28. mája 2014 sa konal 11. ročník tanečnej súťaže „Kráľ moderného tanca“ v Lipanoch. Do súťaže sa zapojilo deväť špeciálnych škôl. Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách do 10 rokov a nad 10 rokov. Našu školu reprezentovali mladší žiaci Vanessa Lejková, Adam Dzurenda, Miroslav Balog, Martina Kalejová a Lukáš Kaleja s vystúpením „Šmolkovia“, za ktoré získali 3. miesto. Druhú kategóriu nad 10 rokov reprezentovali staršie žiačky Mária Némethová, Lucia Ferková, Klaudia Červeňáková, Nikola Červeňáková a Andrea Červeňáková s tancom „Jabĺčko“. Umiestnili sa na 4. mieste. Mladších žiakov na vystúpenie pripravovali Mgr. Gamčíková a Mgr. Horváthová. Staršie žiačky pripravovala p. Gamčíková. Kostýmy pre staršie žiačky pripravila Mgr. Daráková.
Naši žiaci získali aj cenu poroty za výber hudby a vizáž. Všetci tanečníci dostali malé občerstvenie a sladkú odmenu. Vládla veselá tanečná atmosféra.
Mesto Prešov a Základná škola Šrobárova 20 v Prešove usporiadali 15. mája 2014 o 17. hodine v kine Scala v Prešove benefičný koncert venovaný našim žiačkam Zuzke a Katke Polákovým s názvom O umení umením. Bol zostavený z vystúpení žiakov prešovských základných škôl. Našu školu, históriu i súčastnosť, predstavila pani riaditeľka PaedDr. Chalupová. Roky Katky a Zuzky strávené v školských laviciach priblížila v prezentácii ich súčasná triedna učiteľka Mgr. Timková. V kultúrnom programe účinkovali aj žiaci I. C, autistických tried, 1.a 2. ročníka a PrŠ. Naši najmenší žiaci vystúpili spolu so svojimi učiteľkami s tancom "Šmolkovia". Žiaci z autistických tried spríjemnili program country tancom. Obdarované sestry Zuzka a Katka spolu so svojimi spolužiakmi a učiteľkami zahviezdili v scénickom tanci "New York". Do programu sa zapojili učiteľky našej školy Mgr. Gamčíková, Mgr. Timková, Mgr. Vaľušová, PhDr. Kmecová, PaedDr. Gliganičová, Mgr. Čerevková, Bc. Imrichová, PaedDr.Taišová PhD., Bc. Martinková, Kollárová, Mgr. Horváthová, PaedDr. Švidroňová, PaedDr. Farbancová, Mgr. Ištvanová a Miheličová .
Účastníkov koncertu prišiel pozdraviť aj primátor mesta Prešov pán Hagyari. Dobrovoľné vstupné bolo odovzdané rodičom dievčat.
Šestnásty ročník speváckej súťaže Jakuboviansky slávik sa uskutočnil 15. mája 2014. Do súťaže sa zapojilo trinásť špeciálnych škôl nášho okresu. Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách do dvanásť a nad dvanásť rokov a v troch speváckych kategóriách v speve rómskych, ľudových a moderných piesní.
Našu školu reprezentovali tri žiačky. Vaneska Lejková, žiačka druhého ročníka, v kategórii mladší žiaci spievala modernú pieseň „Dobrý drak“ a získala pekné tretie miesto. Staršie žiačky Daniela Gáborová a Mária Némethová spievali modernú pieseň „ V sieti ťa mám“ a ľudovú pieseň „ A ja taká čarna“.
Dievčatá do súťaže pripravila a na akordeóne doprevádzala pani učiteľka Mgr. Sylvia Gamčíková.
Všetci súťažiaci dostali za odmenu darčekovú tašku. Počas dňa panovala príjemná a priateľská atmosféra.
Putovný pohár integrácie sa uskutočnil dňa 14. 5. 2014 v Prešove. Zúčastnilo sa ho osem futbalových družstiev, ktoré boli rozdelené do dvoch skupín. Okrem družstiev z Prešovského kraja (Prešov, Vranov, Jarovnice, Chminianske Jakubovany, Malý Slivník, Zborov) o pohár zabojovali aj chlapci z poľského mesta Rzesov. Naši športovci po remíze a dvoch prehrách nepostúpili do semifinále a celkovo skončili na 7. mieste.
Bohatý program sme predstavili divákom v ZOC Max v Prešove. Neposedná včielka Maja a trúdik Vilko nás sprevádzali svetom tanca, piesní i básničiek. Nechýbali Šmolkovia, Popoluška, dobrý drak, rodinka ježkov, ba ani zopár komárov. Zaujali aj tanečné kreácie na chytľavú melódiu piesne Zuzulienka v podaní šikovných učiteliek. Účinkujúci si za svoje výkony vyslúžili dlhý potlesk a všetci si domov odniesli príjemný pocit z pekne stráveného popoludnia.
Naši žiaci (Balog R., Dužda M., Oláh E., Hricko E., Balog D., Varga J., Bandy V.) sa zúčastnili 6. ročníka futbalového turnaja v Zborove pod názvom Romale cup 2014. Na tento turnaj sa prihlásilo 9 družstiev: Prešov - Masarykova, Matice slovenskej, Chminianske Jakubovany, Giraltovce, Lipany, Bardejov, Svidník, Vranov a Zborov. Súťažilo sa v dvoch skupinách. Žiaci odohrali 4 zápasy s bilanciou dve remízy a dve prehry. Do ďalších bojov o medaily však nepostúpili.
Medzinárodný deň tanca sa oslavuje už od roku 1982, vždy 29. apríla ako pripomienka na slávneho francúzskeho choreografa a tanečníka, zakladateľa moderného baletu J.G. Noverra. Posolstvom tohto dňa je okrem oslavy tanca, aj prekonávanie bariér. Tanec hovorí univerzálnym jazykom. Dáva priestor pre radosť, slobodu a voľnosť. To bolo motiváciou, prečo sme v našej škole usporiadali Deň tanca. Naši žiaci si pripravili tanečné vystúpenia z oblasti spoločenských i ľudových tancov. Do školy zavítali hostia z tanečného štúdia SOUL v Prešove, mladučkí sólisti Danielka Miščíková a Erik Varga i folklórny súbor Sedličan. Zahanbiť sa nedali ani naše kolegyne, ktoré pre žiakov zatancovali oblečené v dobových šatách. K poslednému bodu programu patril nácvik populárnej zumby. Organizátorky, p. učiteľky Mgr. Gamčíková a Mgr. Timková, ktoré nás viedli celý deň, na záver aktívnym účastníkom odovzdali zaslúžené medaily. Počas celého dopoludnia boli naši žiaci vedení k uvedomeniu si, že tanec je o disciplíne, práci, učení, pohybe, tradícii a komunikácii.
Dňa 15.4. 2014 žiaci našej školy v sprievode triednych učiteľov a p. uč. Mgr. Darákovej, ktorá zabezpečila exkurziu navštívili SŠ Lesnícku na Kollárovej ulici v Prešove. Na pôde školy ich privítala p. Ing. Vlasta Bodnárová a oboznámila s programom dňa. Bol veľmi zaujímavý. Traja študenti zaviedli našich žiakov do záhradných priestorov, kde bolo pripravené pátranie po stopách zvierat. Jeden zo študentov priniesol na hrubej koženej rukavici na ukážku živého myšiaka argentínskeho, ktorého si mohli naši žiaci pohladkať a podržať. Bol to neopísateľný zážitok sprevádzaný obavami a napätím. Potom zamierili ku kotercom s jazvečíkmi. Hoci spoza pletiva z drôtu psi prejavili veľkú radosť z príchodu našich žiakov. Exkurzia pokračovala do záhradného altánku. Tam, po krátkom oddychu bolo pripravené poznávanie drevín, plodov a semien rastlín. Chladné počasie žiakov vyhnalo do budovy školy. Dlhými chodbami, plnými vitrín ako v prírodopisnom múzeu, sa dostali do počítačovej miestnosti, kde posledný zo študentov pre nich prezentoval film o spoločenstve lesa. Úplne na záver žiaci vypracovali PL s osem smerovkou a hádankami o rastlinách a dostali aj drobné propagačné prezenty.
„Vajíčko červené, vajíčko zelené,
dnes každé vajíčko je pekne sfarbené.
Kdeže tie vajíčka odtiene vzali,
veď farbu hnedú len spočiatku mali".
Prípravy na veľkonočné sviatky boli v plnom prúde v DSS Slniečko, kde dňa 14. 4. sa žiaci i učitelia venovali zdobeniu kraslíc. Techniku zdobenia vajíčok voskom im priblížila pani Mária Majerníková, ktorá prijala pozvanie a bola milým hosťom. Každého žiaka i učiteľa obdarovala nádhernou kraslicou, za čo jej žiaci zaspievali piesne s jarnou tematikou. Príjemný a tvorivý deň ukončili maľovaním kraslíc a ich výstavou.
Školského kola GLP sa dňa 9.4. 2014 zúčastnilo 24 žiakov, ktorí súťažili v prednese poézie a prózy. Vyhodnotenie:
kategória-var. A – poézia – mladší žiaci – I.st.
miesto: Vanessa Lejková
miesto: Dominika Balogová
miesto: Martina Kalejová
kategória-var. A – poézia – starší žiaci – II. st.
miesto: Marek Petra
miesto: Kamila Petíková
miesto: Mária Némethová
kategória-var. A – poézia – starší žiaci – II. st. – 1. miesto: Andrea Červeňáková
kategória-var. B a C – mladší žiaci (poézia, próza)
miesto: Alex Kolcun
miesto: Marco Prokop
miesto: Peter Sirotňák
kategória-var. B a C – starší žiaci (poézia, próza)
miesto: Miroslav Dušenko
miesto: Bohdan Pavlovský
miesto: Katarína Poláková
kategória - žiaci praktickej školy(poézia, próza)
miesto: Michal Slaninka
miesto: Veronika Figulová
miesto: Katarína Bačová
Bez vody niet života na Zemi, 22. marca si ju celý svet pripomenul, a ani my sme na ňu nezabudli a spoločne ju oslávili.
Svetový deň vody bol po prvý raz vyhlásený v roku 1992 na konferencii Organizácie spojených národov v brazílskom Rio de Janeiro a dňa 22. marca 1993 bol oslávený vôbec prvý krát. Všetky členské štáty OSN boli vyzvané, aby uskutočnili informačné kampane, ktoré zdôraznia význam vody nie len pre človeka a ekosystémy, ale aj pre sociálnu a ekonomickú úroveň. Svetový deň vody sa v roku 2014 nesie v znamení hesla: Voda a energia. OSN zvolila túto tému, aby zvýšila povedomie o vzájomných väzbách medzi nimi a upriamila pozornosť aj na lepšie využívanie vody v zelenej ekonomike.
Deň aktivít sa začal vysielaním školského rozhlasu a prípravou prezentácií na rôzne témy napr. kolobeh vody v prírode, význam vody pre život, vodné živočíchy, zdroje vody, skupenstvá vody a pod. Nemenej dôležitou bola inštruktáž o šetrení vodou v priestoroch školy. Záver patril rozprávke o vode.
Súčasná generácia si nedostatočne uvedomuje, aká je voda vzácna a nedokáže ňou šetriť. Preto je dôležité rozvíjať ekologické myslenie žiakov, ich pozitívny postoj k prírode, ktorej je voda neoddeliteľnou súčasťou. Aktivity nám pripravili Mgr. Kovaľová, Mgr. Daráková a Mgr. Vaľušová.
Dňa 15.4.2014 o 9.00 hod. sa uskutoční XIX.ročník krajskej súťažnej prehliadky v prednese poézie a prózy Gaňov literárny Prešov
Dňa 31. 3. 2014 žiaci z DSS Slniečko navštívili Knižnicu P.O.Hviezdoslava v Prešove,
oddelenie beletrie a náučnej literatúry na Levočskej 1. V nových priestoroch knižnice
nás s úsmevom privítala milá pani knihovníčka. Oboznámila nás s výpožičným poriadkom,
s bohatou ponukou kníh, s možnosťami, ako sa do knižnice prihlásiť a stať sa čitateľom.
Takisto sme sa dozvedeli, aké knihy v knižnici sú a pre koho sú určené, ako sa treba k nim
správať a čo všetko sa z nich dozvieme. Po úvodných slovách sme sa porozhliadli po knižnici,
poprezerali si zaujímavé a krásne ilustrované knižky. Žiakov najviac zaujali encyklopédie
zvierat, ktoré sme si spolu prezreli. Návšteva knižnice sa všetkým páčila.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov 21.3. sa na našej škole konalo dopoludnie plné pozoruhodných aktivít, ktoré pripravili pani učiteľky PaedDr. Taišová, PhD., PaedDr. Švidroňová, PaedDr. Farbancová a Mgr. Čerevková.
Medzinárodný deň lesov - Svetový deň lesov vznikol na 23. Valnom zhromaždení Európskej poľnohospodárskej konfederácii (ECA) a je iniciovaný od roku 1971 Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Cieľom je vytvorenie povedomia o význame, prínose a hodnotách lesov. Lesy tvoria elementárnu úlohu pre životné prostredie na Zemi. Sú nenahraditeľné, a preto si ich musíme chrániť. Tieto a iné významné poznatky získali žiaci od pani Jakubčinovej A. z Lesoochranárskeho zoskupnenia VLK v rámci besedy a premietania dokumentárneho filmu Vlčie hory. Žiaci z odpadového i prírodného materiálu následne vytvorili stromy, ktoré sa inštalovali vo vestibule školy. Na školskom dvore tiež vysadili ihličnan ako pamiatku na tento príjemne strávený deň.
Škola – dielňa tvorivosti
V znamení tvorivosti sa niesol 28. február 2014. Cieľom dňa, okrem rozvíjania tvorivosti žiakov i učiteľov, bolo aj oboznámenie sa s rôznymi remeslami, či prezentácia praktických zručností žiakov pre študentov špeciálnej pedagogiky z Prešovskej univerzity.
Hovorí sa, že kreatívny človek je motivovaný túžbou dosiahnuť a nie túžbou poraziť ostatných. V tento deň sme boli víťazmi všetci. Ako v úli to vrelo v tvorivých dielňach a ateliéroch: vo výtvarnom ateliéri (maľba na plátno, sklo), v modelárskej dielni (práca s hrnčiarskou hlinou), umeleckom ateliéri (nácvik piesne a tanca), kreatívnom ateliéri (práca s odpadovým materiálom), krajčírskej dielni, v ateliéri paličkovania, košikárskej dielni (pletenie z papiera), prútikárskej dielni a v žiackej kuchynke (pečenie). Pri práci žiakom pomáhali aj hostia: p. Magda Rusinková pri paličkovaní, p. Anna Lepotová pri pletení z papiera a p. PaedDr. Ladislav Gaľa tvoril korbáče z prútia. Záver dopoludnia, ktoré pre žiakov pripravili pani učiteľky Mgr. Daráková, Mgr. Horvátová, PaedDr. Gaľová, patril prezentácii prác i ochutnávke sladkých koláčikov.
„ČÍM BUDEM?“
Deň aktivít pre žiakov so zameraním na voľbu povolania sa uskutočnil 20. februára 2014.
Cieľom bolo atraktívnou formou oboznámiť žiakov 7. a 8. ročníka s učebnými odbormi, ktoré ponúkajú odborné učilištia pre absolventov špeciálnych základných škôl.
Aktivít so žiakmi sa ujali odborné zamestnankyne centra špeciálno-pedagogického poradenstva Mgr. Borovská a Mgr. Okruhľanská. Prostredníctvom zážitkového učenia, učenia s využitím interaktívnych prvkov, didaktických hier a hrania rolí, žiaci získavali predstavy a vedomosti o jednotlivých povolaniach v priebehu 3 vyučovacích hodín.
„Práca ľudí“ bola nosnou témou interaktívnych pracovných listov, ktoré žiaci riešili na interaktívnej tabuli. Pozreli si aj prezentáciu v programe PowerPoint „Na stavbe“. V oboch aktivitách sa oboznamovali s významom práce človeka, jednotlivými povolaniami, pracovnými materiálmi, prostriedkami a nástrojmi.
Ďalšia časť bola venovaná práci v skupinách. Každá skupina žiakov predstavovala jeden z odborov: kuchár, murár, krajčír. Murársky meter, kuchárska čiapka a sukňa vyrobené z papiera a kartónu boli prvými samostatnými výrobkami žiakov. Každý odborník musí o svojej práci vedieť informovať aj verejnosť. Preto sa žiaci sústredili na výrobu plagátu, ktorý predstavuje ich profesiu.
No a záver? Každá skupina išla s „kožou na trh“. Prezentovali poslanie zvoleného učebného odboru pred ostatnými spolužiakmi. Museli čeliť aj takým otázkam: „Čo by si urobil s dierou na nohaviciach?“, „Z ktorých surovín sa dá pripraviť zdravé jedlo?“ „Na čo nám slúži vodováha?“ A odpovede boli naozaj zaujímavé
Nuž, učíme sa pre život!
V kalendári patrí štrnásty február menu Valentín. S ním sa spája aj známa legenda o svätom Valentínovi a jeho nenaplnenej láske. Aby sa s ňou naši žiaci viac zoznámili, aby spoznali zvyky a históriu, ktorá sa viaže k tomuto menu, zorganizovali kolegyne Gliganičová, Martinková a Imrichová v našej škole v piatok 14.2. 2014 skvelý Valentine day.
Na prvých dvoch hodinách sa žiaci oboznámili s históriou a legendou svätého Valentína. Počas týchto chvíľ, boli žiaci zároveň pomaľovaní valentínskymi srdiečkami na lícach. V triedach zhotovili originálne srdcia, maľovali omaľovánky a písali Valentínky, ktoré zozbieral valentínsky poštár.
Na tretej a štvrtej hodine sa uskutočnila prezentácia prác a rozdávanie Valentínok adresátom. Valentínsky deň pokračoval súťažami, zábavou a nakoniec diskotékou. Všetci sa príjemne uvoľnili, poučili, ale hlavne mali možnosť uvedomiť si, že lásku treba rozdávať stále a nie iba na valentínsky deň.
Každoročne sa v Parku kultúry a oddychu uskutočňuje umelecko-kultúrna prehliadka pod názvom „Krása života“ pod záštitou Okresnej rady Slovenského zväzu zdravotne postihnutých v Prešove.
8. októbra 2013 sa tejto prehliadky zúčastnila aj naša škola, ktorá sa prezentovala umeleckými prácami žiakov. Výstavu našich prác nainštalovali p.uč. Gomolová a p. uč. Kovaľová.
S kultúrnym programom vystúpili žiačky Daniela Gáborová a Vanessa Lejková s pásmom ľudových piesní, ktoré sprevádzala p. uč. Gamčíková hrou na akordeón. Žiak praktickej školy Michal Slaninka pod vedením p. uč. Kovaľovej predniesol báseň „Komár“.
Svojím vystúpením sme vytvorili príjemnú atmosféru. Foto z akcie si pozrite v našom fotoalbume.
Tak ako každoročne, aj tento rok sme spoločne pripravili Vianočnú besiedku. Niesla sa v duchu tradičnej rozprávky Mrázik, ktorá zimným príbehom a kostýmami očarila všetkých hostí. V úvode prišiel prítomných potešiť svojou vinšovačkou Mirko Dušenko. O chvíľu zaznela pieseň o Popoluške a s ňou vystúpili deti s tancom na vozíkoch. Na záver nám zatancovali na ľudovú nôtu a v ľudových kostýmoch. Ako hostia vystúpili klienti z občianskeho združenia Barlička s pásmom kolied a piesní s rezkým chytľavým tancom Zumba. Nakoniec nasledovalo pohostenie, ktoré sme si pripravili spoločne s rodičmi.