orgánu štátnej správy a obci, v ktorej má zákonný zástupca dieťaťa trvalý pobyt (len u žiakov v povinnej školskej dochádzke).

Za závažnejšie porušenie školského poriadku sa pokladá napr.: útek zo školy, prechovávanie alkoholu, drog, cigariet, zapaľovača, zápaliek útočných predmetov, fyzické napadnutie iného žiaka bez ublíženia na zdraví, verbálne napadnutie zamestnanca školy a podobné priestupky podľa ich charakteru.

d) pokarhanie od riaditeľky školy pred kolektívom školy

-  za opakované porušovanie školského poriadku napriek pokarhaniu triednym učiteľom,

-  za jednorazové mimoriadne závažné porušenie školského poriadku

-  za jednorazové hrubé porušenie školského poriadku

-  za jednorazové mimoriadne hrubé porušenie školského poriadku

-  za 31 - 40 neospravedlnených vyučovacích hodín za každé klasifikačné obdobie.

Za mimoriadne závažné porušenie školského poriadku sa pokladá napr.: manipulácia s triednou dokumentáciou – falšovanie ospravedlnení dochádzky, psychické a fyzické šikanovanie iných žiakov, fyzické napadnutie iného žiaka s ublížením na zdraví, pokus o fyzické napadnutie zamestnanca školy, používanie a poskytovanie iným žiakom návykových látok a podobné priestupky podľa ich charakteru.

Za hrubé porušenie školského poriadku sa považuje: krádež, slovné vulgárne napadnutie zamestnanca školy ,fyzické napadnutie zamestnanca školy a podobné priestupky podľa ich charakteru.

Za mimoriadne hrubé porušenie školského poriadku sa považuje: lúpež, fyzické napadnutie zamestnanca školy a podobné priestupky podľa ich charakteru.

e) hodnotenie správania 2 stupňom - uspokojivé

-za závažnejší priestupok a opakované menej závažnejšie porušenie šk. poriadku napriek pokarhaniu riaditeľkou školy,

-za 41 - 60 neospravedlnených vyučovacích hodín;

f) hodnotenie správania 3 stupňom - menej uspokojivé

-za opakované hrubé porušovanie školského poriadku napriek zníženej známke zo správania 2. stupňa,

- za jednorazové mimoriadne hrubé porušenie školského poriadku,

- za 61 - 100 neospravedlnených vyučovacích hodín za každé klasifikačné obdobie.

g) hodnotenie správania 4 stupňom - neuspokojivé

-za mimoriadne hrubé porušovanie školského poriadku napriek zníženej známke zo správania 3. stupňa, ak zámerne ohrozuje výchovu ostatných žiakov a za viac ako 100 neospravedlnených hodín.

h) Ak porušenie školského poriadku žiakom je prejavom jeho lekársky potvrdenej diagnózy, žiakovi sa výchovné opatrenie neukladá.

 

(3) OCHRANNÉ OPATRENIA

a) Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie iných žiakov alebo zamestnancov školy, alebo nevhodným správaním narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným žiakom vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ bezodkladne privolá zákonného zástupcu žiaka, zdravotnú pomoc a policajný zbor. Toto opatrenie slúži na upokojenie žiaka a riaditeľ o ňom vyhotoví písomný záznam.

b) Ak žiak spácha trestný čin alebo priestupok v čase vyučovania, oznámi riaditeľka školy (aj v elektronickej podobe) túto skutočnosť príslušnému Obvodnému oddeleniu policajného zboru s návrhom na uloženie výchovných opatrení alebo na zásah do rodičovských práv podľa zákona o rodine.

 

Čl.6

Hodnotenie žiakov

(1) Hodnotenie žiakov je organická súčasť výchovnovzdelávacieho procesu a jeho riadenia. Má informatívnu, motivačnú a korekčnú funkciu.

(2) Podklady na hodnotenie a klasifikáciu výchovnovzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ priebežne počas celého školského roka. Získava ich najmä:

a) sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,

b) sústavným sledovaním výkonov žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,

c) rôznymi druhmi skúšok (praktické, pohybové, ústne, písomné, grafické, vedomostné),

d) analýzou výsledkov rôznych činností žiaka s osobitným zameraním na manuálnu zručnosť, úroveň dosiahnutej samoobsluhy a na celkovú sociálnu vyspelosť,

e) konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami, podľa potreby aj s výchovným poradcom, zamestnancami centier špeciálno-pedagogického poradenstva, príslušným dorastovým lekárom a ďalšími odbornými lekármi, psychológom, logopédom, pedagogickým asistentom,

f) rozhovormi so žiakom, rodičmi alebo zákonnými zástupcami.

(3) V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi. Predmetom hodnotenia sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými obsahom vzdelávania, osvojené kľúčové kompetencie vymedzené vo vzdelávacom programe, usilovnosť, aktivita na vyučovaní a systematická práca žiaka. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka. Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky. Žiak by mal byť v priebehu polroka z jedného vyučovacieho predmetu vyskúšaný minimálne dvakrát.

(4) Učiteľ si vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka podľa vnútorných predpisov školy. V priebehu školského roka zaznamenáva výsledky žiaka a jeho prejavy najmä preto, aby mohol žiakovi poskytnúť spätnú väzbu a usmerňovať výchovno-vzdelávací proces žiaka v zmysle jeho možností rozvoja a informovať zákonných zástupcov žiaka.

(5) Učiteľ oznámi žiakovi výsledok každého hodnotenia a poukáže na klady a nedostatky hodnotených prejavov, výkonov a výtvorov. Po ústnom vyskúšaní pedagóg oznamuje žiakovi výsledok hodnotenia ihneď.

(6) Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:

- slovné hodnotenie za ústne odpovede,

- slovné hodnotenie za písomné práce, grafické práce, praktické práce, pohybové činnosti,

- posúdenie prejavov žiaka komplexne, berú sa do úvahy osobitosti mentálneho postihnutia, celkový zdravotný stav, vynaložené úsilie žiaka a v plnej miere sa rešpektujú jeho ľudské práva.

(7) Vo výchovno-vzdelávacom procese sa podľa úrovne dosiahnutých výsledkov uskutočňuje priebežné hodnotenie, ktoré sa uplatňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov žiaka. Súhrnné hodnotenie sa vykonáva na konci každého polroka školského roka. Zahŕňa súhrnné vyjadrenie hodnotenia dosiahnutých výchovno-vzdelávacích výsledkov žiaka v uplynulom polroku.

(8) Celkové hodnotenie žiaka sa na konci každého polroka školského roka zaznamenáva v pedagogickej dokumentácii (triedny výkaz) a uvádza sa na vysvedčení.

(9) Pri hodnotení sa uplatňuje primeraná náročnosť a pedagogický takt voči žiakovi, jeho výkony sa hodnotia komplexne, berú sa do úvahy osobitosti mentálneho postihnutia, celkový zdravotný stav, vynaložené úsilie žiaka a v plnej miere sa rešpektujú jeho ľudské práva.

(10) Učiteľ priebežne hodnotí výsledky žiaka, jeho vedomosti, zručnosti a návyky. Vyzdvihuje žiakove klady a súčasne ho taktne usmerňuje v ďalšom postupe pri učení so zameraním na zvýšenie úsilia získať ďalšie vedomosti, zručnosti a návyky.

(11) Vyučovacie predmety, v ktorých predmetom hodnotenia sú dosahované výsledky žiaka, sú rozdelené nasledovne:

- všeobecnovzdelávacie predmety,

- odborno-praktické predmety,

- voliteľné predmety.

(12) U žiaka, ktorý má výrazné rozdiely v ústnom a písomnom prejave, sa pri skúšaní, ktoré predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učebných výsledkov, uprednostňuje forma, ktorá zohľadňuje jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Priebežne sa používajú rôzne formy zisťovania úrovne vedomostí a zručností žiaka, rešpektujúc osobitosti mentálneho postihnutia.

(13) Prípady zaostávania prospechu žiakov a nedostatky v ich správaní prerokúva pedagogická rada v prvom polroku spravidla do 15. novembra a v druhom polroku do 15. apríla. V prípade mimoriadneho zhoršenia prospechu alebo správania žiaka bezprostredne preukázateľným spôsobom o tejto skutočnosti informuje zákonného zástupcu žiaka triedny učiteľ.

(14) Pedagogická rada zameraná na hodnotenie žiakov za prvý polrok sa uskutoční najskôr 22. januára a za druhý polrok sa uskutoční najskôr 21. júna príslušného školského roka.

(15) Na konci hodnotiaceho obdobia v termíne, ktorý určí riaditeľ školy, najneskôr však 24 hodín pred rokovaním pedagogickej rady o hodnotení, zapíše triedny učiteľ do triedneho výkazu slovné hodnotenia jednotlivých predmetov. Vyučujúci príslušného predmetu pripravia návrhy na opravné skúšky a hodnotenie v náhradnom termíne. Hodnotenie preukázaného výkonu žiaka v príslušnom predmete nemôže byť znížené na základe správania žiaka.

(16) Triedny učiteľ a učitelia jednotlivých predmetov priebežne a preukázateľným spôsobom informujú zákonného zástupcu žiaka o prospechu a správaní žiaka. Na informovanie zákonného zástupcu o priebežných výsledkoch žiaka sa používa písomný styk, prípadne pozvanie zákonného zástupcu do školy, alebo iný informačný prostriedok.

(17) V posledný vyučovací deň prvého polroka školského roka triedny učiteľ vydá zákonnému zástupcovi alebo žiakovi výpis slovného hodnotenia prospechu a správania žiaka za prvý polrok. Tento výpis nie je verejnou listinou. Vysvedčenie za prvý polrok sa vydáva na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka, zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia (§ 55, ods. 10 zákona 245/2008 a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov).

(18) V posledný vyučovací deň školského roka sa vydáva žiakom vysvedčenie, ktoré obsahuje hodnotenie prospechu a správania žiaka za oba polroky príslušného školského roka.

(19) Spôsob hodnotenia žiakov schvaľuje riaditeľka školy na základe odporúčania pedagogickej rady.

(20) Hodnotenie prospechu žiakov praktickej školy upravuje Metodický pokyn č. 18/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov praktických škôl.

 

(21) Hodnotenie žiaka a správania žiaka sa vykonáva slovným komentárom o dosiahnutých vzdelávacích výsledkoch bez vyjadrenia stupňov. Ide o stručné, výstižné vyjadrenie dosiahnutej úrovne  vzdelávania žiaka k očakávaným výstupom v jednotlivých vyučovacích predmetoch, v ktorom učiteľ zhodnotí klady a citlivo poukáže na nedostatky práce žiaka, jeho správania.

- Podrobné pokyny k hodnoteniu žiakov praktickej školy upravuje Metodický pokyn č. 18/2015 na hodnotenie žiakov praktických škôl

b) Hodnotenie sa posudzuje podľa týchto kritérií:

- ako žiak dodržiava pravidlá správania,

- ako plní ustanovenia školského poriadku,

- ako plní pokyny vyučujúcich a vedenia školy,

- ako dodržiava mravné zásady a pravidlá spolunažívania v škole a na verejnosti,

- ako sa správa v kolektíve.

c.) Pri klasifikácii správania žiaka sa v jednotlivých prípadoch prihliada na psychický a zdravotný stav žiaka, na osobitosti mentálneho postihnutia žiaka a na prognózu vývinu žiaka.

(22) Celkové hodnotenie žiaka

a) Celkové hodnotenie žiaka sa vo všetkých ročníkochna konci prvého polroka  a druhého polroka na vysvedčení vyjadruje:

  1. prospel (a),
  2. neprospel (a).

    b) Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého a druhého polroka vyjadruje výsledky jeho  hodnotenia a klasifikácie v povinných vyučovacích predmetoch a klasifikáciu jeho správania; nezahŕňa klasifikáciu v nepovinných vyučovacích predmetoch.

    c) Žiak prospel, ak ani v jednom povinnom vyučovacom predmete nebol hodnotený ako „nedostatočný“ alebo„dosiahol neuspokojivé výsledky“. Pri hodnotení slovným komentárom žiak prospel, ak zvládolučivo povinných vyučovacíchpredmetov v príslušnom vzdelávacom programe.

    d) Žiak neprospel, ak bol z niektorého povinného vyučovacieho predmetu aj po opravnej skúške hodnotený ako „nedostatočný“ alebo„dosiahol neuspokojivé výsledky“. Pri hodnotení slovným komentárom žiak neprospel, ak nezvládoločakávaný výstup v povinných vyučovacích predmetoch príslušného vzdelávacieho programu.

    e) Žiak, ktorý bol na konci druhého polroka hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky z viac ako dvoch povinných vyučovacích predmetov, opakuje ročník počas plnenia povinnej školskej dochádzky. Pri hodnotení slovným komentárom žiak neprospel, ak nezvládoločakávaný výstup v povinných vyučovacích predmetoch príslušného vzdelávacieho programu.

    f) Ročník opakuje aj žiak, ktorého nebolo možné hodnotiť ani v náhradnom termíne zo závažných objektívnych dôvodov, najmä zdravotných.

(23) Postup do vyššieho ročníka

Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý pri celkovom hodnotení na konci druhého polroka prospel.

Žiak, ktorý na konci druhého polroka dosiahol neuspokojivé výsledky z viac ako dvoch povinných vyučovacích predmetov, opakuje ročník počas plnenia povinnej školskej dochádzky.

(24)Komisionálne skúšky

a) Žiak je skúšaný pred trojčlennou komisiou, zostavenou z radov učiteľov, ak:

a. je skúšaný v náhradnom termíne

b. vykonáva opravnú skúšku

c. o preskúšanie požiada zákonný rodič

d. preskúšanie sa koná na podnet riaditeľky školy

b) Žiak je skúšaný v náhradnom termíne, ak nie je možné žiaka preskúšať a hodnotiť v riadnom termíne v prvom polroku (pre objektívnu príčinu, napr. dlhotrvajúca neprítomnosť z dôvodu ochorenia, pobytu mimo miesta školy - ale nie z dôvodu záškoláctva!). Riaditeľka školy určí pre jeho hodnotenie náhradný termín spravidla tak, aby sa uskutočnilo najneskôr do dvoch mesiacov po skončení hodnotiaceho obdobia. Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno hodnotiť žiaka na konci druhého polroka, riaditeľka školy určí náhradný termín tak, aby sa hodnotenie vykonalo spravidla posledný augustový týždeň. Za hodnotenie zodpovedá príslušný vyučujúci predmetu.

c) Žiak, ktorý má na konci druhého polroku najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov dosiahol neuspokojivé výsledky v slovnom hodnotení, alebo vyučovací predmet neabsolvoval a neprospel, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku. Termín opravných skúšok je najneskôr 31. augusta. Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. septembra. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, sa hodnotí z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať opravnú skúšku, stupňom dosiahol neuspokojivé výsledky.

d) Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti hodnotenia jednotlivých predmetov na konci prvého polroka a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania výpisu hodnotenia za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia, požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky žiaka. Ak je vyučujúcim riaditeľ školy, o preskúšanie žiaka možno požiadať príslušný orgán miestnej štátnej správy v školstve. Preskúšanie sa uskutoční neodkladne, najneskôr do desiatich dní od vydania rozhodnutia. Ak pre neprítomnosť žiaka nemožno preskúšanie uskutočniť v určenom termíne, nemožno žiaka ďalej preskúšavať. Výsledok preskúšania, ktorý je konečný, oznámi riaditeľ školy zákonnému zástupcovi žiaka. Ďalšie preskúšanie žiaka je neprípustné. Na požiadanie zákonného zástupcu žiaka môže byť zákonný zástupca prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

e) Obsah, formu a termín preskúšania v bodoch a), b), c) určí riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Po preskúšaní predseda komisie vyhotoví protokol o komisionálnej skúške. Dátum skúšky a jej výsledok sa zaznamenajú do triedneho výkazu.

(25)Ukončenie vzdelávacieho programu a doložky vysvedčenia

a) Absolvovaním tretieho ročníka vzdelávacieho programu praktickej školy získa žiak nižšie stredné odborné vzdelanie. Vzdelávací program praktickej školy sa ukončuje celkovým zhodnotením manuálnych zručností žiaka v rozsahu učiva určeného príslušným vzdelávacím programom. Dokladom o získanom stupni je záverečné vysvedčenie s doložkou, v ktorej je  uvedené zameranie činností, ktoré je žiak schopný vykonávať ( §16 odst.(3) zákona č. 245/2008).

b) Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku v praktickej škole, uvedie sa v doložke na vysvedčení údaj o ukončení povinnej školskej dochádzky nasledovne: „Žiak (žiačka) ukončil (ukončila) povinnú školskú dochádzku“.

c) V doložke vysvedčenia žiaka so zdravotným znevýhodnením sa uvádzajú aj ďalšie dôležité skutočnosti súvisiace s jeho vzdelávaním, ako napríklad vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu.

 

Čl. 8

Zásady organizovania školských výletov a exkurzií

(1) Počas celoškolských a triednych akcií v priestoroch školy , v priestoroch areálu školy, ale aj mimo areálu školy pedagogickí zamestnanci v plnom rozsahu zodpovedajú za bezpečnosť zverených žiakov.

(2) Každý pedagogický zamestnanec je počas celej akcie prítomný pri zverených žiakoch.

(3) Triedni učitelia a vychovávatelia na začiatku školského roka požiadajú rodičov alebo zákonných zástupcov zverených žiakov o celoročný informovaný súhlas s opúšťaním areálu školy počas krátkodobých akcií v okolí školy – ako sú vychádzky, exkurzie, návštevy filmových a divadelných predstavení, ktoré sú súčasťou výchovnovzdelávacieho procesu. Celoročný informovaný súhlas je súčasťou osobnej dokumentácie žiaka.

(4) Pred každou akciou, konanou mimo areálu školy, triedny učiteľ resp. vychovávateľ poučí žiakov o dodržiavaní bezpečnostných predpisov pri cestnej premávke. Zápis o poučení je zaznamenaný na samostatnom tlačive.

(5) Pri školských výletoch je počet žiakov v skupine rovnaký alebo nižší ako počet žiakov v triede alebo výchovnej skupine. Pri vyššom počte žiakov riaditeľka školy poverí vykonávaním pedagogického dozoru ďalšieho pedagogického zamestnanca.

(6) Pedagogický dozor počas výletov môžu vykonávať iba pedagogickí zamestnanci. Nie je možné za pedagogický dozor počítať napr. rodiča. Rodičia sa môžu výletu zúčastniť a byť nápomocní organizačne alebo technicky, čím sa pedagogický pracovník môže stopercentne venovať iba pedagogickému dozoru.

(7) Na výlete sa môžu zúčastniť len žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu výletu. V sporných prípadoch učiteľ alebo vychovávateľ požiada rodičov, aby priniesli vyjadrenie pediatra.

(8) Najneskôr dva týždne pred konaním celodenného výletu (mimo školy) zodpovedný pedagogický zamestnanec oboznámi rodičov s plánom organizačných opatrení obsahujúci: názov, cieľ, termín a miesto výletu, počet žiakov, meno vedúceho a ostatných členov pedagogického dozoru, prípadné mená odborných sprievodcov – inštruktora, zdravotníka, sprievodcu, presnú hodinu odchodu na výlet a približnú hodinu príchodu z výletu, spôsob dopravy, podrobný program, spôsob stravovania, rozpočet výletu, telefonický kontakt na všetkých pedagogických zamestnancov a zabezpečí informované súhlasy rodičov žiakov, ako prílohy plánu organizačných opatrení.

(9) Podrobnejšie zásady organizovania školských výletov a exkurzií upravuje Smernica o organizovaní výletov a exkurzií vydaná riaditeľkou školy.

 

Čl. 9

Organizácia stravovania vo výdajnej školskej jedálni

(1) Výdajná školská jedáleň zabezpečuje stravovanie pre všetkých žiakov školy a všetkých zamestnancov školy. V jedálni počas stravovania vykonávajú dozor podľa rozpisu určení pedagogickí pracovníci- pedagogickí asistenti.

(2) Podrobnejšie informácie o stravovaní sa a správaní sa vo výdajnej školskej jedálni určuje vnútorný poriadok výdajnej školskej jedálne vydaný riaditeľkou školy.

 

Tretia časť

BEZPEČNOSŤ A OCHRANA ZDRAVIA ŽIAKOV A ICH OCHRANA PRED SOCIÁLNOPATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU A NÁSILÍM

Čl. 1

Opatrenia na ochranu žiakov pred násilím a šikanovaním.

(1) V škole sa šikanovanie netoleruje v žiadnej podobe.

(2) Za šikanovanie sa považuje akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia vo všetkých jeho podobách voči takému žiakovi alebo žiakom, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia brániť.

(3) Vinník sa potrestá výchovným opatrením a zníženou známkou zo správania. Šikanovanie sa tiež môže posudzovať ako priestupok či trestný čin, za ktorý bude zodpovedný žiak stíhaný podľa zákona.

(4) Každý žiak má právo na pomoc pri riešení problémov súvisiacich so vzťahmi s ostatnými žiakmi. Žiak, ktorý sa stane obeťou šikanovania alebo iného násilného, ponižujúceho konania (vandalizmus, rasizmus, brutalita a pod.) má právo oznámiť takúto skutočnosť triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi alebo inému vyučujúcemu či vedeniu školy a na základe tohto oznámenia má právo na okamžitú pomoc a ochranu.

(5) Žiak, ktorý bol svedkom násilného konania, šikanovania alebo iného ponižujúceho konania, má povinnosť hlásiť takúto skutočnosť triednemu učiteľovi, inému zamestnancovi školy alebo vedeniu školy.

(6) Všetci žiaci a zamestnanci školy sú povinní zabrániť výskytu šikanovania, vandalizmu, brutality, rasizmu a kriminality, už pri ich výskyte sú povinní okamžite informovať triedneho učiteľa, alebo vedenie školy,

(7) Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným vzdelávanie, riaditeľ školy použije ochranné opatrenie v súlade s bodom 3 článku 5 o pochvalách , výchovných a ochranných opatreniach vo výchove.

 

Čl. 2

Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v škole

(1) V priestoroch školy a jej okolí je zakázané fajčiť, požívať alkohol alebo iné omamné a psychotropné látky.

(2) Pri porušení šk. poriadku v tomto bode sa žiak zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, výchovný poradca, rodič) a uplatnia sa príslušné výchovné opatrenia.

(3) Ak žiak vie o niekom, kto užíva akékoľvek drogy v školskom prostredí, je povinný to nahlásiť ktorémukoľvek učiteľovi.

(4) Ak niekto zo žiakov vie o niekom, kto užíva alebo prechováva akékoľvek legálne alebo nelegálne drogy v školskom prostredí, jeho povinnosťou je oznámiť to koordinátorovi prevencie drogových závislostí školy, alebo hociktorému zamestnancovi školy.

(5) Žiak je povinný na vyzvanie učiteľa ukázať mu obsah svojej tašky (v prítomnosti svedkov).

(6) V prípade porušenia zákazu fajčiť, používať alkoholické nápoje, prechovávania a užívania všetkých ostatných druhov legálnych a nelegálnych drog v priestoroch školy, ako aj na všetkých akciách organizovaných školou, i v prípade šikanovania, bude škola pristupovať k udeleniu niektorého z nasledujúcich opatrení:

- Pohovor s triednym učiteľom

- Napomenutie od triedneho učiteľa

- Pohovor s koordinátorom prevencie

- Znížená známka zo správania

- Oznam rodičom

- Pokarhanie od triedneho učiteľa

- Pohovor s riaditeľom školy

- Pokarhanie od riaditeľa školy

- Nahlásenie na polícii v príslušnom obvode a na sociálne oddelenie miestneho úradu.

 

Čl. 3

Postup pri podozrení na výskyt

prenosného parazitárneho a infekčného ochorenia

(1) Zákonní zástupcovia sú na začiatku školského roka informovaní, že pedagogickí asistenti školy pravidelne vykonávajú  preventívne opatrenia na zistenie a zamedzenie prenosných infekčných a parazitárnych ochorení.

(2) Pri akomkoľvek podozrení na možný výskyt prenosného parazitárneho ochorenia oznámi zamestnanec školy túto skutočnosť vedeniu školy a po potvrdení podozrenia zákonnému zástupcovi žiaka.

(3) Triedny učiteľ žiaka do príchodu zákonného zástupcu izoluje od kolektívu.

(4) Pedagogický zamestnanec dohliadne, aby uterák v triede, telocvičný úbor, vrchný odev (hlavne čiapky, šály) žiaka podozrivého z parazitárneho ochorenia (svrab, pedikulóza) nebol spoločne uložený v skrinke, v šatni, na vešiakoch s vecami ostatných žiakov.

(5) Triedny učiteľ zákonnému zástupcovi odporučí navštíviť príslušného obvodného lekára za účelom potvrdenia diagnózy .

(6) Opätovný nástup žiaka do školy je možný iba po predložení potvrdenia od lekára, že žiak je zdravý.

 

Štvrtá časť

PODMIENKY ZAOBCHÁDZANIA S MAJETKOM ŠKOLY

(1) Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu žiaka, ktorý poškodenie spôsobil.

(2) Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom pedagogického zamestnanca nad žiakom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov žiaka nebude požadovať.

(3) Vchody do školy sú zaistené zámkami. Kľúče od jednotlivých tried a odborných učební má školník, učitelia a upratovačky. Učitelia ráno triedu odomykajú a po ukončení prevádzky triedu uzamykajú.

(4) V škole je bez sprievodu zamestnanca akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný.

(5) Po ukončení prevádzky školy sú učitelia povinní odložiť didaktickú techniku na vopred určené uzamykateľné miesto a skontrolovať uzatvorenie okien.

(6) Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.

(7) Osobné veci si zamestnanci školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.

(8) Po ukončení prevádzky školy všetky priestory skontrolujú upratovačky.

(9) Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie.

(10) Ak žiak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí učebnice, učebné pomôcky alebo iný školský majetok, jeho rodičia alebo zákonný zástupca sú povinní túto škodu nahradiť v plnej hodnote (Školský zákon § 144, odstavec 7, písmeno e). Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.

(11) Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, musí poškodenie uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú.

(12) Ak žiak prestupuje z jednej školy na druhú, učebnice si ponechá a odovzdá ich na tej škole, kde končí školský rok.

(13) Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu učebne a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventáru triedy.

 

 

Záverečné ustanovenia

 

Školský poriadok zverejní riaditeľ školy na verejne prístupnom mieste – internetová stránka školy a na školskej chodbe. Preukázateľným spôsobom oboznámi so školským poriadkom zamestnancov, žiakov a rodičov žiakov.

Školský poriadok  nadobúda účinnosť dňom 06. 09. 2016.

 

 

                                                                                                       PaedDr. Andrea Chalupová

                                                                                                              riaditeľka školy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                              Príloha 1

1.1 Osobitné opatrenia v dielni

1. Elektrické náradie, nástroje a zariadenia zapína a vypína vyučujúci a vykonáva dozor nad ich používaním.

2. Žiak je povinný prísť na pracovné vyučovanie a vyučovanie odborno – praktických predmetov a voliteľných predmetov v primeranom pracovnom úbore.

3. Každý žiak má určené svoje pracovné miesto, ktoré bez dovolenia vyučujúceho nemôže meniť.

4. Do skladu a kabinetu vstupuje žiak iba s so súhlasom vyučujúceho.

5. Každý žiak je zodpovedný za nástroje a náradie, ktorými je vybavené jeho pracovisko.

6. Vyučujúci je povinný preukázateľne oboznámiť žiakov so základnými požiadavkami na bezpečnosť práce s ručnými nástrojmi a pracovným náradím

( kladivá, sekáče, maticové kľúče, skrutkovače, kliešte, pilníky, ručné píly...).

7. Na začiatku vyučovacej hodiny je žiak povinný skontrolovať si svoje pracovisko, nástroje a náradie. Zistené nedostatky ihneď hlási vyučujúcemu.

8. Je zakázané pracovať s poškodeným náradím

9. Na svojom pracovisku udržuje čistotu a poriadok.

10. Počas vyučovania každý žiak sleduje výklad vyučujúceho, riadi sa jeho pokynmi a nariadeniami.

11. Pri praktickej - manuálnej činnosti každý žiak intenzívne pracuje, neruší ostatných spolužiakov a usiluje sa čo najhospodárnejšie využívať svoj pracovný čas a dodržiavať primerané pracovné tempo.

12. Žiaci vykonávajú len takú prácu, ktorá im bola pridelená a využívajú len tie nástroje, ktoré im boli určené.

13. Pri každej práci dodržujú bezpečnostné predpisy. Rešpektujú bezpečnostné pokyny vyučujúceho pri práci s jednotlivými nástrojmi a materiálom. Na pracovnom stole a v skrini má vzorný poriadok.

- ostrie nástrojov pri práci musí smerovať vždy od tela a tváre tak, aby žiak nezranil seba ani spolužiaka

- kde je možné používať ochranné pracovné pomôcky, rukavice

- pri práci s farbami, lakmi, moridlami a lepidlami pracuje žiak pri otvorenom okne a po práci je povinní si dôkladne umyť ruky.

14. Pridelený materiál je žiak povinný využívať hospodárne, neplytvať ním.

15. Každý žiak je povinný dodržiavať hygienické zásady, a preto nosí so sebou na vyučovanie hygienické potreby. Po hodine si umyje ruky.

16. Každý žiak má zakázané manipulovať s elektrickým prúdom a strojovým zariadením v dielňach.

17. Úmyselné a svojvoľné poškodenie zariadenia, nástrojov , náradia je povinný nahradiť ten, kto škodu zapríčinil.

18. Každý žiak je povinný nahlásiť každý úraz , drobné poranenie vyučujúcemu, ktorý je povinný poskytnúť poranenému ošetrenie - prvú pomoc a zariadiť ďalšie opatrenia.

19. Na konci vyučovacej hodiny je žiak povinný očistiť, skontrolovať a uložiť náradie. Ďalej je povinný očistiť svoje pracovisko.

20. Vyučujúci po každej hodine skontroluje poriadok učebne.

                                                                                                                 Príloha 2

Osobitné opatrenia pri práci na školskom pozemku

1. Žiaci vstupujú na školský pozemok v prítomnosti vyučujúceho a dodržujú jeho pokyny o bezpečnosti pri práci.

2. Žiaci sú povinní mať na vyučovacej hodine oblečené vhodné pracovné oblečenie, obutú pevnú obuv.

3. Pri práci s ostrejšími predmetmi používajú kožené rukavice.

4. Žiaci môžu zdvíhať bremená max. hmotnosti 10 kg.

5. Pracovné nástroje a náradie sú povinní nosiť ostrou hranou nadol /rýľ , pílka, sekera/ alebo nabok / motyka, hrable/.

6. Na školskom pozemku počas práce nejedia a nepijú nápoje.

7. Pri práci sú povinní dbať na vlastnú bezpečnosť i bezpečnosť spolužiakov.

8. V prípade poranenia sú túto skutočnosť povinní ihneď ohlásiť vyučujúcemu.

9. Po práci si umývajú ruky.

10. Za stav náradia zodpovedá vyučujúci.

11. Sklad náradia uzatvára vyučujúci a skontroluje stav náradia, ktoré musí byť očistené a bezpečne uložené.

12. Žiaci zo školského pozemku zásadne odchádzajú pod vedením vyučujúceho.

                                                                                                                 Príloha 3

1.3 Osobitné bezpečnostné opatrenia v cvičnej kuchynke

1. Elektrické spotrebiče ( sporák , mixér, mikrovlnná rúra) zapína a vypína vyučujúci a vykonáva dohľad nad ich používaním.

2. Znečistenú dlážku je žiak povinný okamžite po znečistení utrieť, dôkladne vysušiť.

3. S ostrými predmetmi ( nôž, vidlička, nožnice, ihly..) sú žiaci povinní zaobchádzať s maximálnou opatrnosťou.

4. Horúce hrnce, panvice je povolené brať do rúk len s ochranou rukavicou

(chňapky).

5. Poškodené nádoby sa musia vyradiť z prevádzky.

6. Náradie používané v kuchynke musí byť ostré, s pevnými nepoškodenými rukoväťami, musí sa ukladať na bezpečné miesto.

7. Je zakázané pracovať s nožmi proti sebe.

8. Na čistenie nádob sa nesmú používať pomôcky s kovovými drôtikmi.

9. Rezné predmety sa musia umývať samostatne a jednotlivo.

10. Ak sa sklené nádoby pri umývaní rozbijú, umývací kúpeľ sa musí ihneď vypustiť a črepina odstrániť.

11. Žiaci musia byť preukázateľne oboznámení s návodom výrobcu na obsluhu a údržbu elektrických kuchynských strojov.

12. Pri sporáku sú najviac traja žiaci.

13. Pri odchode z učebne je vyučujúci povinný prekontrolovať , či sú spotrebiče vypnuté a poriadok v učebni.

                                                                                                                 Príloha 4

Osobitné opatrenia na hodinách telesnej výchovy

1. Žiaci sú povinní dodržiavať všetky hygienické, bezpečnostné a poriadkové predpisy, o ktorých boli informovaní na úvodnej hodine telesnej výchovy , čo potvrdili vlastnoručným podpisom.

2. Úraz, ktorý sa stal žiakovi počas hodiny, je žiak povinný nahlásiť učiteľovi, ktorý úraz ošetrí a zabezpečí ďalšie opatrenia.

3. Prechod žiakov na školské ihriská sa realizuje výlučne v sprievode učiteľa.

4. Žiaci sú povinní cvičiť v dohodnutom cvičebnom úbore.

                                                                                                                 Príloha 5

Osobitné opatrenia v učebniach informatiky

Okrem povinností uvedených v školskom poriadku , sú žiaci informatiky (počítačová miestnosť) ďalej povinní:

1. Prísť na vyučovanie v primeranom oblečení, ktoré by neprekážalo vo vyučovaní.

2. Do učebne smie žiak vstupovať iba v prezuvkách a v sprievode vyučujúceho. Kabáty a topánky si nechávajú v šatni. Ostatné veci (tašky) si žiak ukladá na určené miesto v učebni. Do učebne je zakázané nosiť predmety ohrozujúce zdravie a bezpečnosť seba aj ostatných spolužiakov (ostré predmety, jedovaté látky.....).

3. V učebni je zakázané jesť a piť.

4. Vyučujúci určí každému žiakovi jeho pracovné miesto - počítač. Žiak sa na svoje miesto dostaví bez utekania, miesto si nesmie svojvoľne vymieňať. V prípade, že je na jedno miesto viac žiakov , je žiak povinný sa časovo podeliť so svojimi spolužiakmi.

5. Každý žiak je zodpovedný za jemu pridelený počítač. Spôsobenú úmyselnú škodu na zariadení pridelenej výpočtovej techniky je povinný uhradiť zákonný zástupca žiaka.

6. Žiaci nevyrušujú pri práci svojich spolužiakov neprimeraným hlukom a zbytočným pohybom po učebni.

7. Žiaci sa pohybujú po učebni opatrne, dávajú pozor na elektrické rozvody, elektrické zásuvky. Nezasahujú do elektrického obvodu počítača. Je zakázané pracovať s poškodeným počítačom.

8. Žiaci sú povinní nahlásiť každú poruchu počítača alebo príslušenstva. Bez vedomia vyučujúceho nezasahujú do systému počítača ani do jeho mechaniky.

9. Je zakázané bez súhlasu vyučujúceho používať súkromné DVD, CD a USB kľúče na prehrávanie alebo nahrávanie súborov.

10. Po skončení vyučovacej hodiny žiaci v učebni dôkladne vyčistia priestor okolo počítačov , uložia stoličky, pričom venujú pozornosť elektrickým káblom.

                                                                                                                 Príloha 6

Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí

1. Žiaci špeciálnej základnej školy a PŠ nesmú fajčiť, piť alkoholické nápoje, používať a vdychovať omamné látky a drogy, hrať hazardné hry a to aj mimo školy.

2. Je povinnosťou každého žiaka, učiteľa i ostatných zamestnancov školy informovať triedneho učiteľa o žiakovi, ktorý fajčí, pije alkohol alebo užíva drogy v školskom prostredí i mimo neho.

3. Po oznámení uvedenej skutočnosti sa triedny učiteľ diskrétne porozpráva so žiakom o jeho problémoch, o príčinách užívania návykových látok, o ich škodlivosti a o dôsledkoch ich užívania. O pohovore so žiakom urobí zápis do klasifikačného záznamu a venuje žiakovi zvýšenú pozornosť.

4. Ak žiak v sledovanom období nezmení vzťah k návykovým látkam alebo je triedny učiteľ informovaný druhýkrát, triedny učiteľ na problém upozorní pred triednym kolektívom, žiakovi udelí pokarhanie triednym učiteľom

5. Ak ani potom nedôjde ku zmene postojov žiaka, triedny učiteľ predvolá rodičov a zorganizuje spoločné stretnutie za účasti výchovnej poradkyne, koordinátorky prevencie drogovej závislosti. Nasleduje pokarhanie žiaka riaditeľkou školy a zápis do triedneho výkazu.

6. Ak napriek týmto opatreniam žiak nezmení svoje správanie, triedny učiteľ zorganizuje stretnutie, na ktoré pozve oboch rodičov, koordinátorku prevencie drogových závislosti, prípadne policajta. Po prešetrení skutočnosti kolektívny orgán navrhne opatrenia. Riaditeľka školy zabezpečí stretnutie s odborníkom–psychológom , lekárom a o skutočnosti podá návrh na OcÚ. Žiakovi bude znížená známka zo správania.

7. Povinnosťou triedneho učiteľa je viesť evidenciu pochvál i priestupkov žiakov a o zistených skutočnostiach vhodnou formou informovať na hodinách , na nástenných novinách v triede, spôsob riešenia zaznamenávať v klasifikačnom zázname alebo osobitnom zošite. Pravidelne spolupracovať s rodičmi a o problémoch informovať pedagogickú radu.

8. Učiteľský dozor v čase prestávok bude vykonávať kontrolu priestorov školy , hlavný dôraz klásť na sociálne zariadenia, priestory kotolne a skryté priestory v areáli školy.

9. Pre všetkých žiakov školy organizovať dlhodobé športové súťaže, organizovať jednorázové spoločensko-kultúrne podujatia s cieľom odpútať žiakov školy od myšlienok na užívania drog a toxikomániu.

10. Koordinátor prevencie drogových závislostí zabezpečí výstavku najnovších odborných publikácií, premietanie filmov k problematike, cyklus besied a prednášok s odborníkmi v danej oblasti.

11. Triedni učitelia minimálne raz polročne, alebo aktuálne podľa potreby budú na hodinách diskutovať o závislostiach najrôznejšieho druhu (drogy, patologické využívanie voľného času, príslušnosť k spoločensky nežiaducim hnutiam a pod.).

12. Sporadicky monitorovať správanie sa našich žiakov na mládežníckych verejných akciách.

13. Rozšíriť spoluprácu školy s rodičmi a školskou samosprávou o aktivity v danej oblasti, iniciovať zapájanie rodičov do aktivít školy - školské výlety, školské akcie a súťaže.

14. Spolupracovať so samosprávou našej obce a okolitých obcí na vytváraní preventívnych stratégií a posilňovaní opatrení na znižovanie dopytu po droge v rámci regiónu.

                                                                                                                 Príloha 7

Prevencia a riešenie šikanovania

Problematika šikanovania ako jedného z prejavov problémového správania žiakov je faktom. Je nebezpečnou a rozširujúcou sa sociálnou chorobou spoločnosti, ktorej dôsledkom je vážne ohrozovanie zdravia jednotlivcov i

skupín. Odborníkmi je prirovnávané k podceňovanej epidémii, či k zákernej chorobe skupinovej demokracie. Demokracia v spoločnosti stojí a padá s rovnoprávnosťou vzťahov medzi jej členmi.

Stručná charakteristika šikanovania

Pre vzťah, ktorý označujeme ako šikanovanie, je typická nerovnováha síl, kedy silnejší pošliapava práva slabšieho, ubližuje cielene a opakovane niekomu, kto sa nedokáže brániť. V škole pod šikanovaním rozumieme akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov ( agresor), ktorých zámerom je ublíženie žiakovi alebo žiakom ( obeť ), prípadne ich ohrozenie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči takému žiakovi alebo skupine žiakov, ktorí sa z najrôznejších dôvodov nevedia alebo nemôžu brániť. Podstatnými znakmi šikanovania sú: úmysel bezprostredne smerujúci k fyzickému alebo psychickému ublíženiu druhému, útoky agresora sú opakované, pomer síl medzi agresorom a obeťou je nevyrovnaný.

Prejavy šikanovania, reakcie žiakov a príčiny vzniku

Šikanovanie sa prejavuje v priamej podobe – fyzickými útokmi, urážlivými prezývkami, nadávkami, posmechom, tvrdými príkazmi agresora vykonať určitú vec proti vôli obete, odcudzenie veci a pod. Žiaci v obave zo stupňovania šikanovania sa o ňom nezdôverujú ani učiteľom a často ani rodičom. Najčastejšími otázkami sú: Z čoho pramení šikanovanie? V čom hľadať jeho korene? Kto je zaň zodpovedný? V teórii zaoberajúcej sa uvedenými otázkami sa ako príčiny uvádzajú: Rodina – nedostatočná rodinná výchova, absencia citovej rodinnej atmosféry, zhovievavosť voči agresívnym prejavom detí, tvrdá rodičovská výchova ( telesné tresty ), kríza v rodine, rozvodové konanie atď. Škola – nedostatočný priestor na správnu sebarealizáciu sa žiakov, „ vnucovanie“ vzorov správania sa žiakom, málo besied so žiakmi, „ anonymita“ žiakov a učiteľov, neprimerané hodnotenie prejavov žiakov atď.

Učiteľ a žiaci – emocionálne chladné vzťahy vo vyučovaní, nevhodná komunikácia so žiakmi (zosmiešňovanie, ponižovanie, zastrašovanie a vyhrážanie sa žiakom ), nedostatok pozitívnej motivácie, nevyužívanie pochvál,

povzbudení, atď. Rovesníci a skupiny – napodobňovanie negatívnych vzorov, agresívny žiak má rešpekt ostatných, ktorí sa mu chcú vyrovnať. Pred agresívnym žiakom ostatní ustupujú, často aj dospelí, v skupine sa „stráca zodpovednosť za svoje prejavy, dlhodobejšie šikanovanie spôsobuje, že žiaci sa

s ním „stotožnia“ , menia k nemu postoje. Vplyv médií – filmy, televízia, časopisy, internet ponúkajú množstvo negatívnych vzorov násilného správania sa jednotlivca alebo skupín. Prezentovaná hrôza, utrpenie, násilie, znižujú u žiakov empatiu k iným osobám

Prevencia šikanovania

  • vytvoriť pozitívnu klímu v škole,
  • navodiť úzku spoluprácu medzi školou a rodinou,
  • problém šikanovania riešiť vnútorným poriadkom školy,
  • zvýšiť dozor pedagogických zamestnancov,
  • oboznámiť učiteľov so systémom školy pri šikanovaní,
  • informovať učiteľov o postupe pri podozrení šikanovania,
  • realizovať vzdelávanie v oblasti prevencie šikanovania,
  • spolupracovať s odborníkmi /CPPPaP a CŠPP/,
  • vymedziť oznamovaciu povinnosť pre pedagogických i nepedagogických zamestnancov,
  • zamestnanec neplnením tejto povinnosti sa vystavuje riziku trestného postihu / neprekazenia trestného činu/.

    Aké sú nepriame prejavy šikanovania?

  • šikanovaný žiak nechce chodiť do školy,
  • chodí poza školu, domov prichádza neskoro, nemá priateľov,
  • cez prestávky sa zdržiava v blízkosti učiteľov,
  • znižuje sa mu koncentrácia a výkon na vyučovaní,
  • má zničené osobné veci a školské pomôcky,
  • opakovane sa mu „ strácajú“ veci a peniaze,
  • prejavuje sa apaticky, nezúčastnene, smutne a bez nálady,
  • má problémy s verbálnym prejavom, kokce,
  • je konfliktný a náladový, tajnostkársky
  • má modriny, škrabance a tržné rany,
  • odmieta povedať, čo sa mu stalo,
  • uvádza nepravdepodobné vysvetlenie svojho správania.

    Kto býva najčastejšie šikanovaný?

  • deti citlivé, tiché, utiahnuté, nepriebojné, slabšie, pomalšie;
  • deti, ktoré sa niečím odlišujú od ostatných – farbou pleti, názormi, vierou, rečou, nejakou telesnou odlišnosťou /menšie, tučnejšie, krívajúce, s okuliarmi, chorľavé,.../;
  • deti, ktoré sa dobre učia, ochotne pomáhajú, sú usilovné a svedomité.

    Čo môže urobiť učiteľ?

  • prekonzultovať podozrenie šikanovania s výchovným poradcom, učiteľským zborom a riaditeľom školy,
  • porozprávať sa so žiakom, ktorý ja vystavený šikanovaniu,
  • porozprávať sa taktiež s násilníkom.

     

  • osloviť rodičov – ako obeti, tak aj násilníka, voliť taktný prístup a najmä zachovať dôvernosť informácií,
  • podať návrh, ako situáciu riešiť,
  • vyhľadať individuálnu odbornú pomoc CPPPaP, CŠPP
  • prijať výchovné opatrenia – napomenutie, pokarhanie, podmienečné vylúčenie, znížiť známku zo správania,
  • pri podozrení na trestný čin kontaktovať príslušný útvar Policajného zboru SR/ od 14. do 18. rokov ide o trestný čin mladistvých/.

     

    Vyvarovanie sa chýb pri riešení šikanovania

    Čo robia pedagógovia a rodičia nesprávne:

    - vyšetrujú obeť spoločne s agresorom,

    - nedokážu odlíšiť nepravdivé tvrdenia falošných svedkov, ktorých ovplyvnil agresor,

    - neberú ohľad na traumu a pocity viny obete, často robia bezprostrednú konfrontáciu ,

    - neberú do úvahy, že medzi obeťou a agresorom často vzniká závislosť, až identifikácia obete s agresorom,

    - neuvedomujú si, že šikanovaním môže byť nakazená celá trieda ( škola).

    Tieto chyby môžu spôsobiť až taký omyl, že obeť je vyhlásená za agresora

    Rady pre žiaka - svedka šikanovania

  • informuj učiteľa, ktorému dôveruješ,
  • vyhľadaj pomoc výchovného poradcu,
  • porozprávaj sa s kamarátom, ktorý je obeťou,
  • podpor jeho sebavedomie, ponúkni pomoc,
  • pokús sa nenápadne zistiť podrobnosti šikanovania,
  • taktne informuj rodičov kamaráta - obete,
  • nezabúdaj, že chceš pomôcť kamarátovi a nie sa pomstiť násilníkom, reaguj primerane.

     

                                                                                                                     Príloha 8

    Bezpečnosť pri organizovaní školských výletov , exkurzií, kultúrnych a športových podujatí

    Každý školský výlet, exkurzia alebo iné hromadné školské podujatie (ďalej len "výlet") musí byť dôsledne pripravený a zabezpečený. Plán organizačných opatrení pripraví triedny učiteľ alebo poverený pedagogický zamestnanec, ktorý je povinný ho dať na schválenie riaditeľke školy najmenej 24 hodín pred začiatkom akcie. Plán výletu musí obsahovať :

    - názov a zámer akcie,

    - termín konania akcie,

    - trasu a miesto pobytu,

    - počet účastníkov (žiakov a sprievodcov),

    - meno vedúceho a počet členov pedagogického zboru,

    - miesto a hodinu zrazu a návratu,

    - spôsob dopravy,

    - program na každý deň,

    - podmienky stravovania a ubytovania,

    - bezpečnostné opatrenia.

    Na výletoch sa môžu zúčastniť iba žiaci, ktorých zdravotný stav vyhovuje podmienkam a programu akcie. Pedagogickým zamestnancom, ktorí sú poverení vedením výletu sa neodporúča brať so sebou vlastné deti. Žiakov treba vopred preukázateľne poučiť o celom programe, organizačných opatreniach a primeranej výstroji. Povinnosťou vedúceho je skontrolovať výstroj a vybavenie žiakov. Žiaci sú povinní zobrať si so sebou kartu poistenca.

    Na výlety si školy zabezpečia vyhradené autobusy alebo oddelenia v železničných vozňoch, ktoré musia byť viditeľne označené. V autobuse musia žiakov sprevádzať najmenej dvaja sprievodcovia. Harmonogram výletu musí umožniť primeranú regeneráciu vodiča a žiakov.

    Pri výletoch do hôr treba postupovať len po označených turistických chodníkoch, nepoužívať skratky a vyhýbať sa letným snehovým poliam. Horolezecké túry so žiakmi sa nepovoľujú. Žiaci nemôžu používať uzavreté

    lanovky, otvorené sedačky. Pri prechode cez vodnú plochu sa môžu použiť len

    hromadné verejné dopravné prostriedky.

    Žiaci musia na výlete rešpektovať príkazy vedúceho, inštruktorov, horskej služby a polície. Bez povolenia sa nesmú rozchádzať, vzďaľovať a inak narúšať program. Žiaci, ktorí porušili disciplínu musia ukončiť činnosť a ďalší pobyt vo vode sa im môže zakázať.

    Pre žiakov SŠ sa organizujú najviac jednodňové výlety v blízkom okolí s informovaným súhlasom zákonných zástupcov .

                                                                                                                     Príloha 9

    Plán opatrení pre prípad pandémie chrípky

    Monitorovanie chrípky je sledovanie chorobnosti na chrípku a rozdelenie ochorení v ľudskej populácii. Profylaxia je systém opatrení, ktoré majú zabrániť samotnému ochoreniu alebo šíreniu chrípkového ochorenia.

    Jedným z najúčinnejších profylaktických opatrení je očkovanie. Stupne intenzity šírenia nákazy sú:

    - sporadický výskyt ochorenia, kedy sa jednotlivé prípady ochorenia vyskytujú roztrúsene alebo len ojedinele a medzi jednotlivými ochoreniami nie je známa epidemiologická súvislosť,

    - epidemický výskyt ochorenia, kedy nastáva nahromadenie ochorení vyvolaných v pomerne krátkom čase na ohraničenom mieste s rovnakým pôvodcom nákazy,

    - pandemický výskyt ochorenia, kedy prichádza k rozsiahlej epidémii s neurčitým časovým a priestorovým ohraničením, s postihnutím veľkého množstva ľudí na rozsiahlom území,

    - endemický výskyt ochorenia, kedy prichádza k ochoreniu určitej časti populácie za normálnych okolností bežnému,

    - exotický výskyt ochorenia, kedy prichádza k ochoreniu, ktoré sa na danom území nevyskytuje.

    V rámci preventívnych opatrení školy pre prípad pandémie chrípky je potrebné zabezpečiť:

    1. Do 15. novembra v rozsahu jednej vyučovacej hodiny vzdelávanie detí a žiakov so zameraním na:

    - predchádzanie chrípkovému ochoreniu so zameraním na individuálne správanie a správanie sa v kolektíve,

    - základné symptomatické príznaky chrípkového ochorenia,

    - liečba chrípky a správanie sa v čase ochorenia.

    2.Od 15. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka monitorovať počet vymeškaných hodín. Ak počet neprítomných detí alebo žiakov prekročí 10% z celkového počtu žiakov, sledovať a vyhodnocovať dôvody

    neprítomnosti detí a žiakov na výchovno-vzdelávacom procese.

    3.Riaditeľka školy na požiadanie poskytne informácie podľa odseku 2 zriaďovateľovi školy .

    4.V období od 15. novembra do 15. apríla nasledujúceho roka vo vyššej miere zabezpečovať v triede nasledovné opatrenia:

    - v spolupráci so zákonnými zástupcami detí a žiakov zabezpečiť, aby každé dieťa alebo žiak mal v škole osobitný hygienický balíček, ktorý obsahuje vlastné mydlo, uterák a vreckovky,

    - pedagogickí zamestnanci vykonávajú priebežné kontroly používania osobitných hygienických balíčkov,

    - zabezpečiť vetranie tried po každej vyučovacej hodine,

    - v záujme zníženia prašnosti prostredia zabezpečiť umytie podláh chodieb školy alebo školského zariadenia, najmenej dva krát denne, a to po začiatku vyučovania a po skončení vyučovania. Raz do týždňa zabezpečiť dezinfekciu podláh.

    - zabezpečiť umytie podláh tried a odborných učební po skončení vyučovania,

    - zabezpečiť izoláciu žiaka od ostatných žiakov v prípade podozrenia na chrípkové ochorenie a bezodkladne informovať zákonného zástupcu žiaka,

    - zabezpečiť zvýšenú kontrolu dodržiavania hygienických predpisov týkajúcich sa školského stravovania, najmä so zameraním na osobnú hygienu detí a žiakov.

    V čase epidemického výskytu chrípkového ochorenia je potrebné

    zabezpečiť:

    Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia na chrípku prekročí 15% z celkového počtu detí alebo žiakov, príjmu sa nasledovné opatrenia:

    - po konzultácii s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva sa môže skrátiť vyučovacia hodinu na 40 minút,

    - zdrží sa organizovania školských výletov, exkurzií a ostatných hromadných školských podujatí.

    Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20% z celkového počtu detí alebo žiakov je potrebné:

    - oznámiť túto skutočnosť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,

    - zrušiť všetky záujmové krúžky a mimoškolské aktivity pri prudkom a perspektívnom náraste choroby,

- na základe odporúčania príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva prerušiť výchovno-vzdelávací proces.

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola, Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov Špeciálna materská škola, Špeciálna základná škola, Základná škola pre žiakov s autizmom, Praktická škola
    Matice slovenskej 11, 080 01 Prešov
  • +421 911 412 855 /ZRŠ /
    +421 911 868 933 /riaditeľka školy/
    +421 51 458 400 5 /oddelenie PaM/
    +421 911 868 927 /ekonomický úsek/
    +421 911 412 848 /hospodár školy/

Fotogaléria