Do fotogalérie bol pridaný nový album Z rozprávky do rozprávky.
Marec už tradične spájame s príchodom jari, ale i s mesiacom knihy, ktorý pani učiteľky začali slovami „Kde bolo, tam bolo...“. Škôlkari sa počas piatich dní vybrali na výlet do ROZPRÁVKY. Pomohli trom prasiatkam ubrániť sa pred vlkom. Vyhnali spolu s ježkom kozu rohatú z líščej diery. Vytiahli repu „veľkú ako svet“ s dedkom a babkou. Navštívili medovníkový domček, skamarátili sa s Jankom a Marienkou. A nakoniec prišla aj Červená čiapočka. . A ako to v rozprávkach býva? „Zazvonil zvonec a rozprávky je.....“ Lenže v našej materskej škole rozprávkam nie je koniec. Pretože prostredníctvom rozprávok deti vstupujú do nových svetov, učia sa riešiť konflikty, prekonávať prekážky a ovládať svoje správanie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Janko Hraško.
Podujatie s názvom „Janko Hraško“, ktoré sa konalo v Knižnici P.O. Hviezdoslava na Sídlisku 3, prinieslo žiakom I.D a II.D triedy zaujímavý pohľad na slovenské literárne dedičstvo. Tento zážitok sa zameral na jednu z najobľúbenejších postáv slovenského detského čitateľa – Janka Hraška. Podujatie viedla odborníčka na literatúru Bc. Patrícia Fričová, ktorá im priblížila príbeh Janka Hraška a jeho nezastupiteľné miesto v slovenskej literatúre. Žiaci sa počas stretnutia dozvedeli, aký význam mal tento hráškový hrdina v slovenskej kultúre a ako ho do našich sŕdc dostal spisovateľ Pavol Dobšinský. Tento autor, známy svojimi zbierkami slovenských rozprávok, významne ovplyvnil vývoj detskej literatúry a jeho diela sú dodnes nenahraditeľnou súčasťou nášho literárneho odkazu. V rámci podujatia sa žiaci nielen zapojili do diskusie, ale aj do kreatívnej tvorby. Vytvárali farebné papierové hrášky, ktoré symbolizovali postavu Janka Hraška. Tento tvorivý proces bol príležitosťou na rozvíjanie detských zručností a fantázie, pričom každé dieťa sa snažilo vytvoriť vlastný jedinečný hrášok, ktorý by čo najvernejšie zachytil charakter tejto nezabudnuteľnej postavy. Výsledky ich práce sa stali krásnou pamiatkou, ktorú si žiaci odniesli domov. Žiaci si z podujatia odniesli nielen nové vedomosti, ale aj inšpiráciu na ďalšie objavovanie slovenských literárnych pokladov. Tento zážitok v knižnici sa tak stal nielen cenným vzdelávacím momentom, ale aj príjemným a obohacujúcim zážitkom. Podujatie opäť ukázalo, aké krásy skrýva slovenská literatúra a kultúra, ktoré nám poskytujú nielen poznanie, ale aj radosť z čítania a objavovania nových príbehov.
Milí rodičia, pozývame Vás na veľkonočnú výstavu spojenú s pradajom veľkonočných dekorácií.
Vážení rodičia,
v nadväznosti na zvýšený výskyt akútnych respiračných a chrípke podobných ochorení pripravilo MŠVVaM SR v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR a hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor všeobecnej starostlivosti o deti a dorast informačné materiály, ktorých cieľom je podporiť prevenciu a obmedziť šírenie akútnych respiračných ochorení. Priložené dokumenty obsahujú všeobecné zásady prevencie, ktoré sú určené na dlhodobé dodržiavanie, nielen v období zvýšeného výskytu ochorení. Veríme, že tieto odporúčania prispejú k zníženiu chorobnosti detí a žiakov v našej škole.
V odkazoch si môžete prezrieť všeobecné zásady prevencie týkajúce sa pre školy a pre rodičov
Do fotogalérie bol pridaný nový album Rozprávka O repe v I.D a II.D triede.
Žiaci I.D a II.D triedy sa v tomto školskom roku rozhodli oživiť klasickú slovenskú rozprávku O repe. Celý projekt začali čítaním rozprávky, pri ktorom si nielen zopakovali príbeh, ale aj rozprávali o jeho postavách a ponaučeniach. Po prečítaní príbehu nasledovalo zaujímavé umelecké tvorenie – žiaci maľovali postavičky z rozprávky, čím si ešte viac upevnili svoje predstavy o každej z nich. Na ďalšom kroku si žiaci pripravili kostýmy, v ktorých sa následne predstavili ako postavy z rozprávky. S veľkým nadšením a energiou sa pustili do hrania jednotlivých scén, pričom si vzájomne pomáhali a podporovali sa pri realizácii tejto zábavnej aktivity. Každý žiak sa mohol ocitnúť v koži hlavnej postavy, či už to bol dedko, vnučka, pes, mačka alebo myš. Tento projekt nebol len o zábave, ale aj o rozvoji kreativity, spolupráce a schopnosti prezentovať sa pred ostatnými. Žiaci si tak nielen užili zábavný deň, ale zároveň si posilnili svoje schopnosti v oblasti čítania, maľovania, herectva a tímovej práce.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Škôlkari sa učia o SLOVENSKU.
Základným cieľom témy o „Slovensku“ bolo viesť deti v predškolskom veku k základnej orientácii v spoločenskom prostredí. Primeranou formou a ponúknutými vzdelávacími aktivitami pani učiteľky oboznámili škôlkarov so štátnymi symbolmi Slovenska. Deti si vypočuli hymnu a iné slovenské piesne o našej domovine, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou „slovenského“ týždňa. Hravou a zábavnou formou sa škôlkari oboznámili s kultúrou našej vlasti. Pani učiteľky sa snažili priniesť do výchovno-vzdelávacieho procesu pestrosť, hravosť pri zoznamovaní sa s prvkami slovenskej kultúry.
Do fotogalérie bol pridaný nový album O ENVIROLABE. .
Naša exteriérová učebňa sa postupne vypĺňa. Dostala svoje označenie, nové pomôcky a uskutočnili sa v nej už aj prvé vyučovacie hodiny. Veríme, že sa našim žiakom v novej učebni bude páčiť a tým budú mať pozitívnejší vzťah k prírode.
Do fotogalérie bol pridaný nový album PRVÝKRÁT V ENVIROLABE.
Žiaci praktickej školy ako prví využili na presádzanie kvetov našu novú exteriérovú učebňu Envirolab. Veríme, že už čoskoro bude využívaná častejšie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Zážitkové vyučovanie pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.
Dňa 7. marca 2025 sa na našej škole uskutočnilo špeciálne zážitkové vyučovanie k Medzinárodnému dňu žien. Tento deň sa niesol v duchu vzdelávania o histórii MDŽ, význame žien v našich životoch a ich prínose v rôznych oblastiach. Učitelia zrealizovali rôzne aktivity, ktoré žiakom umožnili zapojiť sa do tvorivých a diskusných činností. Žiaci sa na úvod, prostredníctvom rozhlasového vysielania, dozvedeli o histórii Medzinárodného dňa žien, významných ženských osobnostiach a o tom, ako ženy menili svet. V triedach potom nasledovali rozhovory, v ktorom sa žiaci zamýšľali nad tým, aký význam majú ženy v ich životoch a ako ich osobnosti ovplyvnili históriu. V ďalšej časti programu sa žiaci pustili do rôznych kreatívnych aktivít. Vytvárali „kyticu pre ženy“, kde každý žiak vyzdobil kvet s motívmi žien, či už historických, alebo osobných, ktoré považuje za inšpiratívne. Všetky kvety boli zdieľané na nástenke vo vestibule školy, čím vznikla spoločná „kytica“ ako symbol úcty k ženám. Okrem toho si žiaci pripravili darčeky pre ženy vo svojom okolí – od pohľadníc až po jednoduché kvetiny z papiera. Tieto darčeky nielen tvorili, ale aj odovzdávali so slovami „Ďakujem“, čím si precvičili zdvorilý spôsob komunikácie. Záverečnou aktivitou bolo vytvorenie „ženského stromu“, na ktorý žiaci pripevnili mená významných žien. Každý si vybral jednu ženu, ktorá pre neho niečo znamená, a na lístok napísal jej meno. Tento strom sa postupne zaplnil príbehmi a spomienkami na ženy, ktoré ovplyvnili životy žiakov. Tím pre medzinárodnú spoluprácu pri tejto príležitosti nahral a odoslal prianie k Medzinárodnému dňu žien aj pre našu partnerskú školu MŠ, ZŠ a PŠ v Strakoniciach, Česká republika. Týmto gestom sme vyjadrili našu úctu a podporu ženám nielen v našej komunite, ale aj v zahraničí. Celý deň bol plný inšpirácie, tvorivosti a vzájomného rešpektu k ženám, čo pomohlo žiakom nielen lepšie pochopiť historický význam MDŽ, ale aj uvedomiť si hodnotu žien v každodennom živote.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Rozprávka TROJRUŽA.
Tématika stretnutia v Knižnici P. O. Hviezdoslava na sídlisku 3 bola veľmi podnetná a zaujímavá. Knižnicu navštívili žiaci IX.A triedy, ktorí sa zamerali na klasické rozprávky významných autorov, ako sú Hans Christian Andersen, Bratia Grimmovci a Pavol Dobšinský. Počas podujatia nás pútavým čítaním rozprávky Trojruža sprevádzala knihovníčka Mgr. Lenka Mencelová. Tento príbeh, ktorý je jedným z najkrajších slovenských rozprávok, nás podnietil k hlbšiemu zamysleniu nad významom rozprávok a ich úlohou pri formovaní našich hodnôt. Trojruža, napísaná Pavlom Dobšinským, je plná symboliky a hlbokých morálnych ponaučení. Rozprávka o krásnej princeznej, ktorá je vystavená nebezpečenstvu a skúškam, ktoré jej predurčujú osud, nás zaviedol do sveta lásky, odvahy a hľadania šťastia. Hrdina príbehu prechádza rôznymi skúškami, ktoré mu pomáhajú rásť ako osobnosti, a zároveň ukazujú, ako láska a odvaha prekonávajú prekážky. Daný príbeh nás viedol k zamysleniu sa nad hlbším zmyslom rozprávok a ich úlohou vo formovaní našich hodnôt. Správnym priradením rozprávok k jednotlivým autorom a diskusiou o ich morálnych a kultúrnych posolstvách sme ukončili túto inšpiratívnu literárnu aktivitu v knižnici.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ako sa Kelvin naučil lietať.
Počuli ste už o škorcovi, ktorý nevedel lietať? Jeho neuveriteľný príbeh so šťastným koncom nám prečítala pani knihovníčka na interaktívnom čítaní v knižnici POH na Sídlisku II. Okrem toho sme si každý Kelvina vymaľovali a vystrihli a odniesli domov. Ďakujeme za krásny zážitok v mesiaci venovanom knihám.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ples a Valentín v ŠKD.
Školský ples plný hudby a tanca nám priniesol nezabudnuteľne spomienky. V školskom prostredí si žiaci vyskúšali formálne oblečenie, rôzne druhy tanca, zabavili sa a zároveň si oddýchli od školských povinností. Aj deň Svätého Valentína sme strávili v spoločnej atmosfére výrobou srdiečok a chutného pudingu plného farieb a chutí.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Čas strávený v ŠKD.
Zimné obdobie v ŠKD bolo tvorivé a radostné. Počas tohto obdobia sme sa venovali rôznym zaujímavým aktivitám. Keďže sme snehu veľa nemali, tak sme si ho priblížili tvorením a maľovaním. Deti maľovali, lepili, strihali a tvorili rôznorodé zimné námety na tému Mikuláš, Snehuliak, Rukavice, Stromčeky a Vianoce. Žiakov sme zapojili do rôznych spoločných hier, súťaží a skladania stavebníc. Čas sme trávili aj v školskej kuchynke pri príprave chutných koláčov, či jednoduchých príkrmov. Pobyt vonku vyplnili rozmanité aktivity, ktoré nám pomohli prekonať studené počasie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Dopravná výchova v materskej škole .
Dopravná výchova v materskej škole je súčasťou každodenného života detí. Pani učiteľky ju priblížili deťom formou hier, básničiek a pesničiek, zážitkovým učením. Škôlkari sa oboznámili so základnými pravidlami cestnej premávky, ktoré potrebujú vedieť ako chodci, kolobežkári, cyklisti a cestujúci v hromadnej doprave. Získali tak prehľad o tom, čomu sa vyvarovať v cestnej premávke. V rámci týždňa dopravnej výchovy navštívili škôlkari dopravné ihrisko neďaleko našej školy, kde si mohli získané poznatky o bezpečnosti v cestnej premávke overiť.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Škôlkari sa učia o povolaniach .
Každý máme povolanie, prácu, čiže zamestnanie. Jeden trebárs dobre varí, inému sa v hudbe darí. Ďalší dobre športuje, iný moru holduje. Jeden učí malé deti, druhý zasa zbiera smeti. Niekto trebárs ľudí lieči, ďalší ovládajú reči.
Povolanie je jednou z najzábavnejších tém v materskej škole. Zoznámiť deti s rôznymi povolaniami a profesiami je dôležité pre ich celkový rozvoj, socializáciu a začlenenie do spoločnosti. Hra na povolania rozvíja kreativitu, hravosť a približuje prostredie, do ktorého sa deti budú postupne dostávať. Veď koho by nelákalo hrať sa na lekárov, predavačov, hasičov, kuchárov, maliarov a ďalšie iné profesie? V našej škôlke sa deti okrem spomínaných povolaní zahrali aj na murárov, kováčov, kaderníčky, kozmetičky, upratovačky, návrhárov šiat a výrobcov šperkov.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ples v Slniečku.
Aj tento rok sa žiaci a absolventi našej školy mohli zúčastniť 3. ročníka školského plesu. Elegantne sa obliekli a zabávali sa v doprovode tradičnej hudby. Nechýbala ani bohatá tombola, za ktorú všetkým prispievateľom srdečne ďakujeme.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Farebné strašidielko.
Vyjadriť svoje pocity, býva často ťažké. Naši žiaci z I.D a z II.D triedy sa to naučili na podujatí v Krajskej knižnici P.O.Hviezdoslava, na Sídlisku 3, po vedením knihovníčky Bc. Patrície Fričovej. Na pomoc im k tomu prišlo farebné strašidielko, ktoré si svoje pocity, ktorým nerozumelo, uzavrelo do fliaš. Spoločne tak s ním urobili aj naši žiaci, pričom sa učili oddeľovať pocity, ako sú radosť, smútok, strach, hnev, pokoj a láska. Čo myslíte, podarilo sa im to? Ktorý z pocitov si zachovali najviac, keď odchádzali z knižnice? Napovieme vám? No predsa L-Á-S-K-U.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Tvorivé dielne v knižnici.
V stredu 12. februára 2025 si pre nás pani knihovníčka Viktória z knižnice P. O. Hviezdoslava na sídlisku 2 pripravila veľké prekvapenie. Namiesto zážitkového čítania si mohli žiaci vyrobiť karnevalové masky, ktoré si potom zobrali domov. Tvorivé predpoludnie sa žiakom veľmi páčilo. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé a tvorivé stretnutie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Športový deň v OZ Barlička.
V utorok 11. februára 2025 sme sa zúčastnili športového dňa v OZ Barlička, kde sme spolu s inými tímami súťažili v rôznych disciplínach – napr. minigolf, kuželky, basketbal, streľba a pod. Síce sme neobsadili žiadne medailové miesto, ale dôležité je, že sme sa zúčastnili a odchádzali sme s dobrým pocitom.
Do fotogalérie bol pridaný nový album V zimnej rozprávke.
Posledný januárový týždeň sa škôlkari ocitli v zimnej rozprávke. Príbeh rozprávky sa odohrával v zimnej krajine, v ktorej sa deti stretli s deduškom, psíkom, snehuliakom a inými zvieratkami z lesa. Rozprávka „O rukavičke“ a „O snehuliakovi s horúcim srdcom“ nabáda k rôznym aktivitám a hrám, prostredníctvom ktorých sa rozvíja osobnosť dieťaťa. Zrealizované aktivity boli plné tvorivosti, voľnosti a radosti s pocitom sebarealizácie detí. Dramatickým stvárnením rozprávok deti spolu s učiteľkami poukázali na to, že „dobrých priateľov sa všade veľa zmestí a, že je potrebné robiť dobré skutky a pomáhať kamarátom“.