Ľady pukli, sneh sa stráca. Načo kryť sa? Načo báť sa?
Lístky trčia od stebielka jak motýlie krídelká.
Deň, dva - už je kvietok vonku! Srdiečko má v bielom zvonku:
Bim - bam, slnko, vyjdi z chmár! Rozsyp lúče na chotár!
A už nám klope na dvere jar i Veľká noc! Tešíte sa? Chlapci už iste dumajú nad pletením korbáčov a dievčatá budú čoskoro vyberať medzi zdobením kraslíc a bezpečným úkrytom pred šibačmi! Kým však príde Veľká noc inšpirujte sa našou výstavkou.
Pani učiteľka PaedDr. Gaľová, Mgr. Šarossy, Mgr. Nehila a Mgr. Kormoš pripravili našim žiakom dňa 20. marca 2015 deň aktivít na tému „Požiarna ochrana.“ Zabezpečili pútavý program s posádkou HaZZ v Prešove.
Aby sa žiakom čakanie na hasičov a ich auto so striekačkami a vodou nevidelo také dlhé, prvé dve hodiny sa venovali náučným aktivitám. Sledovali prezentácie, riešili PL, vyfarbovali omaľovánky, besedovali o požiaroch a protipožiarnej prevencii.
Príchod hasičského auta bol veľkolepý. Žiaci z okien tried mávali prichádzajúcim hasičom, tak sa ich nevedeli dočkať. Obliekanie, prezúvanie a presun na školský dvor preto trval iba kratučkú chvíľu. Názornú ukážku zásahu, nadviazanie spojenia s operačným strediskom, opis auta, skafandra a ostatného vybavenia hasičského auta sledovali žiaci na školskom ihrisku s veľkým záujmom .
Najväčšou atrakciou bolo striekanie vody na terč, ale aj posedenie v hasičskom aute. Žiaci spoznali výstroj hasiča a celé vybavenie hasičského auta. Záver patril poďakovaniu i obrovskému opakovanému potlesku.
V rámci využívania Programu rozvoja osobnosti žiaka so zameraním na drogovú prevenciu sa 13. marca 2015 uskutočnila aktivita so žiakmi.
Prípravy a realizácie sa ujali špeciálne pedagogičky Centra špeciálno-pedagogického poradenstva Mgr. Borovská a Mgr. Okruhľanská. Úvodná časť aktivity bola zrealizovaná v učebni informačno-komunikačných technológií. Žiaci si pozreli video na tému škodlivosti fajčenia s názvom „Príbeh orgánov“. Aby sa žiaci zdôverili so svojimi skúsenosťami s cigaretou, bolo potrebné navodiť atmosféru vzájomného porozumenia. Podarilo sa to čítaním „spovedí“ mladistvých fajčiarov uverejnených v časopisoch pre mládež. Žiaci následne hovorili o fajčení svojich rodičov, súrodencov, kamarátov, viacerí sa zdôverili aj so skúsenosťou s prvou cigaretou. Žiaci však chápali, že fajčenie je nezdravé, lákalo ich však čaro nepoznaného. Bližšie informácie o škodlivosti fajčenia, o vzniku závislosti a vážnych chorôb sa žiaci dozvedeli z prezentácie PowerPoint s názvom „Fajčenie áno, alebo nie?“
Druhá časť aktivity prebiehala v triede. Úlohou žiakov bolo pripraviť náučné plagáty. Prvá skupina pripravila plagát na tému „Fajčenie“, s obrázkami a heslami vzťahujúcimi sa k problematike. Druhá sa zaoberala otázkou „Prečo nefajčiť?“ Tretia skupina vo svojom plagáte spropagovala zdravý životný štýl a zmysluplné využívanie voľného času formou športu a záľub. Vytvorené plagáty žiaci v skupinách prezentovali ústnou formou pred triedou.
V záverečnej časti si žiaci získané vedomosti overili pripraveným testom. Otázky testu sa týkali oblastí: škodlivín obsiahnutých v cigaretách, závislosti a ochorení, ktoré fajčenie spôsobuje, pasívneho fajčenia a zákonov a predpisov týkajúcich sa fajčenia a dostupnosti tabakových výrobkov deťom a mladistvým. Žiaci na otázky odpovedali vybraním jednej alebo viacerých správnych odpovedí.
Na záver sme vyzdvihli aktivitu žiakov a snahu o spoluprácu v rámci skupín. Pochválili sme ich za disciplínu a zodpovedný prístup k práci. Veríme, že hlavnú myšlienku „Nefajčiť je moderné“ si so sebou ponesú celým svojim životom.
Príspevok spracovala: Mgr. Marta Borovská
V DSS Slniečko si 13. februára 2015 pripomenuli sviatok svätého Valentína veľkou zábavou. Žiaci sa porozprávali o zvykoch a tradíciách, ktoré sa v tento deň zachovávajú. Spontánne rozprávali o láske, kamarátstve, aj o vzájomnej pomoci. V ten deň si ešte vyrobili slimákov so srdiečkovými domčekmi pre rodičov. Nechýbali súťaže družstiev v rôznych disciplínach napríklad: "Nájdi svoje papuče, Neposlušná veverička, Veža z rúk a ďalšie veselé hry".
Dňa 20.2.2015 sme zrealizovali deň počítačovej a internetovej bezpečnosti. Program dňa pripravili kolegovia Mgr. Chrapčiaková, Mgr. Šárossy a Mgr. Nehila. Pripravili power pointové prezentácie, pracovné listy a úlohy, ktoré sa týkali tém „Bezpečne na internete, Základné pojmy IT, Deti pri počítači, Ako na internete, Správame sa bezpečne na Internete, Internet a počítačová bezpečnosť, Bezpečne na internete 1, 2, 3“.
Žiakov rozdelili do skupín podľa počítačovej zdatnosti na starších a mladších a jednotlivé úlohy rozpracovali do štyroch vyučovacích hodín. Pre učiteľov pripravili príslušný komentár k animovanému seriálu Ovce, aby ľahko, prístupne a na elementárnej úrovni sprostredkovali problematiku bezpečnosti pri práci s počítačom a možného rizika pri práci s internetom aj tým najmladším žiakom. Žiaci sa dozvedeli sa o nástrahách pri práci s počítačom na sociálnych sieťach a hlavne o nebezpečnom kontaktovaní sa s neznámymi ľuďmi, ktorí žiakom môžu ublížiť.
Počas praktických činnosti žiaci zistili, aké sú dôsledky navštevovania nebezpečných web stránok, prípadne otvárania neznámych mailov a podobných udalostí.
V pondelok 9. februára v dopoludňajších hodinách sa uskutočnil v DSS Slniečko fašiangový karneval. Vo všetkých triedach to vyzeralo ako v rozprávke. Boli tam Pepek námorník, motýlia princezná, víla Zvonilka, rytier, krokodíl, zebra, väzeň a ďalšie krásne masky. Každá maska mala svoje čaro. Po prehliadke a fotení nasledovali rôzne súťaže. O sladké pohostenie sa postarala p. Magdová, mamka našej žiačky, ktorá pre deti upiekla krásnu tortu v podobe šaša. Potom už nastal čas pre tanec, kde sa deti poriadne vyšantili. Bolo krásne, bolo veselo a všetci si to skutočne užili.
Naša škola sa zapojila do enviroprojektu, aby získala finanancie na skrášlenie školy - interiéru i exteriéru. Pani učiteľkám Mgr. Vaľušovej a Mgr. Timkovej sa podarilo vniesť do našich priestorov viac zelene, utvoriť kútiky okrasných kvetov, bylín, ovocných kríkov, skalky a pod. Za aktívnej účasti učiteľov, žiakov i rodičov sme vniesli do priestorov školy pocit - ducha rodinnej pohody. Tento projekt sa uskutočnil vďaka podpore spoločnosti Siemens s.r.o.
„Zaobchádzajte s človekom podľa toho,
aký je a on takým zostane.
Zaobchádzajte s človekom podľa toho,
akým by mohol byť a on sa takým stane.“
Vedenie školy a zamestnanci Centra špeciálno-pedagogického poradenstva sa stretli s vedúcimi zamestnancami škôl, školskými špeciálnymi pedagógmi a psychológmi, výchovnými poradcami a učiteľmi škôl, kde sa vzdelávajú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pre veľký záujem sa stretnutie uskutočnilo v malej aule Metodicko-pedagogického centra v Prešove.
Obsahom stretnutia bola problematika diagnostiky, zaraďovania a vzdelávania žiakov s mentálnym a viacnásobným postihnutím v špeciálnych školách, v špeciálnych triedach základných škôl a žiakov individuálne integrovaných v bežných triedach základných škôl. Za zriaďovateľa školy prijala pozvanie PhDr. Anna Böhmerová, vedúca oddelenia odborných a metodických činností Okresného úradu v Prešove. Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Prešove zastupovala riaditeľka PhDr. Viera Hybenová.
Stretnutie otvorila krátkym príhovorom riaditeľka školy PaedDr. Andrea Chalupová. Vystúpenie PhDr. Böhmerovej, sa nieslo v duchu zdôraznenia významu školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie, ako inštitúcií pomáhajúcich v procese výchovy a vzdelávania žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Stretnutie ďalej viedla Mgr. Borovská, koordinátorka centra. V úvode predstavila zameranie a odbornú činnosť poskytovanú centrom.Požiadavky na obsahové náležitostí žiadostí o vyšetrenie predostreli Mgr. Žuffová Eleková, špeciálna pedagogička a Mgr. Sinčáková, psychologička, ktorá poukázala aj na používané diagnostické psychologické testy a ich využitie u jednotlivých vekových skupín detí. K problematike špeciálno-pedagogickej diagnostiky, jej záverom a odporúčaniam, ktoré sú východiskom pri zaraďovaní žiakov a ich následnom vzdelávaní hovorila Mgr. Okruhľanská, špeciálna pedagogička.
Odborný príspevok PhDr. Hybenovej, poukázal na možnosti spolupráce oboch centier pri diagnostikovaní žiakov s mentálnym postihnutím. Zaoberal sa tiež dôležitosťou správneho diagnostikovania a zaraďovania detí zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia. Najčastejšie vyskytujúce sa nedostatky pri zaraďovaní a vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím boli nosnou témou vystúpenia Mgr. Borovskej, špeciálnej pedagogičky. Hovorila aj k platnej legislatíve v tejto oblasti a k školskej integrácii. Zaoberala sa aj právami dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami vo výchovno-vzdelávacom procese.
Diskusia a výmena skúseností bola zameraná na konkrétne príklady z praxe, viacero oblastí sa dotýkalo diagnostikovania a vzdelávania žiakov s viacnásobným postihnutím a žiakov v školskej integrácií. Prítomní diskutovali tiež o možnostiach posilnenia terénnej práce centra, ktorej úskalia tkvejú najmä v materiálno-technickom a finančnom zabezpečení.
Záver a ukončenie pracovného stretnutia spestril krátky videoklip, ktorý poukázal na možností detí s mentálnym postihnutím, ktorých schopností sa pri správnom vedení rozvinú na požadovanú úroveň v duchu sprievodného motta stretnutia.
Príspevok spracovala: Mgr. Marta Borovská
Oslavy polročného hodnotenia výsledkov práce našich žiakov sme spojili s fašiangovou veselicou a vydarilo sa. Vo štvrtok 29.1.2015 sa naši žiaci dobre zabavili a urobili si dobrú náladu na slávnostné piatkové preberanie výpisov zo slovného hodnotenia a polročnej klasifikácie. Žiaci aj učitelia dodržali programový harmonogram, ktorý zostavili pp. uč. Mgr. Vaľušová, Mgr. Vaňová, Mgr. Albertyová a Mgr. Zbihlejová, a tak bolo dostatok času aj na rozhovory o fašiangových zvykoch, aj na prípravu masiek, na prezentáciu vlastnej tvorby spojenú so súťažami a samozrejme na najlepšiu časť dňa - diskotéku. Niektorí žiaci ťažko niesli, že práve ich maska nevyhrala, hoci sa s jej prípravou toľko natrápili, ale v živote to už ak chodí. Ale nikdy nie je nič stratené. Možno v piatok 30.1. 2015 práve oni získali výborné ocenenie polročnej práce.
A tu sú ešte mená šťastlivcov, žiakov, ktorých masky najviac zaujali porotu v zložení Mgr. Anna Albertyová, PaedDr.Lýdia Taišová, PhD. a Mgr. Martina Chrapčiaková :
1. miesto Tomáš Macej s maskou Hrozno, 2. miesto Anička Rišková ako Lesná Víla, 3. miesto si odniesol Dávid Dobrovič v maske Deduško Večerníček, 4. miesto patrilo Alici v krajine zázrakov, za ktorú sa prezliekla Vaneska Lejková. Minnie Mouse Martiny Oláhovej získala 5. miesto. 6. miesto obsadila maska Škriatok Marka Giňovského a 7. miesto si vyslúžil Peter Sirotňák v maske Piráta.
Program besiedky v DSS Slniečko sa niesol v duchu vianočného špeciálu, ktorý moderoval Mirko Dušenko. Priamy prenos televízneho programu sme začali rozprávkou O troch prasiatkach, kde okrem hlavných postáv sme zapojili do účinkovania aj rodičov. Po odvysielaní rozprávky sa moderátor spojil s rádiom Expres a všetci zaspievali raperskú pieseň od Ega a Dj Roberta Buriana. Záver spoločných slávnostných chvíľ patril prednesu básne. Nezabudli sme ani na pohostenie dobrotami, ktoré sme pripravili spoločne s rodičmi.
Krúžok "Veselá paleta" pod vedením p.uč. PaedDr. Heleny Gaľovej sa teší zo svojho úspechu v súťaži s Mackom Pusíkom, vyhlásenou Pražskou vydavateľskou spoločnosťou. Vďaka výhre v súťaži žiaci získali krásnu knihu Deň na lúke a omaľovanku s nálepkami Maľovanie s Majou. Úprimne sa tešíme a blahoželáme!
"Zima je tu, márna sláva,
mráz štipľavé nám pusy dáva.
Naši žiaci sa však neľakajú,
teplé bundy obliekajú.
Veď by to bol skoro hriech,
nevyužiť, že je sneh.
Nesmie chýbať guľovačka,
stavať snehuliaka, to je hračka."
Ako sme si sneh v Slniečku s deťmi užili, si môžete pozrieť aj na fotografiách.
Vianočná akadémia, ktorá je už nenávratne za nami, priniesla posolstvo. Jedni na nej napísali „list Ježiškovi“, iní vložili odkaz do sŕdc prítomných, že aj naši žiaci vedia rozdávať radosť a potešenie. Atmosféra v našej škole 17. decembra 2014 kedy sa uskutočnila vianočná besiedka, bola veľmi dojímavá. Hoci nešlo o kvalitu žiackych vystúpení, tak tá vôbec nechýbala. Dlhotrvajúci potlesk na záver bol dôkazom toho, že každý dal do svojho výkonu maximum. Organizátori pp. Gaľová, Timková, Vaľušová, Gamčíková, Daráková, Chrapčiaková, Gliganičová sa s plným nasadením a entuziazmom ujali svojich úloh. Nápomocní boli však všetci: triedni učitelia, asistenti, nepedagogickí pracovníci, účinkujúci, ale aj rodičia za výdatnej podpory vedenia školy. Za to všetkým patrí naša vďaka. Na tomto mieste chceme spomenúť aj slová vďaky, ktoré na akadémii odzneli v príhovore pani riaditeľky PaedDr. Chalupovej. Učitelia, rodičia aj sponzori z radov rodičov finančne prispeli, aby naša škola mohla zakúpiť masážny matrac ENA BIO, ktorý slúži na regeneráciu a rehabilitáciu pohybového aparátu našich detí. Na záver už iba to najdôležitejšie: odštartovali sme éru organizovania vianočnej akadémie v našich, novozrekonštruovaných priestoroch vestibulu školy.
15. 12. 2014 sa v PKO konalo slávnostné oceňovanie darcov krvi organizované Červeným krížom v Prešove. Na tejto slávnosti sa zúčastnili aj naši žiaci, ktorí pod vedením svojich učiteliek vystúpili s krátkym programom pre hostí.
Mladší žiaci pod vedením pani učiteľky Gamčíkovej si pripravili veselý tanec Gumimacko. Starší žiaci z autistických tried pod vedením pani učiteliek Kmecovej, Čerevkovej, Vaľušovej, Vaňovej a Imrichovej zatancovali v štýle rokenrolu. Do programu prispel básničkou Miško Slaninka. Keďže sa blíži vianočný čas, záver programu patril vianočnej kolede, ktorú žiaci zaspievali s doprovodom harmoniky pani učiteľky Gamčíkovej.
Učitelia a zamestnanci školy darovali krv 19. 12. 2014 v priestoroch školy.
Veľké ĎAKUJEME štedrým zamestnancom našej školy za finančný sponzorský dar, za ktorý bol zakúpený rehabilitačný matrac "MM239 enabio" určený pre ľudí s poruchami pohybového aparátu. Polohovateľné kreslo pod tento matrac zabezpečil PaedDr. Lorinc - ĎAKUJEME. Zároveň tiež ĎAKUJEME rodine, ktorá prispela finančnou čiastkou 50 eur, za čo sa zakúpil aromadifuzér s prehrávačom melódií.
Zoznam zamestnancov, ktorí prispeli finančnou čiastkou: DAR(1).docx
"Fujavicu šťastia, víchricu pohody, závej radosti,
len malú vločku všedných starostí
a hlavne lavínu zdravia a lásky v novom roku 2015..."
V DSS Slniečko sme mali divadelné predstavenie o „Guľkovi Bombuľkovi" z divadielka Cililing a po predstavení nás prišiel navštíviť Mikuláš. Žiakom sa páčil príbeh, kde Bombuľko spoznal nových kamarátov. Po predstavení sme sa zabávali spolu s Mikulášom, ktorý s každým žartoval. Na záver sme mu zaspievali a zarecitovali. Záverečné fotenie s Mikulášom bolo zlatým klincom programu.
Dňa 25. 11.2014 sa žiaci praktickej školy, Jakub Semančík a Veronika Figulová, zúčastnili pod vedením triednej učiteľky Mgr. Kovaľovej piateho ročníka prezentácie odborno-praktických zručností „Škola života.“ Akciu organizovala Spojená škola internátna, Masarykova, Prešov v spolupráci OZ Zanebudka. Účastníci sa prezentovali v piatich skupinách úloh: zdravotná a rodinná výchova (napr. kúpanie bábiky, obliekanie a zavinutie bábätka do zavinovačky), ručné práce (zvesiť a roztriediť suchú bielizeň, poskladať ju), domáce práce a údržba domácnosti (prezliecť detskú posteľnú bielizeň v postieľke), pomocné práce v kuchyni – stolovanie (pripraviť slávnostnú tabuľu, vyžehliť obrus, dekorovať stôl, ozdobne poskladať servítky), príprava jedál a výživa (pripraviť predjedlo – obložený tanier zo surovín: zelenina, syr, šunka, saláma, vajíčko, pripraviť teplý nápoj a pod.) Na záver čakal všetkých slávnostný obed a sladké prekvapenie v podobe torty. Mňam...
O deň skôr, v piatok 5.12.2014, prišiel do našej školy Mikuláš. Žiaci sa na jeho príchod veľmi tešili a poriadne sa na to pripravili. Počas celého dopoludnia nechali učebnice v aktovkách, veď o zvykoch a tradíciách sa počas celého týždňa toho naučili neúrekom. Všetku svoju aktivitu sústredili na prípravu záplat dobrých skutkov. Dozvedeli sa, že sa Mikulášovi po ceste roztrhalo vrece s darčekmi . Rozhodli sa, že mu pomôžu vrece zaplátať. Jeho príchod, ohrozovali už iba čert s anjelikom. Tí zisťovali, či môžu telefonovať Mikulášovi a pozvať ho aj do našej školy, či je v našej škole dosť dobrých a usilovných žiakov. Dopadlo to na výbornú. Žiaci potom privítali Mikuláša krátkym vystúpením tried vo vestibule školy a odovzdávaním záplat. Na poslednej hodine navštívili Mikuláša v „čajovni“. Tam sa s ním vyfotografovali, porozprávali a vypili si s ním čaj. Po návrate do svojej triedy si žiaci ešte pozreli príbehy o živote Mikuláša, vianočné príbehy alebo si maľovali mikulášske maľovánky.
Aby sa Mikulášovi v našej škole páčilo a aby sa dopoludnie páčilo aj žiakom sa postarali pp. uč. Gaľová, Švidroňová a Čerevková. Pomohli im pp. Gamčíkova a Šarossy. ZRPŠ zabezpečilo, aby žiakom nechýbali sladkosti.
"Či je sviatok a či nedeľa,
nezabúdaj na každého priateľa.
Veď aj tebe sa stále ráta,
milý pozdrav od kamaráta."
Svetový deň pozdravov (World Hello Day) sa prvý krát slávil v roku 1973. Autormi tejto myšlienky boli bratia MacCormakoví, ktorí počas arabsko izraelskej vojny hľadali spôsob ako zastaviť všetky vojny sveta. Vyslovili myšlienku, že v tento deň by mal každý z nás pozdraviť aspoň desať ľudí - pretože, keď ľudia budú spolu hovoriť, nebudú mať čas bojovať. Krásna myšlienka a bezpochyby pravdivá. Veď v súčasnej spoločnosti osobný kontakt často nahrádza chatovanie, či strohé odkazy prostredníctvom SMS, v ktorých tak „šetríme“ písmenkami, že na pozdrav často zabúdame. Rôzne skupinky ľudí majú svoje vlastné pozdravy. Často počujeme „ahoj“, „čao“, „nazdar“ a podobne. Nie je dôležité, ktorý pozdrav použijeme. Dôležitá je úprimnosť našich slov.
V piatok 21.11. 2014 sme si v DSS Slniečko pripomenuli Svetový deň pozdravov. Spoločne sme hľadali pozdravy v rôznych jazykoch sveta. Porozprávali sme sa, aký pozdrav žiaci najčastejšie používajú. Dobrý deň a ahoj boli najpoužívanejšie, zaujímavým bol pozdrav „čauko kakauko“. Súčasťou Svetového dňa pozdravov bola aj ochutnávka typických jedál rôznych krajín napr. krovky z Poľska, croissant z Francúzska, arašidové maslo zo Spojených štátov amerických, sangria zo Španielska a praclíky z Nemecka. V závere sme si pozreli slovenskú „Bambuľku“ – ako Bambuľka nevedela zdraviť, poľskú rozprávku „Lolek a Bolek“ a nezabudnuteľnú ruskú rozprávku „No počkaj, zajac!“