Milí návštevníci našej stránky,
v sekcii O škole - Pracovné ponuky sme zverejnili informáciu o voľnom pracovnom mieste na pozíciu ekonóm/účtovník v škole. V priloženom hárku sa dozviete, aké kvalifikačné predpoklady a požiadavky na výkon činnosti sú potrebné, aká je pracovná činnosť ekonóma/účtovníka, požadované doklady a pracovné a platobné podmienky. V informácii je zadaný aj termín podania žiadosti - 25. november 2024.
Do fotogalérie bol pridaný nový album „Bojazlivá veverička“.
Aj keď vonku panovalo zlé počasie, našich žiakov to neodradilo od návštevy knižnice, kde už na nich čakal ďalší veselý príbeh o bojazlivej veveričke Valentínke. Žiaci si zážitkové čítanie, ktoré pre nich pripravila pani knihovníčka Viktorka ako ju familiárne nazývajú, veľmi užili. Ďakujeme
Do fotogalérie bol pridaný nový album Guinnessové rekordy v materskej škole .
Deň Guinnessových svetových rekordov sa oslavuje 13. novembra a inšpiruje ľudí k pokusom prekonať rôzne rekordy. Aj naši najmenší oslávili tento deň, ako inak, ako prekonávaním samých seba. Škôlkari z triedy Motýliky vyrobili najdlhšieho hada zo 772 kusov cestovín pene. Usilovné včielky vytvorili najdlhšiu cestičku zo 408 PET vrchnáčikov. V triede Múdrych sovičiek škôlkari vytvorili veselého farebného slimáka z 350 kociek lega. Veselým žabkám sa podarilo počas vychádzky vytvoriť najdlhšieho hada zo 100 kusov gaštanov. Aj Mravčekovia boli usilovní a snažili sa postaviť najvyššiu stavbu, na ktorú použili 74 zdravotníckych paličiek. Škôlkari z triedy Lienky postavili z 55 drevených častí železničnú trať. Aj naši škôlkari sa prekonali a dokázali, že sú „svetoví“.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň materských škôl na Slovensku .
4. november sa stal významným dňom nielen pre materské školy, ale aj pre štát. V roku 2024 oslavujeme 10.výročie vzniku Dňa materských škôl na Slovensku. 4. november 1829 sa stal významným medzníkom v dejinách predškolskej pedagogiky na Slovensku. V tento deň vznikla a bola založená v Banskej Bystrici prvá detská opatrovňa na území Slovenska. Jej zakladateľkou bola grófka Mária Terézia Brunswická.Aj naša materská škola sa zapojila do týchto osláv. Celý deň sa realizovali zaujímavé edukačné aktivity s využitím rôznych didaktických pomôcok. Deti súťažili, tancovali. Každá trieda si vyrobila „tablo“ podľa svojho symbolu triedy. A tak okná vestibulu zdobí „tablo“ sovičiek, včielok, žabiek, motýlikov, lienok a mravčekov.
V mesiaci november sa uskutočnila beseda žiakov s výchovnou poradkyňou PaedDr. Helenou Gaľovou. Žiaci boli oboznámení s možnosťami pokračovania v štúdiu na odbornom učilišti i na praktickej škole. V podstatnej miere im boli predstavené všetky odbory na Slovensku, ktoré je možné študovať po ukončení špeciálnej základnej školy. V dohľadnom čase sa žiaci rozhodujú a dopĺňajú údaje pre svoje ďalšie zaradenie.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Bubnovačka 2024.
Aj tento rok sme sa zapojili do kampane za práva detí, tento rok s mottom „Ticho deti pred násilím neochráni“. 19. novembra 2024 od 10:00 do 11:00 sme spolu s aktívnou účasťou učiteľov a žiakov Základnej umeleckej školy vo Veľkom Šariši rozbubnovali svoje perkusie, bubny a bubienky a v hlasnom rytme sa spojiliso všetkými, „aby bolo deti lepšie počuť“. Aj takto chceme upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenúť potrebu včasnej prevencie násilia v spoločnosti.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Medzinárodný deň tolerancie (UNESCO), Červená stužka.
Medzinárodný deň tolerancie - myšlienka Medzinárodného dňa tolerancie pochádza od organizácie UNESCO a následne tento deň vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1996. Členské štáty UNESCO prijali Deklaráciu princípov tolerancie. Poslaním tohto dňa je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe tolerancie a o nebezpečenstvách a negatívnych dôsledkoch intolerancie. Tolerancia spočíva v uznaní všeobecných ľudských práv a základných slobôd iného človeka, v rešpektovaní bohatstva a rozmanitosti kultúr.
Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Červená stužka je značkou, pre upevňovanie povedomia o HIV a AIDS medzi ľuďmi. Počas celého roka ju majú nosiť ľudia, aby vyjadrili svoju podporu ľuďom, ktorí žijú s HIV a AIDS a aby si uctili pamiatku tých, ktorí v dôsledku tohto ochorenia zomreli. Počas 1.decembra – medzinárodného dňa HIV a AIDS, si ľudia z celého sveta pripínajú červenú stužku. Dávajú tým najavo, že sa zaujímajú o tému HIV a AIDS. Červená stužka tu je aj pre tých, ktorí pomáhajú ľuďom, žijúcim s HIV a AIDS.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Svetový deň behu.
Pri príležitosti svetového dňa behu si ho naša škola pripomenula 8. Novembra 2024 aktívnym pohybom - behom, kde si žiaci vyskúšali rôzne formy behu napr. cez prekážky, vzad, vytrvalostný beh, šprinty... Okrem týchto aktivít žiakom učitelia vysvetlili význam behu a jeho fyzické a duševné prínosy. Všetci žiaci boli na konci dňa odmenení sladkou odmenou.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Náš spolužiak na špeciálnej olympiáde.
V piatok 8. novembra 2024 sa konali na Zimnom štadióne v Prešove otvorené Majstrovstvá Slovenska v Špeciálnej olympiáde v krasokorčuľovaní a zároveň memoriál Hildy Múdrej, ktorých sa zúčastnil aj náš spolužiak Matej Kamenský z II. PŠ triedy. Súťažil vo voľnej jazde a svojím úžasným vystúpením si vybojoval 2. miesto. K víťazstvu gratulujeme a prajeme ešte veľa športových úspechov.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Kohútik a farby.
Vo štvrtok 07.11.2024 žiaci I. A, VI. A a VII. A navštívili knižnicu POH, pobočku Centrál a zúčastnili sa interaktívneho čítania s pani knihovníčkou. Ponorili sme sa do sveta rozprávok a zažili sme príbeh kohútika, ktorý bol bezfarebný, ale farby mu požičali kúsok seba až sa stal nádherným farebným stvorením. Ďakujeme krajskej knižnici za nádherný edukačno-emotívny zážitok z čítania.
Naša škola, SŠ Matice slovenskej 11 v Prešove, dostala z PdF - PU Ďakovný list za intenzívnu a dlhoročnú spoluprácu v oblasti pedagogickej praxe študentov. Ďakovný list bol odovzdaný našej škole pri príležitosti 75. výročia založenia Pedagogickej fakulty v Prešove.
Do fotogalérie bol pridaný nový album PRVÁ JESEŇ V ŠKOLE.
Jeseň je jedným z ročných období v roku, ktoré je najfarebnejšie a najpestrejšie. Pre našich najmenších žiakov v prípravnom a v prvom ročníku sa stalo obdobím, v ktorom sa po prvýkrát ocitli v školských laviciach a spoznávali svoje nové pani učiteľky, pani asistentku a nachádzali tu aj nové priateľstvá. Malí žiačikovia veľmi pekne pochopili školský proces a svoju účasť v ňom. Pod vedením svojich učiteliek, ktoré ich neustále hravou formou vedú jednotlivými predmetmi a prepájajú poznané i nepoznané, tak rozširujú svoje obzory vedomostí i zručností, ktoré ich s ľahkosťou spájajú aj so životom. Prajeme im, aby nielen na jeseň, ale aj po celý rok, prežívali radosť z učenia a z vlastných úspechov.
Do fotogalérie bol pridaný nový album ZÁLOŽKA DO KNIHY SPÁJA ŠKOLY.
Kniha je láska, kniha je múdrosť, kniha je dar... Koľko prirovnaní by sme mohli knihe dať? To poznajú len čitatelia, tí čo knihy milujú, pátrajú po nových vedomostiach a zaujímajú sa o nich. Knihy si zároveň musíme ceniť, pristupovať k nim s úctou a šetriť si ich pre dar, ktorý je trvalý a prenáša sa na generácie. Čítanie obľúbenej knihy sa spája aj so záložkami, ktoré kotvia už prečítané stránky,pomáhajú prechádzať riadkami, rozlišovať i pookriať svojím zameraním. Preto sa Tím pre medzinárodnú spoluprácu na našej škole zapojil do 15. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat. V rámci tejto účasti sme sa zamerali na tvorbu a vzájomnú výmenu záložiek s našou partnerskou MŠ, ZŠ a PŠ Strakonice, Česká republika. Touto témou sme spojili v Tíme pre medzinárodnú spoluprácu nasledujúce zložky našej Spojenej školy, t.j. ŠMŠ, ZŠ pre žiakov s autizmom, ŠZŠ a PŠ. Deti a žiaci si čítali leporelá a rozprávky o zvieratách, študovali encyklopédie a rozličné novinové články. Podmienkou bolo vytvoriť záložku na danú tému s ľubovoľnou technikou. Výsledky boli nádherné a inšpirujúce. Veríme, že našu partnerskú školu nami vytvorené záložky potešili. Nás tie, ktoré nám českí žiaci poslali, už sprevádzajú knihami.
Ďakujeme žiakom, rodičom a zamestnancom Spojenej školy, Matice slovenskej 11 v Prešove, ktorí sa zapojili do kampane „Ponožkový október“. Vyzbieralo sa 135 párov ponožiek, ktoré sme darovali neziskovej organizácii DORKA v Prešove pre rodiny s deťmi, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii. Veríme, že týmto darom sme zahriali nielen nohy, ale i srdcia.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Jesenné tvorenie v materskej škole .
Jeseň zavítala nielen do prírody, ale aj do našej materskej školy. Ponúkla nám svoj bohatý pestrofarebný jesenný materiál, ktorý svojou podmanivou krásou prebudil našu fantáziu a tvorivosť. Škôlkari sa zo svojich výrobkov tešia. Prostredníctvom práce s prírodným materiálom sa pani učiteľky snažili u detí rozvíjať environmentálne cítenie, manuálne zručnosti, citlivo vnímať krásy prírody. Zhotovené jesenné výtvory zdobia priestory materskej školy, vestibul a školský dvor.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň starých rodičov v materskej škole .
Október je mesiacom starých rodičov symbolizujúci jeseň života. V októbri zažívajú starší ľudia predsa len viac prejavov úcty a pozornosti ako inokedy. Aj naši škôlkari si prostredníctvom rozhovoru, rozprávok, básničiek a pesničiek pripomenuli „Deň starých rodičov“, ktorým zhotovili krásne pozdravy. Prostredníctvom dramatizácie rozprávky „Ťahal dedko repku“ si škôlkari uvedomili aká je potrebná vzájomná spolupráca a pomoc starým rodičom. V mene detí a celého kolektívu materskej školy prajeme Vám, milí starí rodičia veľa zdravia, lásky a pohody v kruhu Vašich najbližších.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Futbalový turnaj v Medzilaborciach.
Dňa 23.10.2024 sa žiaci našej školy zúčastnili futbalového turnaja v Medzilaborciach. Turnaj sa konal na ihrisku s umelou trávou za účasti 8 tímov. Naši žiaci skončili na peknom 3. mieste, za čo im blahoželáme a prajeme veľa úspechov na ďalších športových podujatiach.
Do fotogalérie bol pridaný nový album SVETOVÝ DEŇ VAJEC.
Svetový deň vajec bol založený v roku 1996 vo Viedni. Milovníci tejto živiny sa rozhodli oslavovať silu vajíčka každý rok, v druhý októbrový piatok. Aj žiaci našej školy spojili tento deň s aktivitami zameranými na finančnú gramotnosť. Spoznávali druhy vajec, ich cenu, spôsob vývoja vajec až po vtáčie vyliahnutie. Každá trieda si pripravila chuťovky zo slepačích vajec, pričom sa počas ich prípravy zamerali hlavne na cenu jednotlivých potravín potrebných k zhotoveniu vybraného receptu. Tento deň sme ukončili ochutnávkou jednotlivých vaječných chuťoviek. Každá trieda predstavila svoj recept a cenový sumár za potraviny. Rovnako bolo každého úlohou dať bod tej triede, ktorá cenovo a chuťovo pripravila ten najlepší recept. Výhercami sa stali triedy I.A, IX.A a I.PŠ, za výborne spracovanie rozpočtu trieda III.A, za aktivitu a usilovnosť získala cenu žiačka Katarína Verešpejová z II.PŠ.
Do fotogalérie bol pridaný nový album Karneválová zábava v ŠKD.