V rámci environmentálnej výchovy sme so žiakmi, ktorí sú vzdelávaní v DSS Slniečko vytvorili vlastnú Farebnú záhradu. V prvej časti dňa sme prebrali teoretické poznatky, ktoré sme v druhej časti spojili s praxou. Zasadili sme kvety, zasiali zeleninu. So žiakmi teraz máme možnosť pozorovať rast rastlín v realite, starať sa a polievať rastliny. Postupne budeme našu Farebnú záhradu rozširovať.
V jedno májové dopoludnie sa naši žiaci vybrali do detskej knižnice Slniečko, kde navštívili mestečko „Rozprávkovo“. Tam sa skamarátili s „Nenásytnou húseničkou“. Teta knihovníčka pútavo a originálne predviedla dramatizáciu príbehu o húseničke, ktorá sa premenila na krásneho motýľa. V závere si žiaci spoločne odtlačkom svojho prsta vytvorili húseničku. Za aktivitu a spoluprácu ich teta knihovníčka odmenila maľovankou.
V piatok 12.5. 2017 sme venovali celý deň medzinárodnej dobrovoľníckej zdravotníckej službe - "Červený kríž". Dozvedeli sme sa o jej činnosti, ktorá zahŕňa darovanie krvi, poskytovanie prvej pomoci, sociálnu činnosť, dobrovoľníctvo, krízový manažement a humanitárnu pomoc, medzinárodné humanitárne právo, pátracia služba, vodná záchranná služba, kurzy prvej pomoci, potravinová pomoc a iné. Ako poskytovať prvú pomoc nám ozrejmili študenti Prešovkej univerzity z Fakulty zdravotníckych odborov, za čo im patrí veľké "ďakujeme".
Pravdivosť týchto slov naplnili študenti Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Prešove, ktorí k nám zavítali 27.4.2017. Predstavili hudobné nástroje, zahrali na nich melódie z oblasti klasickej hudby, ale aj popu. Nechýbal ani pôsobivý spev a ukážka baletu Carmen. Na záver sme si všetci spoločne zaspievali pieseň A od Prešove, čím sme si pripomenuli 770. výročie vzniku Prešova. Koncert sa nám páčil a presvedčil nás, že hudba robí náš život krajším.
Piatok 28.4. 2017 sme venovali vtáčikom... Oto Herman (1835 až 1914), slovenský prírodovedec, zasvätil prvý apríl vtákom po prvýkrát v roku 1900. Vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku to bolo zorganizované ako zaujímavá akcia pre školy. Spolu s vtákmi sa v tento deň oslavovali aj stromy. Pre ochrancov prírody je 1. apríl dňom vtáctva najmä preto, že práve v apríli k nám zvyčajne priletí najviac sťahovavých vtákov. Ornitológovia odhadujú, že na Slovensko priletí každý rok približne 30 miliónov vtákov, z toho prevažná časť - asi dve tretiny - v apríli. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie. Na Zemi žije vyše 9 600 vtáčích druhov. Svoj domov na Slovensku z nich má takmer 220 hniezdiacich vtáčích druhov, pričom niektoré sa na zimu sťahujú do teplejších krajín. Naopak, niektoré druhy k nám v zime prilietajú zo severu, a tak sa aj počas mrazivých dní u nás zdržuje viac ako 19 druhov vtákov.
Aby nám nezleniveli jazýčky, skúsme si ich na záver precvičiť básňou od Jána Turana - Lastovičky.
"Lastovičky často cvičia, ich pieseň je lastovičia.
Aj Evička často cvičí, preto má hlas lastovičí."
Výkony recitátorov hodnotila porota:
PhDr. Marek Havrila, PhD. - OÚ odbor školstva – odborný radca pre ŠZŠ
Mgr. Iveta Nemčíková – riaditeľka CSS Vita Vitalis v Prešove
PhDr. Tatiana Čekanová – vysokoškolský učiteľ PdF PU
PhDr. Anna Bohmerová – OÚ odbor školstva – vedúca odboru odborno-metodických činností
PaedDr. Jarmila Kožejová – koordinátorka CŠPP v Prešove
Mgr. Nikola Paličková – špeciálny pedagóg na ZŠ
A víťazmi sú:
– starší žiaci, var. B, C – poézia a próza
3.Kategória – žiaci PŠ – poézia a próza
1. Vladimíra Lešková SŠI Masarykova Prešov
2. Bohdan Pavlovský SŠ M. slovenskej Prešov
3. Adriana Klejová SŠI Levočská Stará Ľubovňa
SRDEČNE BLAHOŽELÁME!!!
Ani sme sa nenazdali a prešiel rok ... a máme za sebou ďalšie školské kolo GLP. Súťažiacich bolo mnoho, no najlepšími boli:
1. kategória - mladší žiaci: 1. Anička Rišková
2. Adam Holub
3. Vaneska Barteková
1. kategória - starší žiaci: 1. Vaneska Lejková
2. Jana Petrušová
3. Matúš Pišta
2. kategória - mladší žiaci: Samko Maňkoš
2. kategória - starší žiaci: 1. Alex Kolcun
2.Mirko Dušenko
3. Lukáško Mitra
3. kategória: 1. Božko Pavlovský
2. Adamko Mathia
3. Lucka Ferková
Všetkým súťažiacim gratulujeme k výkonu, učiteľom a rodičom ďakujeme za prípravu žiakov. Bolo to krásne strávené "umelecké" dopoludnie, už teraz sa tešíme na ďalšie a ďalšie básne, či rozprávky.
alebo zjem, čo chcem? Po veľkonočných sviatkoch, plných dobrého, no skôr menej zdravého jedla, sme sa 19.4. 2017 venovali témam z projektu Viem, čo zjem. Počuli sme rozhlasové vysielanie, zasúťažili sme si v "zdravom" kvíze a vedomosti z predmetnej témy sme si oprášili formou práce na interaktívnej tabuli. Téma zdraviu prospešných potravín je veľmi veľmi obsiahla a preto sa k nej ešte určite vrátime.
V novej jari veľa sily,
aby ste v zdraví dlho žili.
Na Veľkú noc veľa vody,
spokojnosti a pohody.
Veľkonočné prázdniny 13.4.-18.4.2017. Nástup do školy - STREDA 19.4.2017 - JARNÉ UPRATOVANIE 4 hodiny.
Medzinárodný deň bez násilia bol iniciovaný v roku 1996 v Texase. Vznikol na podnet spomienky na Martina Luthera Kinga, ktorý bol vodcom boja za práva černošského obyvateľstva v USA a v tento deň - 4.4 1968 - bol zavraždený. Násilie je uplatňovanie sily voči niekomu druhému. V živote sa bohužiaľ stretávame s rôznymi formami násilia. Často ide o domáce násilie charakteru fyzického, psychického a sexuálneho, šikana, týranie alebo zneužívanie. Ide o porušovanie základných ľudských práv, a preto je tento deň venovaný jeho prevencii a eliminácii z celospoločenského hľadiska. Dôraz treba klásť na výchovu rodiny, školy a spoločnosti ako takej. Nebezpečnosť tohoto javu sme si ozrejmili formou dňa aktivít 12.4.2017.
Žiaci z našej školy majú za sebou mesiac v „malej finančnej akadémií“ s kozmixom. Učili sa v nej ako zodpovedne narábať s peniazmi. Žiaci získavali za rôzne aktivity peniaze v triednej mene. Stavebný materíal ako napríklad papier, lepidlo či nožnice však niečo stojí, žiaci si tak museli zarobiť. Keďže je ich prácou škola, museli plniť úlohy z kozmixu, ktoré dostali od učiteľov. Za nazberané peniaze si potom kúpili kocky, z ktorých si postupne postavili svoje mesto. Naučili sa základné pojmy, ktoré sa týkali práce s peniazmi, o zodpovednosti, o šetrení, o funkcií banky o moderných platobných nástrojoch, ako aj o tom, akým spoôsobom sa pracuje s rozpočtom. Žiaci týmto mali pochopiť akú hodnotu majú peniazu, čo si za nich môžu kúpiť a za koľko.
Jar už klope na dvere a s ňou aj blížiace sa sviatky jari - Veľká noc. A tak sme si v utorok dňa 4. 4. 2017 so žiakmi III.C a IV. Prš pripomenuli tradície a zvyky Veľkej noci v minulosti a dnes. Každoročne sa snažíme so žiakmi vyrábať rôzne výrobky typické pre Veľkú noc. Zdobenie kraslíc servítkovou technikou, výroba veľkonočných pozdravov, či pletenie korbáčov nechýbali ani tento rok. Pochutnali sme si aj na vlastnoručne vykrajovaných vajíčkach, ktoré sme si namáčali v čokoláde a nakoniec dozdobili sladkou posýpkou.
Keďže je marec mesiacom kníh, tak sme so žiakmi z DDS Slniečko navštívili kníhkaviareň Libresso. Tu sme si okrem chutného koláčika a džúsu mohli vychutnať i dobrú knižku, ktorú sme mali hneď po ruke. Kaviarni Libresso sa tak podarilo spojiť labužnícky, vzdelávací, ale i umelecký pôžitok na jednom mieste :-). Návšteva bola veľmi vydarená a žiaci si odniesli opäť dopoludnie plné krásnych zážitkov a nových dojmov.
Za siedmimi horami a siedmimi riekami bola jedna rozprávková škola. A v tej škole si mohli žiaci z DSS Slniečko vyskúšať, aké by to bolo premeniť sa na Červenú čiapočku, vlka, postavy z rozprávky Ťahal dedko repku, alebo napríklad na princov z rozprávky Soľ nad zlato. Niektorí sa vo svojej rozprávke trápili s repkou, niekto sa dal zjesť vlkovi, princovia spoznali vyššie hodnoty ako sú zlato a drahé kamene. Dramatizácia rozprávok sa všetkým vydarila a žiaci strávili príjemné chvíle.
Srdečne Vás pozývame...11.4.2017 a 12.4.2017...v priestoroch vestibulu školy
Posledný slnečný marcový deň sme venovali "našim pľúcam" - LESOM. Lesy sú na Zemi už 350 miliónov rokov. Lesy majú množstvo dôležitých funkcií: ovplyvňujú zloženie atmosféry, produkujú kyslík, regulujú teplotu a vlhkosť vzduchu, zmierňujú horúčavy, ovplyvňujú podnebie, priaznivo vplývajú na biologické, fyzikálne a chemické vlastnosti vzduchu, regulujú vodný režim, zabraňuje erózii, sú trvalým zdrojom dreva, sú trvalým zdrojom poľovnej zvery, plodov, húb, liečivých rastlín, sú životným prostredím pre živočíchy, rastliny a ich spoločenstvá, spomaľujú rýchlosť vetra, tlmia hluk, uchovávajú prírodné krásy, sú prostredím rekreácie, zdrojom regenerácie, osvieženia a inšpirácie... Týmto zaujímavým a prínosným dňom nás sprevádzali študenti z SOŠ lesníckej v Prešove, za čo im patrí naša vďaka, boli skvelí ako aj ich pripravené aktivity pre našich žiakov.
Dňa 16. marca 2017 navštívili žiaci druhého stupňa spojenej školy - variant A, Knižnicu Pavla Országha Hviezdoslava, Sídlisko 3 v Prešove. Knihovníčka Mgr. Viktória Salokyová si pre našich žiakov pripravila základné informácie o tom, čo je knižnica, kto pracuje v knižnici, ako sa vyrába kniha a na čo slúži, čo je ilustrácia a podobne. V závere sa žiaci mohli v knižnici poprechádzať a zoznámiť sa s titulmi detskej, dievčenskej a chlapčenskej literatúry.
Svetový deň vody (angl. World Water Day) je určený na 22. marca už od roku 1993. Vyhlasuje ho každoročne Organizácia Spojených národov (OSN). Nenahraditeľnosť vody sme si pri tejto príležitosti pripomenuli aj my, na dni aktivít 24.3.2017.
Hipoterapia na pomoc osobám s poruchou autistického spektra,s ťažkým, stredným a ľahkým postihnutím
Prostredníctvom hipoterapie chceme pozitívne ovplyvniť následky mentálneho a fyzického postihnutia. V porovnaní s intaktnou populáciou majú obmedzené možnosti aktivít a vlastnej realizácie.Z tohto dôvodu si myslíme, že akákoľvek možnosť aktivity, alebo nového zážitku im prinesie uspokojenie a pozitívne ovplyvní mentálny a fyzický vývin.
Hipoterapiu realizujeme v jazdeckom oddiely “Radosť” v Prešove pod vedením skúsenej inštruktorky Kristíny Drotárovej jedenkrát až dvakrát týždenne.
Projekt je realizovaný s podporou Nadácie NDS a Dôvera. ĎAKUJEME